| Maiiiaa a întrebat:

As vrea si eu un about me la Hi5 `:], Nu prea lung` :d, nu prea scurt `! nu un status sau ceva gen : nume, prenume `, ceva care sa descrie personalitatea si viata` :d
Daca intelegeti ce spun` :d!
Dauu comm`, funda si vot \:d/

Răspuns Câştigător
| COLAduceladependenţăăăă a răspuns:

Acest hi5 este interzis copiilor sub 12 ani,numai cu acordul sau impreuna cu parintii,ori familia:).Genul hi5`ului : n`are :)):-?

Ceaww :*

Nu o sa incep cu:am nu stiu cati ani,sunt frumoasa, si imi place nu-mi place etc. Daca nu ma cunosti , nu ma Judeca! Nu iti da singur cu parerea . Poate chiar nu imi pasa! Crezi ca ma cunosti? Iti zica eu ca nu! . Nu obisnuiesc sa fiu "fata care isi prinde parul in coditze,isi face temele alea alea" . Chiar deloc. Calma nici atat. Sincera da! Doar cu unele persoane. . Recunoasc,ma supar repede defapt foarte repede! Imi place sa pierd orele pe mess si pe hi5`uri,fb,twt :) . Imi iubesc prietenii adevarati muult :x Adevaratii prieteni sunt greu de gasit ,dificil de parasit si greu de uitat. Detest sa ma trezesc Dimineata. Detest sa ma contrazica cineva Candva.Am tipat si am sarit in sus de fericire.Am trait din dragoste .Am iertat greseli de neiertat! Am facut multe lucruri fara rost. Am fost dezamagita de persoane care credeam ca nu vor face asta niciodata! Am luat in brate pentru a proteja. Am zambit atunci cand inima imi plangea. Am facut juraminte eterne . Am plans ascultand muzica si privind fotografii! Am dat telefoane doar pentru a asculta o voce . Am fost indragostita de un suras.Am confundat sentimente.S-a intamplat sa gresesc drumul dar,am mers mai departe! Am incercat sa uit anumite persoane si am descoperit ca este fte greu sa uiti.M-am simtit singura intre o mie de persoane doar pentru ca imi lipsea o singura persoana! Am tremurat de nervi.Am tipat de fericire.Am fost indragostita crezand ca voi fii pentru Totdeauna! Sunt aia care nu iarta, deci nu uita. Sunt aia care râde de una singura prin masina sau orice alt mijloc de transport în comun. Sunt aia care atunci când e obosita priveste foarte mult în gol.Sunt aia care o sa-ti dea în cap la prima greseala, si fii sigur ca o sa fac asta fara sa ma gândesc prea mult.Sunt aia care zice totul pe fata, cu foarte multa sinceritate – uneori chiar prea multa.Sunt aia care o sa te înjure pe fata, si nu pe la spate, cum se obisnuieste pe la noi.Sunt aia care daca nu te suporta, o sa-ti zica pe fata, si n-o sa se dea prietena cu tine, doar de dragul situatiei.Sunt aia care rade uneori fara motiv.Sunt aia care iubeste VARA :x.Sunt aia care te suna de 5 ori pe zi, doar ca sa-ti zica niste tâmpenii.Sunt aia care face crize daca o trezesti din somn. Ma gandeam daca vreodata ai vrut sa te gandesti ca eu uneori ma gandesc la tine. Ma intelegi? Ma gandesc daca vreodata gandurile noastre au coincis. Ma gandesc daca vreodata te-ai gandit la ce imi doream. Ma gandesc daca vreodata te-ai gandit macar o secunda la mine. Pentru ca eu am invatat pe de rost toate gandurile. Le stiu ordinea, stiu ce stari imi ofera, stiu cat de mult/putin ma influenteaza, stiu tot despre ele. Dar vreau sa le trimit in vacanta :-h .

Pentru toate fitzele cu aere de "dive" care se uita stramb la pagina asta . de'asta sunt EU si NU sunteti voi ! Si acum,dupa ce mi-ati citit about`u...Puteti da back :-h :*.

Sau

●Eu sunt fata care iti este alaturi cand ai nevoie de ea●Eu sunt fata care niciodata nu spune NU [hm… poate doar uneori :-"] ●Eu sunt fata care iubeste muzica.●Eu sunt fata care sta mult la pc.●Eu sunt fata care rade mult:]].●Eu sunt fata care sta mult prin magazine●Eu sunt fata care comenteaza mult cand nu`i convine ceva.●Eu sunt fata care uraste minciuna.●Eu nu sunt fata perfecta.● Eu, sunt doar eu. Ce imi place ... ● imi place sa stau pe mess● imi place sa ma plimb.● imi place sa merg la shopping.● imi place sa ma uit la tv.● imi place inghetata● imi place sa vorbesc la telefon. [cat se poate de mult:))]● imi place sa comentez.● imi place sa te enervez● imi place sa ascult muzica.● imi place sa dorm mult. Ce nu`mi place... ● nu imi plac barfitorii.● nu imi place sa mi se spuna ce sa fac.● nu imi place sa ma cert cu prietenii apropiati● nu imi place sa imi vad prietenii ca sufera. ●Ador ciocolataaa:X●Ador sa ies cu prietenii :X.●Ador petrecerile:X●Ador hainele si accesoriile :X. ●Imi plc sa am mereu bani la mne :>●Zambesc chiar daca-mi merge prost●Iert dar nu uit repede●Spun ce gandesc. Nu`ti convine? Asta e :P●Jignesc daca sunt jignita●Injur. Doar nu`s mata sa`mi cenzurez limbaju`n fata ta :-j●Petrec mult timp in magazine :X ●Urasc plictiseala ~X(.●Urasc manelele si cocalarii ~X(.●Urasc persoanele care se holbeaza la mne ~X(.●Urasc sa am cert cu prietenii ~X(.●Urasc sa mi se spuna ce sa fac. ●Ce sunt eu ?!● ●Fatha care nu vorbeste cu strainii.●Fatha care chiuleste pentru a dormi.●Fatha care detesta prietenii falsi dar ii accepta pentru ca si ea la randul ei face la fel altora.●Fatha care iubeste din prima zi.●Fatha care face 200 de poze , dar ei ii plac doar 10.●Fatha care are ceva special.●Fatha care are sclipirea aceea în ochi.●Fatha care este foarte sigură pe ea.●Fatha care întodeauna mai are ceva de spus, chiar dacă discuţia s-a terminat.●Fatha care viseazăă cu ochii deschişi.●Fatha care nu e perfectă. Şi nu cerşesc complimente sau suspine şi zâmbete false. [-x ●Ce ştiu ?!● ●Ştiu că am prieteni adevăraţi, care nu mă lasă la greu. :X●Ştiu că viaţa e făc.tă pentru a fi trăită. > < ●Ce cred ?!● ●Cred că prietenii mei sunt cei mai buni ! > < ●Ce vreau ?!● ●Vreau ca prietenii mei să nu se schimbe niciodată.[:xx ]

Daca nu.

●Ce sunt eu ?!●

Sunt o simplă fată.

Sunt fata care are ceva special.

Sunt fata care are sclipirea aceea în ochi.Şi nu îmi sclipesc ochii din cauza excesului de Mascara. Spre deosebire de tine.

Sunt fata care iubeşte muzica.

Sunt fata care urăşte minciuna.

Sunt fata care este foarte sigură pe ea.

Sunt fata care întodeauna mai are ceva de spus, chiar dacă discuţia s-a terminat.

Sunt fata care nu supOrtă prietenii falşi

Sunt fata care viseazăă cu ochii deschişi.

Sunt fata care iubeşte dulciurile.

Sunt fata care adoră vara !

Sunt fata care nu e perfectă. Şi nu cerşesc complimente sau suspine şi zâmbete false.

●Ce ştiu ?!●

Ştiu că am prieteni adevăraţi, care nu mă lasă la greu.

Ştiu că lumea e rea.

Ştiu că viaţa e făcută pentru a fi trăită.

Ştiu că nu sunt Miss Univers. Spre deosebire de altele ! )

Ştiu că totul trece.

●Ce cred ?!●

Cred că prietenul fără defecte nu există.

Cred că uneori, viaţa e nedreaptă.

Cred că prietenii mei sunt cei mai buni !

Cred că toată lumea are defecte.dar şi calităţi.

●Ce vreau ?!●

Vreau să devin cineva.

Vreau ca prietenii mei să nu se schimbe niciodată.

Vreau o poveste fără sfârşit.

Ma respecti ? Si eu

Ma invidiezi ? Ai de ce

Ma barfesti ? N'ai decat

Regreti ca m'ai cunoscut ? M'i se rupe

Indrasneata ? Dak tu esti pampalau

Incapatanata ? Pana peste masura

Nemultumita ? Intotdeauna

te-am insultat ? Foarte bine , meritai

Ai zis ce`ai vrut ? . O sa ascultzi si ce nu vrei

Modesta ? In anumite cazuri

Ca sa te multzumesc ? N`o sa ma schimb

Tzi-am mai zis ca te iubesc ? . Am fost sincera

Rea ? . Cu cine merita

Sincera ? Da , oricat de dur ar fi adevarul

Bunul meu simtz ? . Depinde de al tau

Urata ? Nici macar la prima ora a diminetii

Geloasa ? Da , chiar daca nu'mi dai motive

Indragostita ? In fiecare zi de altu

Copilaroasa ? Da , pentru ca asa vreau

Originala ? Mereu

Devotata ? Pt ca stiu sa'mi mentin prietenii

Copiata ? De fiecare data

Tupeista ? Pt ca tre sa fiu mereu peste tine

Vrei sa`mi devii prieten ? . Demonstreaza`mi ca meritzi

Indiferenta ? Daca nu ma interesezi

Te urasc ? . mi-ai dat motive

Falsa ? Doar cu unii

Parsiva? Datorita unora dintre voi

Un sfat ? Nu asculta de sfaturile nimanui

Te deranjez ? . Iarta`ma , nu pot sa multzumesc nici macar 100 de persoane .

Sau: http://www.crazyprofile.com/survey/survey.asp aici daca vrei completezi tabelul si apoi dai la Generate code si il copiez apoi il pui acolo la despre mine!:D

Imi place/plac :

~ Sa merg la straand. xD

~ Sa merg la patinuar.

~ Pauzelee.

~ Prieteniile adevarate. \:d/

~ Oamenii care sar in ajutor! ~

~ Inghetata.

~ Ochii albastrii/verzi.

~ Bebelusii

~ Comediile. \:d/

~ Sa merg in Centruuu sau in Mall.

~ Sa-mi cumpar haine/papuci/bijuterii.

~ Sa iau note mari fara sa fi invatat prea mult. \:d/

~ Sa dorm pana la 12.

~ Distractiia. \:d/

~ Cainii && Pissicile.

Nu-mi place/plac :

~ Oamenii cu 2 fetze.

~ Pitipoancele/Cocalarii.

~ Sa fiu invinovatita pe nedrept.

~ Sa ma contrazica cineva

~ Sa ma cert cu prietenii...

~ Sa ma critice cineva inainte sa ma cunoasca.

~ Sa pice netu.

~ Sa am de invatat muuult.

~ Cand trebuie sa aman ceva in ultimul moment.

~ Uratele care se cred frumoase.

~ Sa ploua

~ Cand cei la care tin sunt tristi.

~ Cand nu pot sa ajut cu nimic.

~ Cand pierd un prieten sau o persoana la care tin cu adevarat sau cand cineva e altfel decat il credeam...

Sunt :

~ Egiosta. - Uneori-

~ Ambitioasa.

~ Geloasa.

~ Orgolioasa.

~ De treaba cu prietenii...

~ Amuzanta.

~ Sensibila.

~ Aeriana. -Uneori- Si cu capul pe umeri cand e nevoie.

...Altele:

~ Nu tac cand am ceva de zis

~ Nu am deplina incredere in nimeni.

~ As vrea sa vizitez toata lumeea!

~ Stiu ca sunt persoane care ma iubesc cu adevarat

~ Nu urasc pe nimeni,cei pe care nu ii suport imi sunt indiferenti.

Nu sunt perfecta,nici nu vreau, nici nu pot…Sunt incapatanata si imi place asa cum sunt… Si daca nu`ti convine eu n`am sa plang ! Ma Urasti? Problema Ta. Ma Copiezi? Nu`mi Ajungi Nici Pana La Picioare. Ma Iubesti? Ce Bine.Si Eu Pe Tine… Un Sfat? Nu Te Lua De Viata Mea. te-am Amagit? ScZ.N`a Fost Cu Intentzie. te-am Insultat? Foarte Bine.Meritai. te-am Jignit Cand Nu Era cazu? Iarta`ma… Ma Invidiezi? Incearca Sa Fi Mai Buna…Ce Te Intereseaza? Ai Zis Ce`ai Vrut? O Sa Si Ascultzi Ce Nu Vrei. Ca Sa te Multzumec? N`o Sa Ma Schimb Never` Rea? Cu Cine Merita. Tzi-am Zis Ca Te Iubesc? Am Fost Sincera… Bunul Meu Simtz? Depinde De Al Tau…. Copilaroasa? Da.Pentru Ca Asha Vreau. Matura? Cand Vreau. Prietenii Mei? Cei Mai Tari Oameni.Vrei Sa`mi Fi Prieten? Demonstreaza Ca Meritzi… Te Urasc? mi-ai Dat Motive. Ignoranta? Cand Nu Vreau Sa Vorbesc Cu Tine

Heiiiiii aici Daria

SunT ZoDia Gemeni DaTa si anu` nu conTeaza SunT enerGiCa ambiTsioasa prieTenOasa de Treaba [[cu pers Care meriTa]] eGoisTa [[uneori]] aeriana mai ales CanD sunT afara cu Biutziii [[sis]] ;x sj sensibiLa

Am [[.]] ani

LocuiesCc. in Oradea

CarTieruL minunaT i0sia =p~.

Am mulTsi prieTeni dinTre Care cu unu ma inTeleg absoluT mirifiC =p~. cu alTsi mai puTsin

imi iubesc. viaTsa chiar daCa uneori as`h vrea sa nu mai exisT

Ador cuLoriLe :

rosss ;x negru ;x griiiii ;x verde ;x galben ;x sj rosuuuu ;x

Imi plaCe :

sa ma plimb cu cea mai buna prieTena BiuTziii sj sa ne raDem de prOsTia oameniLor =p~.

sa ma prosTesC

sa ma dau cu rOleLe ;x

sa merG La sTranD

inGheTsaTa .

ochii albasTrii sj caprui =p~.

Nu`mi plaCe :

sa ma cerT cu prieTenii

sCoaLa

inseCteLe

sa comenTeze Cineva cu mine

sa caDa neTu

sa nu mearga CalCulaToru`

sa urLe cineva la mine [[simT ca mor]]

UrasC . DeTesT .

CoCaLarii ;-j

PiTsipOanCeLe

Oamenii cu mai mulTe feTse

Oamenii prefaCuTsi

Oamenii sTresanTsi La Care daCa le spui un LuCru nu inTseleG sj ziLniC e tot aceeasi pOvesTe :|

Bafta :)

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Pai tu vrei ca altcineva sa iti descrie personalitatea? Tu esti singura in masura sa o faca. Poti rezuma in doua-trei cuvinte de genul: 'serioasa, ambitioasa, muncitoare', sau 'generoasa, sufletista, iubitoare de natura si animale', sau 'vesela, spontana, placuta, de viata', si lista poate continua. Tu stii cel mai bine cum esti. Evident nu ai sa scrii acolo 'ursuza, rea si plina de defecte' ca vor fugi toti de tine. Succes!

| Maiiiaa explică:

Nu.nsensu daaa ` personalitatea meahee hee o personalitate de un copil` puppy dog eyes. :d. va ruogg love struck>!

| madamadalinuta a răspuns:

În viata de zi cu zi de multe ori sunt folositi termenii de persoana si personalitate, sensul comun al acestuia din urma fiind o însusire sau calitate pe care cineva o poate avea sau nu. Dar utilizarea lor ca termeni psihologici necesita o definire mai exacta a personalitatii.

Se pune întrebarea "Ce este personalitaea?". În opinia lui P.Fraisse istoria psihologiei, între anumite limite, se confunda cu istoria raspunsurilor la aceasta întrebare fundamentala. Înainte de a defini personalitatea trebuie sa definim persoana.

Persoana înseamna individul uman concret. Personalitatea însa, este o constructie teoretica elaborata de psihologie, în scopul întelegerii si explicarii modalitatilor de fiintare si functionare ce caracterizeaza organismul psihofiziologic pe care îl numim persoana umana.

În literatura de specialitate si nu numai, exista numeroase definitii ale personalitatii, fiecare surprinzând câteva aspecte ale acestui concept atât de vast.

În "Dictionar de Psihologie" de Norbert Sillamy personalitatea este definita asfel: "(...) element stabil al conduitei unei persoane; ceea ce o caracterizeaza si o diferentiaza de o alta persoana."

Pentru sociologie personalitatea este "expresia socioculturala a individualitatii umane." ("Dictionar de Sociologie" - coord. C. Zamfir, L. Vlasceanu)

Între nenumaratele definitii ale personalitatii, G. W. Allport da propria definitie în lucrarea "Structura si dezvoltarea personalitatii", încercând cum spune "(...) nu sa definim obiectul în functie de metodele noastre imperfecte".

"PERSONALITATEA este organizarea dinamica în cadrul individului a acelor sisteme psihofizice care determina gândirea si comportamentul sau caracteristic."

Pentru a întelege mai bine, vom explica în continuare conceptele din aceasta definitie, asa cum a facut-o Allport:

Organizarea dinamica

"Problema centrala a psihologiei este organizarea mentala (formarea structurilor sau ierarhiilor de idei si deprinderi, care ghideaza în mod dinamic activitatea). Integrarea si alte procese organizationale sunt necesare pentru a explica dezvoltarea si structura personalitatii.(...) Termenul implica si procesul reciproc de dezorganizare, mai ales la acele personalitati anormale care sunt marcate de o dezintegrare progresivaa."

Psihofizic

"Acest termen ne aminteste ca personalitatea nu este nici exclusiv mentala, nici exclusiv nervoasa. Organizarea sa atrage dupa sine functionarea atât a "spiritului", cât si a "trupului" într-o unitate inextricabila."

Sisteme

"Un sistem (orice sistem) este un complex de elemente într-o interactiune reciproca. O deprindere este un sistem, la fel si un sentiment, o trasatura, un concept, un stil de comportare. Aceste sisteme exista în mod latent în organism chiar când nu actioneaza. Sistemele sunt "potentialul nostru de activitate".

Determina

"Personalitatea este ceva si face ceva. Sistemele psihofizice latente motiveaza sau directioneaza o activitate si o gândire specifica atunci când intra în actiune. Toate sistemele care compun personalitatea trebuie considerate ca tendinte determinate. Ele exercita o influenta directoare asupra tuturor actelor

adoptative si expresive prin care personalitatea ajunge sa fie cunoscuta."

Caracteristic

"Orice comportament si orice gândire sunt caracteristice persoanei si (...) sunt unice pentru aceasta."

Comportament si gândire

"Acesti doi termeni constituie o eticheta pentru a desemna tot ceea ce poate un individ sa faca (...). Ele sunt moduri de adaptare si desfasurare provocate de situatia ambientala în care ne aflam, totdeauna selectionate si conduse de sistemele psihofizice care alcatuiesc personalitatea noastra."

În "Dictionar de Psihologie", editura Babel 1997, coordonat de Ursula Schiopu comportamentul si gândirea "...se refera la disponibilitatile generale si caracteristice pe care le exprima o persoana (fata de altele) si care contureaza identitatea ei specifica."

Psihanaliza a fost dezvoltata de Sigmund Freud (1856 - 1939), ca o modalitate de a explora continutul si mecanismele vietii mentale umane. Pregatirea sa l-a facut sa aprecieze importanta factorilor biologici (natura) si a experientei sociale (educatia) pentru dezvoltarea si mentinerea personalitatii umane.

Freud credea ca exista necesitati umane universale care ajuta la ghidarea si modelarea comportamentului uman. Unul este eros "instictul vetii", nevoia oamenilor de a stabili legaturi între ei si altul este thanatos "instinctul mortii", baza înclinatiei agresive.

În opinia lui Freud, personalitatea este compusa din trei elemente: id-ul (sinele), supraeul (superego) si eul (ego).

Id-ul constituie impusurile noastre biologice, universale care cer satisfacere imediata.

Supraeul este constiinta, id-ul reprezentat în personalitate.

Eul este partea persoanei care este în contact cu realitatea.

Personalitatea e vazuta sub aspect dinamic, adica miscarea "energiei psihice", a libido-ului între cele trei instante psihice.
sper ca te.am ajutat :]
funda;;]?

| Maiiiaa explică:

Mai astept puppy dog eyes!

| Maiiiaa explică:

Mersii love struck

| COLAduceladependenţăăăă a răspuns:

Cu placere happy
Mersii de funda :X