| Mosotti a întrebat:

Am un vecin pe palier al carui catel face pipi pe palier cand iese si nu spala, ce se poate face legal? Putem sa chemam politia ca ne pune sanatatea in pericol sau ce se poate face?

Adminstratorul a zis ca nu are ce sa faca. I-am zis de n ori si nu spala.

Mi-e ca imi ies eu din fire si ii iau gatu` si nu ma mai int. ce se intampla dupa! De asta mi-e frica. Mi-e ca ii iau cainele si il arunc pe geam sau ii fac ce fac arabii...cu aia pe care-i rapesc.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția nu poate lua măsuri, căci nu are temei legal pentru asta. Dar asociația de locatari poate decide că nu are voie să țină în bloc un animal de care nu are grijă și să îl dea în judecată.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai faptul ca pune sanatatea vecinilor in pericol nu e temei de politie?!
Administratora a zis ca nu are ce face, dar daca zici tu ca se poate, o fi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Poliția acționează după legi și regulamente de funcționare.
Ei fac plângere la poliție că miroase a ppi de potaie pe coridor. Și? Plângerea trebuiesă aibă dovezi și un temei legal. Din pute pe coridor nu rezultă sănătatea în pericol. Ei trebuie să aducă dovezi că pișatul câinelui le-a provocat îmbolnăviri. Ei, atunci poliția face dosar penal și îl inaintează la procuratură. Dar fără asta poliția nu are temei.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Am inteles, e nasolie atunci. Pai daca pute, tu nu inhalezi particule din urina cainelui?! Nu iti intra in sistem? Nu e posibil sa te imbolnavesti? Dovada sa zicem ca vine si vede pata de urina, se pot face analize sa nu mearga ca astia sa nege ca nu e de la ei.

Nu miroase a urina, cel putin inca.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar arată-mi legea, dacă pute a urină de la câinele lui, calcă codul penal. Dacă îi arăți legea, polițistul acționează. Ce inhalezi tu, e treaba ta.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Mda, deci legea e aiurea, trebuia sa fie si pentru asta o lege.

| Mayhem666 a răspuns:

Fa si tu pipi pe usa lui ca sa vada daca lui ii convine.

| aumih16 a răspuns:

Dat in judecata! dar la cum sunt legile in Romania! slabe sanse! doar sa i-a o amenda!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Mda, pai sa-i dea amenda dar fara proces zic eu, sau dupa proces?

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai normal ar trebui cu proces! ca fara face in continuare la fel!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Dar care o sa fie probele? Sa pozez urina care e pe jos? Sau pata galbana?

| Pichakchiu a răspuns:

Suni la politie. O problema asemănătoare aveam și eu cu vecinii. Deși stau la tara,. Au un câine pe care I țin nemancat și strans în lanț și câinele urla, nu puteam vorbi. Am sunat la politie nu doar o data, cred ca de vreo 5 ori au venit. Cu amenda, bineînțeles.
Încalcă regului, standarde. E vb de tulburarea confortului și a liniștii. Suna la politie, dar înainte, vorbește personal cu el. Întreabă l. Spune i ca nu poți sa dormi de miros. Bagi tu minciuni

| Mosotti explică (pentru Pichakchiu):

Cu ei s-a discutat adica cu astia de au cainele, nu merge. Vad ca azi era spalata pata aia de ieri de urina, dar ieri nu era stearsa.