| Alexandru_Draganica_1998 a întrebat:

As vrea si eu un raspuns retoric cu o intrebare simpla.De ce in Romania pedepsele sunt atat de usoare, de exemplu ai omorat un om si stai doar 30 de zile?

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Stai 30 de zile in arest preventiv... apoi daca s-au adunat suficiente probe, esti chemat la proces, si daca esti vinovat poti lua intre 5 si inchisoare pe viata
Depinde si daca a fost omor din culpa, omor deosebit de grav ...etc
Romania are legi permisive...dar nici atat de permisive ca ale altor tari
In norvegia de exemplu, poti lua maxim 21 de ani
Exact cat va lua Anders Breivig...care a omorat 100 de persoane, si va sta numai 20 de ani dupa gratii

| M4gd4L3n4 a răspuns:

Nu stai 30 de zile, stai 29 de zile, pana la proces, apoi daca esti acuzat de crima, esti bagat la inchisoare 7 ani.

| MissVamp a răspuns:

In Romania nu mai e nimic corect, tu ce crezi?