| AndreaDanci a întrebat:

Am observat o chestie la niste persoane din viata mea si ma intreb de unde provine comportamentul asta si de ce se tot repeta? Isi doresc o relatie, gasesc pe cineva de care le place, depun o gramada de efort sa impresioneze, dar cand ajung in acea relatie comportamentul lor se schimba, devin indiferenti si chiar rai, se poarta de parca persoana iubita e un dusman cu care e intr-o competitie, orice fac persoanele iubite ii enerveaza sau o iau ca pe un atac la persoana lor si se chinuie sa le demonstreze mereu ca ei sunt mai destepti, mai capabili, etc.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ce ai descris tu imi pare competitie, nu relatie sau dragoste. Poti intra intr-o relatie care sa nu mearga bine, sau iti poti da seama ca persoana de langa tine nu e ceea ce ai crezut ca va fi, moment in care pui punct, nu stai sa iti amarasti sufletul cu certuri si copilarii, e foarte simplu, noi complicam lucrurile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai spus - din viața mea. Dacă este așa, s-ar putea să fie asta din cauza ta.

| VoidEternal a răspuns:

Probabil ține de așteptări. Sunt nerealiste. Probabil și lipsa de experiență/maturitate poate fi un factor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Bănuiesc că e vorba de stimă de sine scăzută și o lipsă de satisfactie generală cu propria viață. Asta îi face paranoici, temători și din teamă se naște agresivitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil la randul lor ei nu au fost apreciati in copilarie sau privati de afectiune, si la maturitate simt nevoia sa le faca si ei asa altora.