| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Am un amic care in 30 de ani facultatea nu a terminat-o, a muncit 6 luni adunat in total si nu provine dintr-o familie instarita. Avand in vedere ca parintii lui se chinuie cu banii si el nu se simte sa faca nimic, credeti ca e vorba de o problema psihica aici sau doar lene?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu suntem in masura sa dam verdicte, mai ales ca ai scris numai 2 cuvinte superficiale.Problema aici pare doar numele tau. laughing

| VoidEternal a răspuns:

Lenea e o problema psihică.

| siriusblack98 a răspuns:

Greu sa judecam o persoana careia nu-i cunoastem situatia din interior. Ce spui tu este ce se vede din exterior, doar varful unui iceberg, restul de 99% din poveste nu cunoastem. Asa cu totii avem o poveste in spate care se vede din exterior si pe care oricine o poate critica dupa cum doreste dar nimeni nu stie de ce respectivele decizii au fost luate cu adevarat la momentul respectiv. Pe faza cu facultatea cel putin nici nu are rost sa ne dam cu parerea macar ca pot fi N motive pe care noi nu le cunoastem.

| mODIN a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Cum a mai mentionat cineva, e greu sa ne dam parerea dupa cateva randuri. Tu il cunosti mai bine.

Totusi, trebuie sa recunosc, nu-i chiar de laudat starea lui... Eu am fost la polul opus, ca nu puteam sa ma opresc din a face chestii mereu. La 19 ani m-am angajat prima data, aproape toata facultatea m-am intretinut partial din propriul salariu si din ce strangeam pe vara, lucrand. La master am avut doua joburi in acelasi timp. Nu vreau sa ma dau pe mine ca exemplu de 'asa da', pentru ca in retrospectiva chiar cred ca am tras prea tare de mine si nici asa nu-i ok. Dar totusi nu am cum sa nu il judec putin putin pe amicul tau...

| StoicAnalysis a răspuns:

Cred ca de ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele.

| Standt a răspuns:

Un puturos ordinar. Nu exista scuza desi unii o cauta. Parintii ar trebui sa-l dea afara dn casa. Sa-l oblige sa munceasca.

| Celdrept a răspuns:

Are probleme la mansarda nu cred ca e leneș, nimeni nu e leneș, au probleme cu neurotransmitatorii, deficit mare de serotonina și dopamina, de aici și lipsa voinței. Probabil e depresiv sau anxios sau are o alta problema. Un om sănătos de la sine simte sa facă ceva, fără sa i se spună, unul bolnav ar vrea dar nu mai poate, e nefuncțional, nu mai are capacitate de munca.