| StefancelMircea a întrebat:

Am vazut pe acest site mii de topice cu subiectul, "Conteaza cum arati, conteaza personalitatea?" Intrebarea mea ar fi urmatoarea; De unde le-a venit unora ideea ca ar conta infatisarea sau personalitatea? Ce indicii au gasit in viata de zi cu zi, de si-au format aceste opinii/credinte Si cam care ar fi argumentele celor doua tabere? Am si eu o teorie a mea, care difera mult de parerile majoritatii oamenilor. big grin

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ideea nu mi-a venit mie ca, conteaza fizicul, ci realitatea a aratat-o, personalitatea in general se asociaza fizicului, ala cu fizic okey sau aia, ai su personalitati corespunzatoare, deci ne referim la fizic.

Plus ca asa e facuta natura, fizicul emite calitati evolutioniste care arata la nivel inconstient aca aia sau ala e apt pentru perpetuare. Nu inteligenta, comportamentul, caracterul.

Dovada e ca toti cand ne ducem la intalniri ne aranjam cat putem fizic, nu ne facem griji ca nu stim ce e in rusia, ca nu stim una, alta.
De ex daca una zice ca nu vrea neaparat corpul aluia, sau ea al ei, de ce se aranjeaza la maxim? Pai se aranjeaza ca daca conteaza pentru ea fizicul, stie ca si pentru el conteaza.

Ca daca nu conta fizicul neaparat, se apuca sa aiba cat mai multe cunostinta sa il impresioneze pe ala, sa aiba caracter bun, etc.

Nu exista alt adevar,

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fim seriosi.
Traim intr-o lume superficiala, in majoritatea cazurilor primul lucru care conteaza e cum arati... in orice context.

| Hyperion7 a răspuns:

Când auzi că "ești aragaz cu 4 ochiuri","balena","schelete","sărac","urat" nu cred că mai contează altceva decât cum te vad ceilalți, mai ales la anii adolescenteibig grin
Și să fim serioși, aspectul contează, ipocriții sa se abțină.

| Mosotti a răspuns (pentru Hyperion7):

Corect, aspectul e eliminatoriu si ajunge pentru distractie insa pentru ceva serios oricum nu ajung doar celelalte, fara fizic adios.
Insa nu merge fara celelalte, deci tot fizicul e proba eliminatorie.

Ca daca suntem prosti sau prosti la caracter nu ne facem probleme sa iesim, ca ne gasim din aia ca noi poate, dar daca de ex apare o buba pe fata, intram in depresie, e vai, suparare.
De ce? Ca se stie ca aia conteaza cel mai mult.

Daca prostii intre ei si prostii la caracter intre ei se descurca, nasoii fizic intre ei nu se plac!

Tu nu ai vazut si in copilarie, adolescenta "vai ce frumos e, frumoasa e".
Si dupa aia vede daca esti sau nu si destept si ce zici, etc.
Si mai zice vaai si ce inteligent esti, i-a zis cum e cu aia?

Dar ia sa nu arati deloc bine, sa vedem, mai conteaza ce debitezi tu acolo despre n chestii? Chiar daca is f utile, nu au treaba cu tine.

Tu nu ai vazut pe Youtube, de ex Una face mancarea x, sau explica ea cum gateste pentru diabet si ce face pe acolo.
DAR inainte de toate arata misto.
Tu crezi ca s-ar mai uita cineva daca nu era misto? Chit ca aveai si ei nevoie de acea informatie.
Sunt interesati de ce zice ca o plac fizic intai.

Deci e fapta asta verificabila oricand.
Cand un tocilar latra de aia aia aia, nici dracu nu il baga in seama.
Daca e unu misto si latra sa vezi femeile cum noteaza ce zice, ii da incredere si aplica ce zice ala, ca le face bine.

Cam asa.

| Dismally a răspuns:

Depinde la ce anume te referi. Conteaza infatisarea si personalitatea intr-o relatie. In rest te descurci si fara.

| mODIN a răspuns:

Sunt tare curios ce spune teoria ta ca ar trebui sa conteze. De asemenea, ai fi tu personal dispus sa te casatoresti cu o persoana care arata urat si are un caracter urat?

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu le-a venit nimanui ideea. Ea a existat de cand ne stim. Prima data cand vezi o persoana te uiti la aspect, pentru ca asta cunosti la acea persoana prima data, si a doua oara vezi si personalitatea atunci cand incepi sa comunici cu ea o perioada de timp necesara. Si daca se intampla ca personalitatea acelei persoane sa compenseze destul incat sa treci peste infatisare, dezvolti afectiune pentru ea. Daca nu se intampla asta, si aspectul persoanei respective nu te atrage, atunci nu dezvolti afectiune pentru ea.
E simplu sa constati asta. Ambele tabere pot sa-si bage ideile in fund. Important este sa traiesti echilibrat si calculat in tot ce faci. Nu sa traiesti in extreme.

| FreddieM a răspuns:

Nu ai nevoie de argumente. Dacă nu-ți pasa de reputația ta, nu contează.
Oamenii au plusuri și minusuri. Succesul în viata e raportat la aceste doua variabile.
Cheers

| FreddieM a răspuns:

Și care ar fi teoria ta?
Cheers

| StefancelMircea explică (pentru FreddieM):

Teoria mea ar suna cam asa; Majoritatea oamenilor se cupleaza si isi fac familii fara probleme, adica +75% din oameni. Restul fie nu vor, fie nu pot, fie au alte orientari sexuale.

Conteaza aspectul fizic? De fapt conteaza sanatatea "caroseriei". Conteaza sa nu fi diform, sa n-ai defecte fizice evidente. Uratenia e de fapt o boala, iar in termeni medicali se cheama dismorfie. Totusi este foarte rara.

Conteaza personalitatea? De fapt conteaza sa n-ai tulburari de personalitate. Sa n-ai probleme din spectrul autist/aspy, sa nu ai anxietate, sa n-ai skizofrenie, sa nu fi sociopat, sa nu ai IQ deficitar.
Daca esti sanatos fizic si psihic, te vei cupla natural, exact cum bebelusii sug lapte la pieptul mamei, fara sa i-o fi invatat cineva. Pur si simplu e un comportament innascut.

| FreddieM a răspuns (pentru StefancelMircea):

Teoria ta pica în prima secundă.
Mai ales ca e ofensiva la adresa celor care suferă de anumite boli sau afecțiuni care le deteriorează aspectul fizic sau sănătatea mentala.
In schimb, societatea actuala, e,, deteriorata''de tipi ca tine, lipsiți de empatie și considerație, cu o mentalitate egocentrica, discriminanta si narcisistica fata de aceste persoane a căror probleme și afecțiuni sunt incontrolabile și independente de voința lor.
As dori sa le cer scuze lui Hellen Keller, Stephen Hawking, Adam Pearson, Ellie Simmonds, Trischa Zorn si multi alți adevărați eroi, in numele tău, care prin uratenia, handicapurile și dizabilitatilor lor, prin activismul și determinarea de care au dat dovada, au stârnit admirația a milioane de oameni, și au fost exemple și modele de urmat.
Dar nu e vina ta, ești pur și simplu produsul unei societăți obtuze, limitate, ești exemplul educației și a mentalității implementate de societatea și familia de unde provii.
De cei ca tine ma feresc eu.
Vezi ca lumea e multicolora, nu doar din persoane,, superbe''ca tine. Deschide-ți mintea, ca ramai decenii în urma.
Cheers

| Miruna333 a răspuns:

Conteaza ce vezi prima data la o persoana si ce auzi si cand deschide gura

| Celdrept a răspuns:

Contează personalitatea zic eu,nimeni nu ar sta cu cineva plictisitor și fără carisma, mut care nu leagă vorbe, care nu e sociabil și nu are atitudine. Poți fi frumos și sa fii plictisitor, no lifer, care nu știe sa se distreze și sa vorbească cu cei din jur! Inteligenta contează enorm în zilele noastre, cine nu o are din start pleacă cu un handicap social.

| StefancelMircea explică (pentru Celdrept):

Pai aici e toata treaba; in teorie, da, suna credibil, "nimeni n-ar sta cu o persoana plictisitoare, ignoranta etc". Si totusi, realitatea e complet "contraintuitiva" - in realitate se cupleaza la gramada plictisitorii, analfabetii, marlanii, necioplitii samd. Daca analizam oamenii la intamplare, pot fi oricum, rai, buni, educati, necivilizati si, ce sa vezi, majoritatea sunt cuplati, au familii, copii, nepoti. Asadar daca majoritatea oamenilor se cupleaza fara probleme, si ajung sa isi intemeieze familii, afirmatia "conteaza personalitatea", devine lipsita de continut, un nonsens, daca doriti.

| StefancelMircea explică (pentru StefancelMircea):

Scuza-ma ca te intreb, dar nu esti putin cam ipocrit? Cand iesi pe afara te uiti dupa femei aratoase, nicidecum dupa urate. De asemenea, te-ai casatorit cu o femeie care te-a atras atat fizic cat si psihic. De ce nu te-ai insurat cu o femeie cu sindrom down sau cu o aurolaca? Asta una la mana. Doi la mana. Vad ca refuzi realitatea si arunci toate "defectele" speciei umane in carca mea. Da, in cadrul speciei umane, exista o selectie sexuala, care se desfasoara dupa criterii mai naziste decat Hitler. Se tine cont de cum arati, ce statut ai, ce religie ai, cat esti de inteligent samd. Apoi, pe ce lume traiesti dumneata? Ia iesi putin in lumea mare sa vezi cum te iau cocalarii la misto, sa vezi cum rad de cum arati, cum te imbraci, ce masina conduci, ce casa ai, ce mananci etc etc. Ne evaluam unii pe altii dupa criterii evolutioniste, daca vrei. Da, Hawkings si altii ca el s-au casatorit si au avut si copii. Dar acesti oameni sunt exceptii rarisime, 1 la 100 de mii, daca nu mai mult. Dizabilitatea fizica severa a lui S. Hawkings a fost re-compensata de un intelect iesit din comun. Insa, in 99% din cazuri, dismorfia nu vine la pachet cu o inteligenta supradezvoltata. Dimpotriva. Asa ca nu inteleg revolta dumitale. E ca si cum as spune ca iarna e frig, iar tu te-ai supara, "aaa, cum poti afirma asa ceva? Te rog sa iti ceri scuze acelora care abia asteapta anotimpul colindelor, sarbatorilor si saniusului!" rolling on the floor))

| Cynthia20 a răspuns:

Personalitatea contează mai mult decât aspectul.