| karra a întrebat:

Am o nelamurire :oare DaVinci chiar a vrut sa ne transmita ceva prin operele sale?(ma refer la legaturile pe care le fac oamenii de stiinta cu religia )

5 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Prin orice opera (indiferent de tipul ei), creatorul exprima ceva.

mira
| mira a răspuns:

Te referi probabil la celebrul cod.Eu cred ca este vorba de speculatii.Intr-o carte de literatura ele sunt permise si au farmec.In stiinta insa este nevoie de dovezi nu doar de ipoteze.

| flower a răspuns:

Din cate am citit Leonardo Da Vinci era foarte exigent, fapt pentru care are si destul de putine picturi...pentru ca se pare ca singurele opere ramase in urma lui sunt vreo 30 si ceva picturi, din care destul de multe neterminate...desi s-a spus ca a fost si sculptor nu se cunoaste nici o sculptura a sa... oamenii fac aceste legaturi despre care spui tu pentru ca el a fost mai mult decat orice om de stiinta.sunt sigura ca picturile lui sunt de fapt imagini ale unor ''lucruri'' despre care nu putea vorbii la vremea aceea, dar cred ca banuia ca la un moment dat se vor mai naste minti stralucite, care vor putea deslusi secretele si semnificatiile ascunse in picturile sale... daca ne gandim la cea mai cunoscuta pictura a lui- Gioconda- daca nu te pricepi cat de cat, ai putea spune ca sunt nebuni cei care ridica in slavi acesta opera...pai ce, alte portrete pictate nu iti dau impresia de ''urmarire cu privirea''.ba daaa.doar ca nu se compara.privirea aceea nu este chiar rece,, este o pictura foarte ciudata daca o privesti cu atentie. Mie in place Leonardo foarte multhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca orice om simte divinul care l-a strabatut pe Da'Vinci in momentul creatiei, de cite ori ii admira picturile, inseamna ca a transmis deja prea mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se castiga mult pe seama speculatiilor, tinand cont ca numai cartea a fost tiparita in 5 miliarde de exemplare, nu mai vorbesc de cat s-a castigat de pe urma emisiunilor tv, internet, si alte forme mass-media, este se pare cea mai mare gaselnitza, care aduce bani.