| SamHarris a întrebat:

Ascultă, sclavule IKEA.
Știi care e treaba cu tine? Ești prins în banalitatea existenței, un sclav al consumerismului, un hamster care aleargă în roata societății.

Te definește slujba ta de rahat? Contul tău bancar mizerabil? Toate lucrurile alea pe care le-ai acumulat și care te-au acumulat pe tine?

Nu ești special.
Nu ești un fulg de nea unic.
Ești la fel ca toți ceilalți, o masă amorfă de carne și oase care așteaptă să fie modelată.
Așa că aruncă toate rahaturile alea.
Renunță la iluzia siguranței și confortului.
Aruncă în aer tot ce crezi că știi despre tine și hai să vedem ce a mai rămas.
Ce zici, ești pregătit să arzi tot și să o iei de la capăt?

2 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Etnobotanicele,băuturile,alcoolice, drogurile de toate felurile...

Poate afecta grav de rău omul!

| SamHarris explică:

@1onur

Ascultă, amice, te uiți în jur și vezi lumea asta, plină de gunoi sclipitor și iluzii ieftine. Crezi că IKEA te face fericit? Crezi că o canapea Strinne cu motive verzi te definește? Ai devenit sclavul lucrurilor pe care le ai, în loc să fii liber!

Uită-te la tine, obsedat de branduri și etichete - CK, DKNY, AX.
Astea sunt cătușe, omule, nu haine!

Ești atât de pierdut în consumerism încât nici măcar nu-ți dai seama că ești călător pe o navă care se scufundă.

Te agăți de iluzia controlului, de iconița albastră de pe ecranul calculatorului, de promisiunea unei vieți perfecte. Dar adevărul e că ești un sclav, la fel ca toți ceilalți.

Dar hai să-ți zic un secret: există o cale de ieșire. Există o modalitate de a sparge lanțurile și de a fi cu adevărat liber.

Trebuie să renunți la tot. Trebuie să arzi tot ce crezi că știi despre tine și să o iei de la capăt.

Doar după ce ai spart fațada aia de om civilizat și ai simțit gustul propriului sânge, atunci poți începe să construiești ceva real.
Proiectul HMayhem e mai mult decât o simplă încăierare. E o revoluție. O lovitură de stat împotriva societății care ne-a transformat în niște oi docile. Vrem să demolăm tot ce e fals și corupt, să o luăm de la zero.