| Den1sa a întrebat:

As vrea sa aflu raspunsul la o intrebare ipotetica daca sa zicem ca un elev care a facut clasa a 9 in alta tara vrea sa continuie mai departe clasa a 10 in Romania ar putea sau va trebui sa repete a 9-a?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu repeta clasa a IX-a, trece direct a X-a cu conditia sa stie si sa inteleaga bine lb. romana.

Bineinteles ca trebuie sa aduca de la scoala din strainatate situatia scoalara cu notele din anii precedenti si va fi integrat in noua clasa, la liceul la care se inscrie in Romania.

Daca nu stie limba romana, va trebuii sa faca un curs intensiv de lb.romana pentru 1 an si va relua liceul, de unde a ramas, adica clasa a X-a.

Acelasi lucru se intampla si cu copii care merg din Romania in strainatate. Daca nu stiu limba, intra 1 an de zile in curs intensiv de invatat limba tarii respective si apoi reiau scoala, de unde au terminat-o in Romania.

| Den1sa explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde de cum e echivalata la noi.