| venusdoom a întrebat:

Ar putea sa-mi explice cineva, de ce exista in lume persoane, care se cred buricul pamantului si simt nevoia sa-i ridiculizeze pe ceilalti care nu sunt la fel ca ei? De ce nu pot accepta ca exista persoane care au alte preferinte? De ce simt nevoia sa i injoseasca pe cei slabi? Pentru simplul fapt ca cineva are un defect observabil (si nu e vina persoanei ca-l are) ceilalti o marginalizeaza si o izoleaza.
Sunt lucruri care se petrec in fiecare generatie, nimic nou.
Poate cineva sa-mi explice, de ce acest comportament narcisit?
Momentan vreau doar sa inteleg comportamentul inamicului.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru ca exista oameni cu caractere foarte diferite,iar cele de care vorbesti tu sunt cele mai,,infecte,,.V-or exista intotdeauna,iar atunci cand vad ca rautatea lor te afecteaza,isi intensifica atacurile.Tu trebuie sa te pregatesti sa treci printre ei,ca printre niste buruieni,ignorandu-i, chiar daca te mai zgarie cate un spin. Daca te vad indiferent fata de,, spiritualitatea,, lor, isi indreapta atentia spre o alta victima.

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Intr-adevar, marea majoritate, chiar daca nu pe fata, ridiculizeaza ceea ce este vazut ca fiind diferit intr-un sens negativ pentru ei, aparent fara niciun motiv. Un motiv pentru care cei ce se cred superiori cuiva ii ridiculizeaza si jigneste pe cei care sunt considerati "in dezavantaj" ar fi acela ca astfel ii fac sa se simta prost, nedoriti si oarecum rusinati, chiar daca nu au de ce, astfel incat cei care jignsc capata un oarecare sentiment de putere si superioritate. In felul asta, ei se simt mai bine, dar este doar ceva aparent, pentru ca, in realitate, nu sunt cu nimic mai buni decat persoana pe care o ridiculizeaza. Este doar o falsa impresie de putere si superioritate, stari dupa care multi tanjesc, in special cand se afla intr-un grup mare, dorind sa le fie confirmata "puterea", sa para "cool" sau mai stiu eu cum. Poate fi foarte frustrant si aiurea pentru "victima", insa nu ai cum sa schimbi asta. Cred ca e, intr-un fel, in natura umana dorinta asta de afirmare prin raportarea la asa-zisele dezavantaje ale celorlalti.

| LolaLollita a răspuns:

Fiecare are dreptul sa se creada buricul pamantului, insa nu inseamna ca trebuie sa-i ridiculizam pe cei ce nu sunt ca noi sau au alte preferinte.
Acele persoane pur si simplu folosesc atacul pe post de aparare, ii injosesc pe ceilalti pentru a isi evidentia anumite calitati, pentru a isi ascunde anumite defecte.
De ce exista? Gradina Domnului e mare si multi ii sar gardul.

| cristiiiiiii a răspuns:

Asa e lumea rea...Nu ai ce sa le faci, cel mai bine e sa ii ignori

| Phx a răspuns:

Pentru că de-aia, sper că te-am lămurit.

| LittleDropofPoison a răspuns:

Ca asa suntem noi, rai. Tu nu razi de prostia altuia? Cand esti bun, lumea zice " esti pupincurist " cand esti rau " naspa, nasol " Cum o intorci, lumea tot trebuie sa se strambe. O intrebare pentru tine : De ce iti pasa ce zice lumea? Si cum se poarta? Te simti bine? Esti ok?! Lasa-i in "prostia" lor. Sunt unii la superlativ absolut ( cel putin asa se considera ei ) crezi ca o sa le schimbi parerea? Eu nu cred...Toti oamenii au defecte si altii rad de ele, pentru ca asa rad ei, de inculti si nu se gandesc cum este in locul acelei persoane, poti sa ii omori? Din pacate, nu! Obisnuieste-te cu ideea ca oamenii sunt rai si daca nu le ti piept esti mort!