| izvorinca a întrebat:

As vrea sa va intreb turnul din pisa este inclinat deoarece este o greseala de proiectare sau constructie?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici una, nici alta. Terenul de sub el isi modifica configuratia.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Turnul_din_Pisa

| corbulalbrosu a răspuns:

In acea vreme nu se sonda terenul pe care urma sa se ridice o constructie de mari dimensiuni,(cetate, biserica). Locul ales pentru construirea turnului cu rol de clopotnita este argilos/mocirlos inadecvat sa sustina o astfel de lucrare cu o greutate imensa. Acesta este singurul motiv al inclinarii.