anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare, am un prieten la care maică-sa o murit de cancer, probabil ea o avut cancer și înainte sa îl nască pe prietenu meu și după maicăsa o murit când el avea cred ca 9 dacă nu ma înșel. Există vreo șansă ca boala sa se răspândească? Sa o aibă și el? Vreau sa știu ca dacă e posibil sa fac ceva

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Răspuns este și da, si nu. Nu ai de unde știi toate astea și nu poți face ca ceva sa nu se întâmple. Iar cancerul când apare, deși nu doresc asta, singurul lucru pe care îl poți face este sa îl tratezi din timp ca acesta sa nu se extindă mai mult. Cu cât este descoperit mai repede, cu atât sansa de viață creste. Dacă boala a fost descoperita târziu, într-un grad destul de ridicat când deja a apucat sa afecteze alte organe, deja șansele de viață scad considerabil.

Screening-ul ajuta la descoperirea cancerului, biopsia, testul papanicolau la femei. Apoi in urma unor investigații imagistice ( CT/RMN) îți spune exact stadiul în care se afla de fapt cancerul, dacă a afectate organe, dacă nu. Si apoi, pe baza rezultatelor de la Imagistica, începi tratamentul. Asta în funcție de stadiul bolii : radioterapie și brahiterapie în stadiile mici, moderate. Si operație dacă se poate ( daca ești supraponderal e cam risc la operație).

Si radioterapia, chimioterapia in situațiile mai avansate. Toate sub supravegherea unui medic oncolog și radiolog.