| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema... Mint foarte des. Nu vreau sa mai mint, dar nu prea am prieteni si ma dau alte persoane ( persoane care nu exista, sunt niste personalitati creeate dupa cum vreau eu sa fiu ), nu folosesc poze care nu sunt cu mine sau altceva, dar inventez. O mint si pe mama, eu ma duc la bunica, si eu ii spun ca ma duc cu un prieten afara. Ce sa fac sa scap de acest obicei? Va rog... Un sfat, orice.

Răspuns Câştigător
| matrix100 a răspuns:

Iti trebuie vointa, daca minti asa mereu nu o sa te ajute in viata foarte mult, trebuie sa te dezobisnuiesti.

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Obiceiul cu care te confrunti se poate transforma in mintit compulsiv, daca nu a devenit deja. Trebuie sa constientizezi ca nu e in regula sa minti sau sa inventezi diverse, in special atunci cand nu exista un motiv intemeiat sau o justificare, si sa te opresti (treptat, daca nu reusesti din prima). Cand esti pe cale sa spui o minciuna, opreste-te inainte sa rostesti vreun cuvant si spune adevarul, in schimb. Eventual tine un jurnal cu scopul acesta, in care sa notezi in fiecare zi progresul facut, pana cand scapi de acest obicei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!