| maftei a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru fete.De ce cand ma epilez cu aparatul braun imi apar bubite parca ar fi infectate si par sub piele. Ce asi putea face ca vine vara si o sa se vada urat. Voi ati patit asa ceva?

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Firele de păr cresc sub piele indiferent cu ce te epilezi, draga mea.
Exfoliaza bine piele si apoi sa foloseste o crema pentru hidratare. Pielea trebuie sa fie moale, hidratata si exfoliata si atunci nr.de fire cresucute sub piele se va reduce. O exfoliere buna si ieftina se face cu malai amestecat su sare si putin ulei de masline sau, prefereata mea, cu zat de cafea. Zatul de cafea este hidratant si anticelulitic, plus ca nu costa nimic. Freaca bine piele cu el si veti avea o senzatie minunata.
Mari succese!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Având o piele sensibilă, faci în felul următor: înainte de de epilat trebuie să ai pielea care urmează să fie epilată, curată (se îndepărtează orice fel de gel, cremă, autobronzant, etc. printr-un peeling), pielea se tamponează de surplusul de apă rezultat în urma spălării ca apoi să dai cu spirt pentru a o dezinfecta, capul epilator de asemena va fi șters cu spirt (aparatul de epilat și celelalte ustensile să fie strict și absolut personale); după epilare aplici o cremă specială care se folosește în astfel de cazuri (gel răcoritor după epilat ori cremă calmantă după epilat, etc. care are la bază plante cu efect calmant și de prevenire a înroșelii pe care le găsești în comerț/farmacii).
Așa previi atât bubițele cât și firele crescute sub piele.
Pa, pa.