| LisaJulie a întrebat:

Ați fi de acord cu predarea unor cursuri de supraviețuire în scoli și licee? Sa învețe și tanara generație sa se descurce în situații critice!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De supravieturire nu
mai bine de prim ajutor ca nu traim in paduri si slabe sanse sa o facem ca sa ne fie de ajutor...

| MistarGoGu a răspuns:

100 %! În loc de alte porcarii FARA ROST! Măcar și 5 ore de înot pe an! La cati mor prin lacuri sau bălți vara! Apoi chestii legate nu chiar de supraviețuire cat de cutremur *( ca suntem tara cu risc SEISMIC ), accidente auto - prim ajutor!
Dar chestii PRACTICE! Nu teorie la tabla sau pe videoproiector!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa 100%

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar crezi că să înveți să faci un foc în pădure e mai important ori mai interesant decât să înveți declinări la latină?!

| LisaJulie explică (pentru MeisterSchnitzel):

Uite, sunt multe lucruri în societatea moderna care sunt fragile, iar dacă învață cât de cât tehnici de supraviețuire ca inotul, sa facă focul în pădure și sa îl tina fără sa provoace un incendiu, sa se orienteze intr-o pădure sau pe un deal, sa știe ce sa facă în caz de furtuna, incendiu, cutremur, tornada sau sa se apere de animale sălbatice va reuși sa se descurce în orice situație! Unii nici cu busolă nu știu sa se orienteze

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Sigur că da!
Mulți liceeni de-abia știu să citească, dar hai să pierdem o oră pe săptămână învățându-i banalități pe care oricum le vor uita imediat ce sună clopoțelul și pe care nu le vor folosi niciodată.

| MistarGoGu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Ferească Dumnezeu de un cutremur major în București sau alta zona din România! În primele momente trebuie acordat ajutor! Sau la un accident rutier!
Normal ca teoria ii plictisește și UITA! 70 % practica și 30 % teorie!
Learning by doing! Învățând prin a FACE!

| simplaexsistenta a răspuns:

Da, as fi de acord. Având in vedere multitudinea de cai prin care o persoana poate deceda, ar fi chiar foarte ok