| ネコ_アンヅレエア_2000 a întrebat:

Am o mare problemă cu comunicarea. Când cineva vrea să vorbească cu mine, efectiv mă blochez, nu am niciodată idei de discuţii și de aceea sunt considerată plictisitoare. Nu știu să fac complimente sau să spun lucruri drăguţe dar nici să continui o conversaţie, ci doar răspund sec. Mi-e frică de socializare pentru că nu pot ţine pasul, e prea greu, nu mai știu ce să fac. Se poate rezolva așa ceva?

Răspuns Câştigător
| Andeuta a răspuns:

Bineinteles ca e ceva ce se poate rezolva. Dar trebuie sa-ti doresti suficient de mult sa se rezolve. Pentru inceput ai putea sa te implici in diverse cercuri de literatura, dansuri sau arta, depinde ce te atrage cel mai mult si astfel o sa-ti poti face un cerc de prieteni cu interese comune. Ai putea sa mergi si intr-o tabara de vara. Ideea e sa te inconjori de oameni. Chiar daca nu stii ce sa zici faptul ca stai mai mult printre ei o sa te ajute foarte mult.

| ネコ_アンヅレエア_2000 explică (pentru Andeuta):

Am încercat să stau printre oameni, dar apoi am început să mă simt din ce în ce mai tristă, îi vedeam cum vorbeau și chestii și mă simţeam în plus... sad

| Andeuta a răspuns (pentru ネコ_アンヅレエア_2000):

Oamenii nu prea vin la tine sa comunicati. In general dorinta de socializare trebuie sa vina din partea ta. Si tu sa te implici mai mult in a conduce o conversatie. Eu spun ca exact ce ai scris pe TPU ar fi dragut sa-i spui si unui membru din familie de care esti mai apropiata si vezi ce parere are. Cred ca ei stiu mai bine cum sa te ajute.

| ネコ_アンヅレエア_2000 explică (pentru Andeuta):

Nu prea mă înţeleg cu "familia", dar îţi mulţumesc oricum pentru sfaturi happy