| 112garcea a întrebat:

Am o mica problema la engleza
1.a general or indefinite future event
2. an intended or definite future event
3. an arragement for a particular time in the future
si un exemplu de propozitie la fiecare
PRECIZEZ CA NU AM INTELES SI NU E TEMA

Răspuns Câştigător
| claudiu89 a răspuns:

1.indefinite future event se refera la o actiune in viitor care nu este sigura cum ar fi - Presupun ca o sa-mi cumpar o para. (un viitor probabil), (i.e. I assume I'm going to eat an Apple).
2. pe cand daca zic Am sa-mi cumpar o para, nu pot da inapoi, actiunea aia va avea loc. actiune definitiva - We will buy apples now.

3. O actiune care o planifici sa o faci in viitor. Am sa merg la scoala luni - I'm going to school Monday (desi azi este joi). Vezi link-ul:

http://www.deltapublishing.co.uk/......ats_03.pdf