| Cinic a întrebat:

Am vazut la stiri ca Romania vrea sa inlocuiasca vechile acum'uri. Intrebarea mea este de ce statul roman a ales sa cumpere de la producatori straini si nu am ales sa ne dezvoltam noi, propria pusca de asalt, mai ales ca avem mai multe prototipuri perfect functionale si optimizate pe 556 nato. Adica vecinii nostri sarbi care oricum aveau unele din cele mai bune ak'uri din lume ( zastava m70/ m90) si au dezvoltat propria pusca de asalt, Z. M19 mcs, care pastreaza fiabilitatea ak'ului dar aduce modularitatea si modernitatea armelor occidentale ( m14/tavor/hk/bren/ steyr). Polonezii au renuntat la beryl si au dezvoltat noul grot. Si apropos, beryl 556 era oricum mai avnsat ca acum'ul nostru. Despre cehi, nici nu are rost sa mai vorbim, astia mereu au fost cu un pas in fata Cz 58 / bren 805/ bren 2 si anul asta au dezvoltat bren3. Pana si rusii, au trecut de la platforma ak74 si toate derivatele, la noul ak12. Si anul asta dupa feedbackul de pe front, au scos ak 12 trr3 ( gen ak12, modelul 3). Noi de ce trebuie sa alegem intre hk si cz bren? De ce sa nu avem propria noastra pusca de asalt?! Chiar trebuie sa fiim dependenti 100% de tehnologia occidentala? Daca tari din vechiul bloc sovietic au reusit, noi de ce sa nu ne dezvoltam...

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Cum de ce? E simplu suntem carpele altora si ei ne dicteaza ce sa facem, asa ca nu trebuie sa le facem vanzare stapanilor?
Ma mir cum de te intrebi de ce.

Ideea era sa te puna la pamant sa nu produci nimic, sa le faci lor vanzare pe imprumuturi cu dobanzi, teritorii, etc. Sa depinzi de ei mereu, ca si asa ti-a luat tot din tara, surse de energie, terenuri, lemn, etc.

Tarile alea de au mai reusit, nu-s asa sub papucul astora.

Doar nu or fi tampiti sa te lase sa te dezvolti ca sa le faci apoi concurenta economica.
Doar nu te-a bagat in UE de dragoste cand eram praf pe mai tot si atunci. Te-a bagat ca aveau nevoie sa isi vada poarcariile aici si alimentare care la ei nu le pun pe piata, iti fac tie altele mai proaste, sa le dai tot din tara (asta a fost conditia nescrisa).

Le mergea mai prost si au vrut sa aiba piete de desfacere si aici, altfel nu pupai UE!

De ce nu se promoveaza productia romaneasca de mancare si se face sa nu renteze? Ca asta e ordinul. Ca in UE producatorii sunt subventionati ca sa fie bine.
De ce nu aduc pepenii de la Dabuleni in magazine? De ce aduc din alte tari si n-au nici un gust?!
Cand au vrut sa fie mai multe produse romanesti in magazine ce au zis UE? "AAAA, nuuuuu, nu respectati libera circulatie a marfurilor", pai si cine ma obliga sa iau de la tine?

Iar SUA te-a bagat in nato sa le cumperi armament de miliarde cand pensionarii vai de ei sunt, sa lupti in razboaiele lor eventual.
Nu mai au bani de spitale dar SUA ii pune sa cumpere armament de miliarde, si pentru ce? Ptr conflictele lor?

Ai vazut tu investitori seriosi aici? Pai cine-i lasa sa vina? Mercedes crezi ca nu ar fi venit si pe aici? Ca nu faci ca privat ce vrei tu nici in Germania, stai linistit.
Producem ce puteam produce si noi, rahaturi, ciocolata, croissante, sucuri, si le mai luam si 2 lei impozit tot la ordin, nicaieri in UE nu vezi imppzit plafonat procentual la orice venit ca la noi!

Asa ca nu, nu putem reusi, noi am vrut-o.
Bine, lepre cum suntem nu reuseam si daca nu aveam stapani, asta e clar, suntem pierduti ca natie.

| Cinic explică (pentru Mosotti):

Cam la asta ma gandeam si eu. Dar am zis ca daca avem fabrica la cugir si avem si mai multe prototipuri care au trecut faza de testare, de ce sa alegem intre hk416 si cz bren. Si macar daca le produceam noi, sub licenta era ok. Asa cum face india cu khalasnikov 200. Au cumparat de la rusi licenta si ingineri, dar le produc ei. Si aproape sigur o sa alegem CZ, nu cred ca Romania isi permite Hk.

| Mosotti a răspuns (pentru Cinic):

Pai....india nu prea e sup papucul a cui suntem noi, nu pupa un dos care sa ii faca praf! Ai uitat asta. Macar alalalt le-a dat licenta sa-si faca ei.
De aia le fac ei, sa facem o diferenta totusi.

Daca le producem noi sub licenta, castiga stapanii mai putin, nuuu merge asa.

Tu nu vezi? Nu ai un supermarket romanesc, tot profitu se duce in afara, impozite de 2 lei lor, si mai dau si casieri afara punand automate, nici locuri de munca nu mai fac.
Si noi pupam mai departe dosuri.

In loc sa facem noi magazinele noastre, productia noastra, preturi bune, sa fi avut resursele la noi, sa fi facut ceva.
Noi exportam grau la nemti si luam coca congelata de la ei! Pai suntem sanatosi la cap?

Ai gaz in tara si tu iei de la bursa scump din UE?
In loc sa-l bagi la tine pentru intern ieftin ca e al nostru poporul roman, si iei doar ce nu ai si mai ai nevoie. Acuma luam curent si de la unguri, gaz, adica de la...rusi!

O sa auzi "aaa, aici nu se renteaza sa faci chifle", pai si cine face sa nu se renteze? Nu tot astia?! Ca altfel ce motiv mai aveai sa iei de la altii?! 80 ani cum se renta sa faci chifle, carne si tot la tine in tara?!
Cum dracu in tarile producatoare UE mereu se renteaza sa faca chifle, la noi nu, pentru ca acolo s-a vrut asta.

E manevra man. Aia cu gripa porcina, aviara a fost tot sa te rupa pe productia interna.
Ca unde nu trebuie, NU vine gripa porcina, aviara, deci e clar. Vine doar unde "trebuie".

22 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Sa dezvolti si sa produci o astfel de arma doar pentru nevoile Romaniei, nu e rentabil. Costa mai mult decat daca le importi gata facute. Problema e ca nu va cumpara nimeni de la noi arme de tipul asta, in conditiile in care deja exista multe similare pe piata.

| Cinic explică (pentru Holiday):

Si asta este un punct solid. Nu te contrazic. Dar cred ca puteam si noi sa vindem pe piata din africa si asia si orientul mijlociu. Ca aia nu isi permit arme occidentale. Dar, da are sens ce spui.

| Holiday a răspuns (pentru Cinic):

Ce tara africana foloseste calibru NATO? Iar in orientul mijlociu, majoritatea au deja contracte pe multi ani cu diversi furnizori. Sau te gandesti sa le vindem ISIS, Hamas, Hezbollah, etc?hee hee

| Cinic explică (pentru Holiday):

Pai nu trebuie neaparat sa vindem 5.56. Putem sa vindem 7.62. Daca sârbii si plonezii pot sa o faca, si noi am putea intra in joc. Cat despre isis, hamas si hezbollah, daca te uiti in arsenalul lor au o gramada de m14 in 556. Si cred ca le au de la contractori super dubiosi si acei contractori super dubiosi cred ca au dealuri murdare cu producatorii americani gen colt sau springfield. Pana si Croatia si-au dezvoltat propria pusca de asalt vhs2.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca armele noastre sunt depasite tehnic. Sa faci un prototip bun costa si dureaza mult, sa faci o fabrica costa si mai mult. Nu merita investitia daca faci doar pentru inzestrarea armatei, trebuie sa exporti masiv daca vrei sa renteze. Si cine ar cumpara armament produs in Romania?
La fel e si cu avioanele, au facut acum cateva IAR 99 pentru antrenarea pilotilor, de fapt le-au modernizat doar pe cele vechi. Cu banii bagati in ele ar fi cumparat altele mult mai bune, dar au ales sa salveze fabrica de la Craiova care ar fi dat faliment fara comenzile astea. Asa ca avem avionul romanesc, care este foarte scump pentru ce poate face si foarte prost.

| Cinic explică (pentru Dismally):

Foarte bun argumentul tau.

| TimberWolf a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=9_fIRBx4NEA
Avem deja, calibrul 5.56 ca sa se incadreze in cerintele NATO.
Oricum nu cred ca va vedea lumina zilei, mai bine prefera sa importe de la smecheri.

| Cinic explică (pentru TimberWolf):

Si asta este doar unul din mai multe modele. Cel mai pobabil Romania va cumpara cz bren 2 sau 3. Am inteles ca si HK este in competitie, dar din cate stiu eu hk416 sunt foarte scumpe. Si ucraina vor sa cumpere tot Cz bren, dar pe aia îi inteleg ca nu pot avea acum fabrici uriase de productie pentru ca ar fi tintite de rachete rusesti. Eu cred ca este manarie si si niste generali si politicieni romani au fost cumparati de Cz. Nu am nimic cu Cz, din contra sunt niste arme fantastic de bune, deja si-au dovedit capabilitatile pe frontul din ucraina. Dar era misto sa avem si noi ceva al nostru si chiar sa exportam sau sa vindem cu licenta. Serbia este izolata din orice punct de vedere si totusi lumea se inghesuie sa le cumpere armele. Cerinta de m70/m90 este atat de mare incat au probleme cu stocurile pentru piata civila din sua.

| relian a răspuns (pentru Cinic):

Sirbii vind arme ce nu pot produce, atita de mult cere piata din sua, serios laughing de unde ai citit asta?

Or fi si arme sirbesti la vinzare, dar eu ce vad nu e nimic sirbesc la magazinele de arme.
Poate ai tu informatii mai bune, eu spun ce vad in magazinele de arme.
Referitor la cele mai bune, nu exista cele mai bune, ma refer ca un brand sa faca orice numa bun.

CZ is buni doar la pistoale doar cele de 9 mm, si a colo in Europa la acele CZ gen AK dar la calibru mic, parese daca nu ma insel ca is de 5 mm si ceva, nu-s de 7, 62 ca si AK, in rest nu-s cotati bine.
La 15 mm sau.45 cum zic americanii la pistoale cele mai bune is cotate Springfield, altele mai bune nu exista.

Dar de te uiti la CZ 75 si la ala de 1911.45 o sa vezi ca is identice, cehi au copiat pe americani si au facut ala de 9 mm. zici cai aceiasi arma laughing

In rest legat de cele de razboi PM cum era la noi, cele romanesti erau inainte cele mai bine cotate, acum poate ca au sirbi cum spui mai bune, dar tot AK sunt, doar ca is modificate nitel, dar nu la baza.
Chiar sunt in magazine la vinzare astea romanesti, sirbesti or fi, nu ma uitai, dar pe aici fanii din ce am auzit lear prefera pe cele romanesti, nu cehe, nu rusesti.
Chair romanii de aici siau cumparat AK romanesti, tot din cauza ca au citit despre ele si cum is cotaate, sau cel putin cum erau pana acum cotate.
Din blocu fost comunist, toate tarile fabricau AK dar cu mici diferente fata de original, fiecare facind ceva imbunatatiri.Si eu asa stiam, cele romanesti si pe timpul ala ar fi fost mai mult apreciate, nu cele sirbesti sau cehe.

Deci sirbi nu fac fata la cita cerere este din SUA pentru prastia lor de arma laughing nu stiu de unde ai informtia asta, dar sigur nu este adevarata.
Eu merg la mgazine iti dau camera si vezi, iti arata toate armele pe raft, in vitrina, spune, poti vedea clar ce brand sunt.
Sa vorbim ce se afla la vinzare nu ce se citeste pe net. Apoi cele mai vindute arme nu inseamna ca is cele mai bune, inseamna de fapt ca is cele mai ieftine, iar oamenii cauta mai ieftin, putini cauta calitate, asa ca armele bune is mai putin vindute comparativ cu Beretta sa zic, care is vindute la balamuc, dar nu putem sa spunem cas cele mai bune.

Eu tot uitindu-ma, ma uit de ani de zile si cu uitatu am ramas, nu am nici acum pistol laughing
Eu pe ala ce spui tu il voiam CZ 75 de 9 mm si pe Springfield 0.45 o bijuterie de pistol dar si pretul tot bijuterie este laughing
Ce era anul trecut vreo 7-8 sute CZ si vreo 1500 ala 0.45 de la springfield.
Cind spune cineva despre o arma ca este mai buna, se refera la multe aspecte, nu la pret.
La ce poate face, cit poate face. dat de pamint, aruncat in apa, in noroi, apoi luat si tras cu el si tot felul de teste genul asta.

Care rezista si trage ca si cum acu l-ai luat de pe raft. ala e the best.
La pusca, am vazut pusca americana pfff nu vezi pe nicaeri asa ceva, dar pretu pleaca de la 5 mii in sus laughing aveam si poza cu pusca aia, era americana, dar nu mai stiu ce brand, o sa caut poza sa vad de o mai am.

Cum asta e adevarul sau realitatea din teren? Aramata sau politia ori alte forte de ordine care is inarmate, nu va ginditi ca au cele mai bune arme laughing nici pomeneala de asa ceva.
Nu da guvernele politiei sau armatei cele mai scumpe arme, da pe alea mai bune si mai ieftine sa zic asa laughing
Cind vezi o armata dotata cu ceva arme, aia nu inseamna ca acele arme ar fi cele mai bune, inseamna ca acea tara, de banii aia a avut sa cumpere.
Sunt arme care aramata nu le are si is mult mai bune decat au ei.Dar armele alea costa f mult, is vindute la civili, pentru ca aia dau bani, is de astia fanatici dupa arme asa ca dau oricit pentru o arma buna.

Oamenii testeaza armele pe cimpuri, peste tot, in tot felul de scenarii, apoi arata pe internet.Sau cei care au sali si ei testeaz si arata celor care vin acolo, sa stie omu ce arma i se potriveste.

RO din ce stiu, fabrica arme si le exporta, nu mai stiu situatia actuala, adica de citiva ani, dar nu cred sa nu mai fabrice.
Referitoir ca nu doteaza armata cu arme mai stiu eu de care, care armata?
Si pentru ce sa dai bani la armata, sau sa le dai acum arme noi, pe timp de pace?
Daca o fi ceva conflict, fi sigur ca or sa fabrice, sau poate ca au deja stocuri, doar ca nu le scot, tot pe acest motiv, nu au de ce, sa le uzeze aiurea.

Unia or sa spuna ca se invechesc si nor sa mai fie bune.Este o conceptie gresita, armele is pastreaza valoarea si eficeinta indiferent ce alte arme apar noi.
Iti dau un exemplu. Cea mai bun pistol din lume este cel ce am spus ai sus calibru.45 mai exact modelul 1911, asa se numeste modelul, a fost fabricat in anul 1911, este daca vrei parintele, tata tuturor pistoalelor moderne, ala este primul pistol modern fabricat si a ramas pana astazi in fabricatie si a ramas, atentie cel mai bun.

Ba mai mult, dupa cum am spus acel CZ este copie, clona al acestui 1911 de.45 calibru, copie in amanunt dar la scara mai mica de 9 mm. Este considerat cel mai buna la calibru 9mm.

Ce alt pistol modern a iesit si sa fie mai bun? Dupa cum observam, ala care la facut, a fost un mester desavirsit, mai mult decat a facut el se pare nu se mai poate laughing
Sa cumpar Beretta de ce? Ca este din composit, cai mai usor, ca face ce mai bine? Aia e ca nu face mai bine, este doar mai ieftin si de aia oamenii cumpara mai multe brandul ala.

Politia este dotata la fel, dupa buget, nu cumpara guvernul lor armele cele mai scumpe laughing
Eu ce vad la magazine si la cei care au arme, nu am vazut M 70 m90 sirbesti.
poate or fi, poate ca nu am vazut eu, orice este posibil, dar in Texas cum iti zic, iti dau camera, in direct, iti arat ce se vinde la magazine.
Si daca in Texas nu mai is arme, atunci nu vad in alta parte unde ar fi mai multe si mai bune.
Ce spui tu de astea sirbesti M90 Zastava, asa se numesc, da is considerate ceva mai bune dinre AK, sau ceva mai buna decat cel romanesc, cel putin in ce priveste acuratetea, dar si pretul lor este mai mare.
Insa aceste arme is cumparate doar de fanii AK-murilor, nu de americani, astia prefera alte arme, asa ca la magazine nu gasesti peste tot genul asta de arma AK sirbesc sau romanesc, de aia si cine ti-a spus ca cererea este f mare, nu-i adevarat.

Chestia sta in felul urmator. La magazine gasesti arme, de regula cele mai vindute, iar daca vin eu si le zic, vreau si eu un AK sirbesc, normal ei nu au, dar nu pentru ca sa epuziat stocurile, ci pentru ca nici nu au avut ala in stoc laughing dar iti spune nu-i problema, til aducem, dar trebuie sa astepti, o saptamana pana cand vine la ei.

Cam despre asa ceva este vorba, nu despre povesti. Eu cand am vrut odata sa iau acel CZ de 9 mm, au zis ca nu il au, dar daca vreau ei da comanda si mil aduce, deci nu is problema ca n-ar fi, ca nu au ei pe stoc, in magazine, pentru ca nu multi cumpara pistoale de 8 sute sau 1500 dolari.
Ala nu sta cu marfa in magazine asa doar de dragul sa arate ca are arme, el aduce mai mult ce se vinde.
Cele f scumpe is mai putine in magazine, dar nu-i problema sa le cumperi, adica sa nu gaasesti.

Se inghesuie sa cumpere cine este fan acelor arme, nu ca ar fi cele mai bune.
Cum am spus cele mai bune is f scumpe si se vind mai putin.
Aici is fani AK cei din europa, mai exact din fostele tari comuniste, astia vor AK-muri in rest nu se inghesuie lumea sa le cumpere.

Romanii nu fac arme ca nu au fost interesati, sau nu au prea fost capabili, asa cum nor fost nici la masini capabili sa faca masina proprie.
Sirbii, cehii, bulgarii si restul la fel, ce arme fac ei is ce au mostenit de la Rusia, nu au facut ei ceva propriu, aceste CZ, M si altele is de fapt copii imbunatatite alea AK-mului rusesc.
Si CZ 75 ce vreau eu sa iau, este clona a lui 1911calibru.45, numa sa te uiti, sa analizezi si sa vezi ca este la fel in amanunte, doar ca e mai mic logic, ca e de 9 mm.

Nu mai au astia ce sa scoata, la capitolul pistoale, ala o fost tata la toti, americanu care o facut 1911 John Browning, asta e tata la toti, si alta arma mai buna decat cea facut el, n-o sa mai faca nimeni.

La fel de partea ailanta, in Europa Kalasnicov este tata la toate armele ce sau facut si se fac, astazi cu ceva imbunatatiri.
Cehii, da, ei au facut ceva mai mult decat romanii, polonezi, sirbii si ungurii, la ei e ceva mai mult modificat la acel AK initial.

Dar si rusu, din cate am inteles, nu doar el ar fi facut arma aia, ca ar fi copiat ceva de pe la germani, laughing si pe buna dreptate eu cam asta cred, rusii au copiat multe de la germani, ori au modificat si au facut ceva nou.

Dar cam asa stau lucrurile. Cit timp se vor folosi arme cu cartuse cu glont, astea is armele care sunt, aia is cei care le-au inventat, mai bune nu cred ca or sa mai faca careva.
Aia au construit aceste arme la maxim, sa le zic asa, orice altceva nu poate sa fie mai bun.

Cel putin la acest pistol de care spun, asta este modelul care se fabrica si acum, deci ala din 1911, si continua sa fie cel mai bun, pentru ca nu se mai poate imbunatati.

Scuze de mesajul f lung, dar miai adus aminte de arme iar si iar m-a luat ideea asta ca iar am ramas ultimul roman care n-are arma pe aici laughing
Pe aici mai orice om are cel putin cateva arme, eu nimic zero laughing am ramas cel mai din urma

| Cinic explică (pentru relian):

Cauta tfbtv pe Youtube! Si nu numai! Toate canalele americane de arme se vaita ca zastava nu mai au stocuri la m70 pentru piata civila pentru ca au prea multe contracte militare de onorat. Un acum romanesc este 600$ in timp ce un zastava porneste de la 1000$ +. Cred ca glumesti cand compari zastava cu acum nostru de la cugir. Desigur acum'urile noastre sunt decente, dar nu le poti compara cu zastava, galil gen2 sau cu sigul 556 elvetian. Ca si astea tot khalsuri sunt doar ca sunt modernizate. Cauta pe reddit si vezi ce zic sutele de civili despre acum vs zastava.

| relian a răspuns (pentru Cinic):

Eu nu am ce cauta pe net, sa vad ce? ce spui tu, ce spune altul ca si tine?
Eu ma uit la magazine, lasa-ma cu netu si cu ce mai spui. Daca e sa o luam pe care is mai bunil, sirbi is slabi, cei mai buni is cehi.
Au de onorat contracte militare laughing in afara de armata lor, nu stiu care mai au arme genul ala.
Toate canalele americane de arme se vaita, care canale frate, despre ce canele vorbti, ce canale, nu stiu ce povesti citesti tu, sau unde, in america nu-s canale, aici sunt magazine, asa cum tu mergi in Ro sa cumperi paine asa ma duc eu sa cumpar pusca.
Despre ce desene animate vorbesti, care toti americanii laughing Glumesc cand compar pusca romaneasca cu aia sirbeasca. nu glumesc deloc, cea sirbeasc a nu-i cine stie ce fatra de cea romaneasca, asa spun specialistii, iar cine alege romanesc sau sirbesc, tine doar de preferinte.
Dintre tarile foste comuniste cechii is cei mai buni la arme, nu sirbi. Ti-am spus ce fac sirbii, ce fac romanii e aceiasi pusca ruseasca, deci toti se bazeaza pe arma rusilor, nu a inventat, fabricat sirbii o arma a lor proprie, singuri care au facut una au fost cehi, nu sirbii.

Ce tot ii trtagi cu sirbii, care au ce? Ala e un kalasnicov mofidificat.Este daca vrei cum e dacia la romani, cum o fost dacia la romani, era de fapt un renault cu alt nume, deci nu era si nici acum nu este masina romaneasca.
Asa este si cu arma asta, estre un kalasnicov, deci este arma ruseasca, la care sirbi iau pus nu stiu ce cauciucuri, au pus nu stiu ce pat, dar la baza tot sistemul, teava, mecanisme e kalasnicov.

Cind or face sirbi o arma alta decat imbunatatirea uneia deja existente, atunci sa se laude, ori sai lauzi.

| MistarGoGu a răspuns:

De multa prostie! Când o tara nu este capabila sa își produca SINGURA arme, muniție & tehnica Militara și cumpăra HARBURI curățate de rugina, luate pe la colturi la pila și vopsite sa arate ca NOI... apai tara aia este deja cu picioarele în GROAPA!
Vai de C#ru Nostru!

| Cinic explică (pentru MistarGoGu):

Pai asta zic si eu! De ce sa nu producem si noi independent...frate serbia este izolata militar si economic si totusi exporta pusti de asalt ca m70, m90 si m21. Daca astia poate sunt sigur ca si noi putem.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Cinic):

Sa NU le facem rechinilor din domeniu concurenta! Când ARO vindea cu pert de dumping mașini după 90" au pus-o pe butuci!
Aro pentru tari bananiere era top! Accesibila și ușor de întreținut fata de Nissan, LandaRover, Toyota sau Mitsubishi pe aceeași categorie de 4×4!
Tot ce prezenta concurenta și preț mic din România a fost distrus!

| Cinic explică (pentru MistarGoGu):

Ma gandeam totusi si la comentriul lui Dismally. Si el are dreptate. Chiar daca avem prototipuri functionale, va dura foarte mult timp pana vai fii testat si vor fii necesari foarte multi bani pentru dezvoltarea de utilaje performante pentru producerea unui nou model. Exista un motiv pentru care cz a ajuns la a 3 generatie in mai putin de 15 ani. Pentru ca cz805 a avut probleme, si cz bren 2 a avut probleme. Coincidenta sau nu, dupa ce cehia a donat peste 10k modele de bren 2 pentru frontul din ucraina, in urma feedbackului de pe front, a aparut cz bren3, care este un bren2 imbunatatit. Si orcii au avut probleme mari cu ak12. De aia acum au facut ak12 trr3. Primele modele au fost oribile si soldatii preferau vechile ak74. Despre dezastrul m16 din vietnam nici nu are rost sa mai vorbim. Este stiut ca multi soldati americani preferau sa foloseasca ak'uri capturate de la vietnamezi in locul la m16. Khalasnikov fiind mult mai bine adaptat pentru mediul plin de umiditate si apa din jungla. India spre exemplu au optat pentru ak200, in principiu un ak12 in 2x79 dezvoltat pentru necesitatile armatei indiene.

Răspuns utilizator avertizat
| Whitte a răspuns:

Intrebarea mea este: De ce Statul Roman a ales sa cumpere de la producatori straini si nu am ales sa pastram fabricile noastre si sa producem noi conserve, confectii, incaltaminte, utilaj greu, mobilier, etc, etc?
Daca tari din vechiul bloc sovietic au reusit, noi ne-am dovedit a fi cozi de topor si am distrus tot ca sa cumparam de la ei. Iti dai seama ca neavand nici industrie, nici agricultura, nu vindem nimic si nu avem bani cu ce sa cumparam. Si atunci, cu ce platim? Cu gazul, aurul, padurile, uraniul, si tot ce are pamantul pe care calcam.
Ultima problema ar fi armamentul. Ca ne obliga "unii" (nu spun cine) sa le cumparam produsele lor, ca mita pentru promisiunile lor desarte.

| Cinic explică (pentru Whitte):

" nu spun cine". Vorbesti despre U.E si NATO si FMI?

| MihaitzaItza a răspuns:

De ce ar trebui sa reinventam roata când lucrurile pot fi mai simple?

| Cinic explică (pentru MihaitzaItza):

Pai si polonia, cehia si serbia de ce au ales sa aiba propria pusca de asalt? Crezi ca au luat o decizie gresita investind bani si timp in propria industrie militara? Chiar si israel care este o super putere au renuntat la m14 si au trecut la tavor xc95. O arma care pastreaza long stroke gas piston, adica acelasi din ak 47 si ak74. Au luat decizia asta in urma testelor si a plangerilor din partea soldatilor care se vaitau ca m14 se blocheaza des din cauza prafului si a nisipului. Pana si sua au renuntat la m14 pentru noul sig xm7.