| Λndrei a întrebat:

Astazi cand sa vin de la Cluj,ma trezesc cu un telefon si mi se spune ca pisicul meu,(norvegiana de padure, motanel de vreo 3-4 luni) a fost gasit mort.Nu l-am vazut pentru ca vecinii spun ca l-au luat deoarece era muscat de gat si l-au dus pe undeva pentru ca dura pana venea cineva acasa si se imputea iar un altul,(care are un caine ce tot umbla vandra noaptea), mi-a spus ca a fost flecit de o masina.
Atat de mult imi pare rau de el incat nu stiu...era prea jucaus si frumos! Voi ce parere aveti despre "vecinii" mei? Simt ca cineva care are tangente cu ei i-a facut felul si nu un nu stiu ce caine..ma gandesc ca fugea si nu statea la coltii lui.
Pacat.sad

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Houston, sincer chiar imi pare foarte rau de ceea ce s-a intamplat cu pisicul tau. Si mie imi plac animalele, asa ca pot sa zic ca iti inteleg supararea. Sper ca, daca vei mai avea o alta pisica sau un alt animal, sa nu mai treci prin asemenea necaz. Fii tare si daca ai poze facute motanelului pastreaza-le cu grija. Peste ani pozele iti vor aminti de el. Si daca iti vei aminti de el, inseamna ca in amintirea ta el inca traieste. Eu iti doresc numai bine!

| Λndrei explică (pentru aladinbeci):

De o saptamana am un musafir...
Intr-o dimineata m-am trezit in bucatarie cu o pisica,(nu e pui), cu coada stufoasa si imblanita care dupa ce i-am dat mancare nu mai vrea sa plece laughing
Nu stiu cati ani are dar nici nu pare a fi batrana sau pui, insa e cumnite si "vorbeste".De fiecare data cand face cate ceva mormaie laughing) e tare draguta.
Asta s-a intamplat cam la o luna dupa moartea motanelului.
Pisica era destul de grasuta dar cam murdarica insa e curata acum!
happy

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Ma bucur pentru tine ca ai un suflet bun si ajuti un animal care chiar are nevoie de ajutor. Cine stie cine o fi abandonat-o pe saracuta pisica si uite ca a avut noroc sa nimereasca in casa cuiva care iubeste animalele si are grija de ele. Plus ca de acum iar nu vei mai avea probleme cu soarecii si sobolanii!
In caz ca vrei sa eviti si altfel de probleme tipice pentru pisica(aparitia de pui, intratul in calduri), poti discuta cu un medic veterinar ca sa o castreze. Dar asta se poate face, banuiesc, numai cand e vreme calda, deci la vara. Sigur ca asta e optiunea ta, eu numai ti-am sugerat o posibila solutie preferabila celei de a abandona puii(asta in caz ca nu doresti si pui de la pisica ta). De fapt abandonarea unui animal mi se pare un gest incorect si josnic.
De fapt ai putea vorbi si acum cu un medic veterinar, daca doresti sa vezi ce vaccinuri ar trebui sa-i dai pisicii.

As vrea sa-ti multumesc pentru funda. Insa iti spun deschis ca as fi preferat ca intrebarea ta sa nu fi aparut. Si cand spun asta ma refer la faptul ca as fi vrut din tot sufletul ca motanelul tau sa traiasca si ca tu sa nu fi trecut prin durerea pe care ai fost nevoit sa o suporti! Insa, dupa parerea mea, prin faptul ca te gandesti la el inseamna ca in sufletul tau el traieste!
Ca sa nu te mai tin mult, ma bucur ca pisicuta si-a gasit un stapan iubitor de animale si sper sa va intelegeti bine. Iti doresc multa sanatate si sa aveti parte numai de bine!

| Λndrei explică (pentru aladinbeci):

Intentionez sa o duc cat de curand la veterinar pentru ca tuseste destul de des.
La fel si tie!