| StrongHeart a întrebat:

Am sa scriu o intrebare mai lunga.De fapt mai multe intrebari legate de un film.Va rog putina seriozitate si sa raspunda numai cine a urmarit filmul si este in cunostinta de cauza.
Ce parere aveti despre filmul "Eyes wide shut"
Stiati ca in secventa ritualului la care ajunge Bill se foloseste un cantec crestin ortodox in limba romana care este inversat(reversed) pentru a nu se intelege nimic.Ascultat invers ritualul are o latura foarte diferita.
A trebuit sa ma conving singur pentru ca toata lumea zicea chestia asta; asa ca am pus secventa respectiva in Sony vegas si ce credeti? Chiar asa este.
Este infiorator cand asculti respectiva cantare romaneasca si te gandesti ca unii preoti au fost de acord sa se foloseasca. Aveti aici un link cu melodia cum suna ascultata invers: https://www.youtube.com/watch?v=BU5VkvcQzOA Se stie ca satanistilor le place sa faca totul invers ca un fel de batjocura adusa Crestinismului(exemplu: crucile intoarse). Inca o chestie:
Producatorul executiv al filmului-Stanley Kubrick este un evreu austro-ungar admirat si considerat de multi un geniu perfectionist in materie de productie si ar fi filmat unele scene de zeci de ori ca sa iasa filmul asa cum a vrut el.
Acesta a murit chiar inainte ca filmul sa fie finalizat in urma unui infarct.In acelasi film este aratata in mod repetat ca ideea ca nimeni nu are voie sa vorbeasca despre ce se intampla la petrecerea respectiva, iar cine incalca acest lucru va fi pus la tacere.Coincidenta?
In rolul principal este Tom Cruise. care este de asemenea ambasador al bisericii scientologice, alaturi de sotia sa(si in rol si in realitate).
Iar cel care a compus partea instrumentala este un evreu de origine(maghiara-romana) nascut in Tarnaveni.Credeti ca toate acestea sunt niste dovezi lasate intentionat ca oamenii sa le vada? Nu stiu mi se pare foarte dubios si filmul este plin de simboluri si indicii.Voi ce parere aveti?

Edit: Pentru cei care totusi nu au urmarit filmul dar sunt curiosi de secventa despre care vorbesc aveti aici link: https://www.youtube.com/watch?v=TP1QxI1hAz4
Asta este varianta cu videoclipul original si liturghia respectiva in film este inversata.

6 răspunsuri:
| StrongHeart explică:

Spoiler.Pentru cei care totusi nu au vazut filmul dar sunt curiosi despre ce vorbesc aveti aici videoclipul https://www.youtube.com/watch?v=TP1QxI1hAz4
In film nu se inteleg cuvintele si suna foarte suspect dar ascultata pe reverse asta este ceea ce se aude. Ciudat, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care-i întrebarea?
Scena aia e un simbol inversat.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Intrebarea initiala am sters-o considerand ca nu voi gasi raspunsurile pe care le caut aici pe tpu.Sunt de acord cu tine, de fapt tot filmul e plin de simboluri ..aici e ceea ce postasem:
Am sa scriu o intrebare mai lunga.De fapt mai multe intrebari legate de un film.Va rog putina seriozitate si sa raspunda numai cine a urmarit filmul si este in cunostinta de cauza.

Ce parere aveti despre filmul "Eyes wide shut"

Stiati ca in secventa ritualului la care ajunge Bill se foloseste un cantec crestin ortodox in limba romana care este inversat(reversed) pentru a nu se intelege nimic.Ascultat invers ritualul are o latura foarte diferita.

A trebuit sa ma conving singur pentru ca toata lumea zicea chestia asta; asa ca am pus secventa respectiva in Sony vegas si ce credeti? Chiar asa este.

Este infiorator cand asculti respectiva cantare romaneasca si te gandesti ca unii preoti au fost de acord sa se foloseasca. Aveti aici un link cu melodia cum suna ascultata invers: https://www.youtube.com/watch?v=BU5VkvcQzOA Se stie ca satanistilor le place sa faca totul invers ca un fel de batjocura adusa Crestinismului(exemplu: crucile intoarse). Inca o chestie:

Producatorul executiv al filmului-Stanley Kubrick este un evreu austro-ungar admirat si considerat de multi un geniu perfectionist in materie de productie si ar fi filmat unele scene de zeci de ori ca sa iasa filmul asa cum a vrut el.

Acesta a murit chiar inainte ca filmul sa fie finalizat in urma unui infarct.In acelasi film este aratata in mod repetat ca ideea ca nimeni nu are voie sa vorbeasca despre ce se intampla la petrecerea respectiva, iar cine incalca acest lucru va fi pus la tacere.Coincidenta?

In rolul principal este Tom Cruise. care este de asemenea ambasador al bisericii scientologice, alaturi de sotia sa(si in rol si in realitate).

Iar cel care a compus partea instrumentala este un evreu de origine(maghiara-romana) nascut in Tarnaveni.Credeti ca toate acestea sunt niste dovezi lasate intentionat ca oamenii sa le vada? Nu stiu mi se pare foarte dubios si filmul este plin de simboluri si indicii.Voi ce parere aveti?

Edit: Pentru cei care totusi nu au urmarit filmul dar sunt curiosi de secventa despre care vorbesc aveti aici link: https://www.youtube.com/watch?v=TP1QxI1hAz4

Asta este varianta cu videoclipul original si liturghia respectiva in film este inversata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, și care-i faza? E un film despre societățile secrete, nu-i chiar atât de șocant cum îl vezi tu.
Și nu sunt chiar atât de multe simboluri, e interesantă scena aia, e drept, dar probabil n-ai văzut alte filme. happy

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Depinde cum il privesti si ce intelegi din simbolurile expuse.nu e socant filmul in sine daca il privesti "cu ochii inchisi".Dar daca stii sa decodezi unele chestii devine destul de socant.
E doar parerea mea. nu trebuie sa fii de acord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce e șocant? Că bogații organizează orgii sexuale secrete?