| cookie_1240 a întrebat:

Astazi la scoala ni s-a pus intrebarea "Cati dintre voi vreti sa plecati in strainatate dupa ce ati terminat liceul/facultatea?" si trei sferturi din clasa a ridicat mana (printre care si eu) asta ar insemna aproximativ 26-27 din 32 vor sa plece.
Asta e un semn bun sau unul rau pentru Romania?
Eu as vrea sa-mi fac studiile in strainatate dar m-as intoarce.
Voi daca ati avea ocazia, ati pleca? Cand si in ce imprejurari?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

N-as pleca.Nu as putea sa imi parasesc parintiiwinking

| juniper a răspuns:

Eu as vrea sa lucrez in strainatate, undeva unde sa ma plateasca bine, dar sa fac si multa miscare, cum ar fi alpinism sau explorare.

| Pho3nix a răspuns:

Si eu as vrea sa plec.
Mi-as dori mult sa fac facultatea de teatru din America. Sper sa reusesc.
Dar vom vedea ce va fi.

| alex:) a răspuns:

Nu plec din tara mea :d

| cookie_1240 explică:

@strivesc_membre-n_menghine: pai cu studiile superioare de acolo vin in tara mea in care viata e de rahat si incerc sa contribui la derahatizarea acesteia big grin (explicatie academica) sorry, nu am avut timp de o explicatie mai elevata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigur ca te-ai mai intoarce? Sa-ti faci studiile in strainatate si sa revii in tara? Ce rost ar mai avea? Eu unul nu m-as vedea locuind in alta tara, as pleca doar sa vizitez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cookie

Si cu ce atu te intorci tu din strainataturi? Cu simplul fapt ca ai facut niste studii afara, care pana la urma iti va folosi doar ca motiv de fala fiindca angajatorii de la noi din tara nu prea dau doi lei grei cam unde ti-ai obtinut tu diploma, aici sau afara.Ba chiar sunt sanse extrem de ridicate sa vii de afara si sa te lovesti de usi inchise aici.De-asta spun, sa iti faci niste studii afara si sa vii inapoi in tara e un lucru lipsit de sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as pleca din tara definitiv sau mai bine sa nu exagerez mi-as face concediul in Romania tara tuturor posibilitatilor, tara unde impozitele sunt mai mari decat salariile

| uhmchh a răspuns:

Eu una n`as pleca. sunt scoli bune si in romania. as pleca din tara doar sa ma plimb:X dar nu sa raman in strainatatebig grin :*