| alexandruwwe12 a întrebat:

Am vazut ca unii spun ca "de ce sa te angajezi ca profesor,bibliotecar, sau alt job de genul se castiga putin si mai faci si facultate, mai bine plec in strainatate " pai diferenta e ca in strainatate sunt sanse mari sa te duci in fabrica,la capsuni faci bani mai multi dar nu compari ca o meserie respectat cum e profesor si e si frumoasa decat sa culegi la capsuni, de ce nu intelege lumea asta?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Pentru ca lumea din Romania te apreciaza daca produci cat mai multi bani si nu pentru cata cultura generala stii.
Pai hai sa iti dau urmatoarea situatie.
De exemplu un om care face o munca de jos in Occident si se intoarce acasa defiland in haine scumpe si un Jeep prin care se plimba in tot orasul va fi mai bine vazut decat un profesor care nu are masina si se imbraca simplu.
Mentalul romanesc e intodeauna dat pe spate de cei care merg in strainatate dar multi habar nu au ce munca de jos fac unii in strainatate.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai bine intelege tu alte detalii:
1. 3000 de lei si 3000 de euro nu sunt tot aia
2. daca esti capabil sa devii profesor in Romania, poti fi cel putin tehnician calificat in Spania sau Belgia, nu te duci pe camp ca un copil de 19 ani si 10 clase
3. Invatamantul romanesc miroase a comunism, iar restul 'beneficiilor' pe care ti le da statul roman sunt de toata jena. O tara straina iti ofera servicii medicale serioase, salarii si pensii de 4 ori mai mari decat la noi si totusi aceleasi preturi, iar infrastructura este mult mai buna.

Cu toate astea, daca iti doresti sa fii bibliotecar sau profesor, nu-ti mai trebuie alte argumente. Dar intotdeauna te va frustra mersul lucrurilor de la noi.

| alexandruwwe12 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca te duci cu munca calificata hai ca merge, dar sa te duci la capsuni mai bine ramai profesor pe 3000lei, da man dar tot stai departe de casa etc, ca profesor iei 3000-4000lei dar daca esti bun si faci pregatiri mai cresti la peste 5000, mai bine 5000lei aici in tara, decat sa ma duc la straini.