| FreddieM a întrebat:

Ați întâlnit/cunoscut vreodată o persoană cu „sindromul Marie Antoinette"?
Vorbim despre „sindromul Marie Antoinette" atunci când părul unei persoane devine brusc alb, chiar și peste noapte; acest lucru se întâmplă ca o consecință a unui stres puternic, se presupune că fenomenul este o variantă a alopeciei areata.

Se povesteste ca ultimele momente din viața Mariei Antoinette au fost cu adevărat terifiante, atât de mult încât părul madamei a devenit complet alb in ultimele zile petrecute in celula, in asteptarea executiei.
Cheers

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De asta e bine sa cercetam
Primul caz documentat de albire bruscă a părului a fost în Talmud (83 d.Hr.), o evidență istorică evreiască (figura 1). 1 Un cărturar a fost numit șef al principalei academii talmudice israeliene la vârsta de 17 ani. Soția sa era îngrijorată de faptul că părea prea tânăr pentru slujbă și în acea zi, a dezvoltat 18 rânduri de păr alb. Maimonide, un rabin evreu medieval, a postulat că aceasta este o consecință a studiului intens.

Dovada https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625383/figure/fig1/

Sir Thomas Moore a refuzat să participe la încoronarea Annei Boleyn și a fost trimis la Turnul Londrei în 1534. A fost condamnat la executare după ce a refuzat să declare supremația lui Henric al VIII-lea asupra papei. Se presupune că părul i s-a făcut alb în noaptea dinaintea morții. 2

În mod similar, părul castaniu al lui Marie Antionette a devenit alb în noaptea dinaintea execuției sale în 1793 (Figura 2). 2

dovada https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625383/figure/fig2/

Rayer, un dermatolog francez la începutul secolului al XIX-lea (1793–1867), a observat că mulți factori declanșatori emoționali precipită canități: „Paroxismele furiei, știrile neașteptate și nedorite, cefaleea obișnuită, excesul de apetit sexual și anxietatea s-au știut să blanchească părul prematur'. 3

Medicul de familie, scris la începutul secolului al XX-lea, descrie un sepoi rebel al armatei bengaleze luat prizonier în 1861. El a fost dezbrăcat, înconjurat de soldați și în 30 de minute, părul său a devenit negru ca alb. 4

În 1957, Ephraim, un dermatolog american, a asistat la părul unui bărbat în vârstă de 63 de ani care a devenit alb de-a lungul mai multor săptămâni, căzând pe niște scări. Subiectul a observat pierderea părului, dar nu a apărut pete chele și 17 luni mai târziu a prezentat vitiligo extins. 5

Mergi la:
Ipoteze
Pigmentofagi : Metchnikoff (1901) a crezut că pigmentul a fost absorbit și transportat de fagocitele numite „pigmentofage" produse de medula părului. 6 După ce sunt saturați cu pigment, aceștia se deplasează prin bulbul părului în țesutul conjunctiv unde depun pigmentul. Nu au fost demonstrate astfel de celule.

Bule în arborele părului : Landois (1866) a crezut că, în cazul îngrășării bruște, pigmentul nu se modifică, dar schimbarea culorii este o iluzie datorată bulelor de aer din medulla și cortexul arborelui părului observate microscopic. 5 Reflectarea luminii face ca părul să pară alb. Microscopia modernă nu a susținut acest lucru.

Părul își schimbă culoarea în mod spontan : medicul francez Brown-Sequard și-a smuls zilnic câteva fire de barbă albă timp de câteva săptămâni (1869). 5 El a observat că firele albe reapareau în decurs de 24 de ore la aceeași lungime și loc înlocuind cele smulse. Prin urmare, el a concluzionat că părul își schimbă culoarea de-a lungul lungimii axului. Acest lucru nu a fost reprodus și nu a fost oferită nicio explicație.

Vopsirea părului: Spălarea vopselei temporare de păr ar putea explica unele cazuri de „debut brusc al părului alb"? Înainte de utilizarea parafenildiaminei (PPD) ca vopsea de păr permanentă în 1907, se foloseau 7 coloranți temporari vegetali și minerali, cum ar fi henna, mușețelul, plumbul și argintul.

Utilizarea vopselelor de păr temporare înainte de 1907 poate explica unele cazuri de canite bruste. Atunci când sunt închiși și condamnați la moarte, este puțin probabil ca indivizii să aibă acces la vopseaua de păr sau la servitori pentru a ajuta cererea. Nefericitul sepoy rebel ar fi putut folosi și vopsea de păr vegetală. Este de conceput că interogarea intensă în climatul indian fierbinte ar fi putut duce la transpirație suficientă pentru a spăla vopseaua de păr și sugerăm că aceasta este singura explicație posibilă pentru albirea părului peste 30 de minute.

Alopecia areata: Această boală are ca rezultat alopecie bruscă și poate apărea peste noapte. Poate fi autoimună și afectează selectiv firele de păr pigmentate. Este posibil ca persoanele cu un amestec de fire albe și pigmentare să aibă un episod de alopecie totală care selectează părul pigmentat. Prin urmare, pacientul este lăsat doar cu fire de păr albe, creând o iluzie a părului schimbând culoarea în alb.

Alopecia areata poate urma un episod de stres. Rapoartele de caz ale canitelor bruște descriu firele de semn de exclamare, firele ușor smulse și coexistența alopeciei neuniforme pentru a susține această teorie. 8

În 1981, Guin a descris o doamnă al cărei păr a devenit alb peste trei luni, cu subțierea părului, dar fără pete de alopecie. Imunofluorescența a arătat IgM și IgG într-un model granular de-a lungul epiteliului folicular (în alopecia areata este tipic un model fibrilar de IgM și C3 de-a lungul zonei foliculare a membranei bazale). Acest lucru sugerează un mecanism imunologic distinct de alopecia areata. 9

Modele animale : nevăstuica cu coadă scurtă din America își schimbă reversibil culoarea în timpul iernii de la maro la alb ca camuflajul, printr-un mecanism neuroendocrin, care implică modificări ale melatoninei, modificând producția de hormon hipofizar. Brown a comparat acest mecanism cu cel al alopeciei areata la om într-un studiu realizat pe 37 de pacienți cu polioză, vitiligo sau alopecie areata. Analogia s-a bazat pe ambele specii care manifestă alopecie și re-creștere a părului alb într-o prezentare sezonieră și regresie testiculară. 10Acest model animal ridică posibilitatea unei cauze similare a modificărilor bruște ale culorii părului la oameni. În sprijinul unei influențe neuroendocrine, Hoff a raportat un miner în vârstă de 40 de ani diagnosticat cu traume hipotalamice în urma unui accident minier. În noaptea următoare, părul său a devenit complet alb, testiculele i-au devenit mai mici și și-a pierdut libidoul și potența. 5

Mergi la:
Concluzie
Concluzionăm că există două mecanisme probabile pentru fenomenul albirii bruște a părului. În primul rând, spălarea sau lipsa accesului la o vopsea temporară de păr. În al doilea rând, alopecia totală afectează selectiv părul pigmentat la o persoană la care părul era parțial alb și parțial pigmentat. Cu aceste două mecanisme se pot explica cele mai multe rapoarte istorice despre albirea bruscă a părului.

Mergi la:
Note de subsol
DECLARAȚII -
Interese concurente Niciuna declarată

Finanțare Niciuna

Aprobare etică Nu se aplică

Garanția AMS

Contribuție AMS a scris cea mai mare parte a articolului și a efectuat o mare parte din căutarea literaturii. GWMM a avut ideea inițială pentru lucrare, a căutat în literatură și a efectuat editarea. NJL a scris o parte din lucrare, a căutat în literatură și a editat-o

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625383/

| FreddieM explică (pentru RAY):

Imagineaza-ti ca prima sa pun aici intrebarea, am consultat tot ce Google ofera legat de argument. Oricum, apreciez efortul tau, ai facut o treaba minunata. Dar stii cum e, pana nu-ti povesteste unul de-al tau experienta lui, parca istoria asta are ceva lipsa. De aia caut pe cineva care a patit-o,, live'' pe bune, altminteri, din cauza ca e un fenomen atat de rar si greu de demonstrat, il poti usor cataloga ca si,, legenda urbana".
Cheers

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Experientele personale nu sunt dovezi științifice, doar stiinta poate stabili care este adevărul, cei drept și tatăl meu a albit la par după moartea mamei, brusc, de la o zi la alta, dar.nu pot reproduce experimentul, deși eu unu cred ca e posibil, asa sa albit, înainte nu avea fire albe plus 2 boli cronice cum îți explici? El fiind sănătos toată viata o pastila nu a luat

| FreddieM explică (pentru RAY):

M-am documentat suficient despre argument, nu explicatiile stiintifice ma interesau. Din ecuatia asta lipseste dovada,, vie'', adica sa aud eu cu urechile mele ca este omul care a patit-o, atata tot. Cat despre tatal tau, imi pare rau pentru dansul prin ce a trecut, dar iti marturisesc ca nu sunt in gradul sa explic albirea si bolile lui cronice, desi pare foarte plauzibil ca sunt consecintele unui foarte mare stres/shock. Dar imi pare rau si pentru tine, nu e usor sa depasesti astfel de momente tragice. Ramai marcat pe termen lung, dar iti revii la un moment dat, realizezi ca nu poti schimba nici macar o vigula si nu-ti ramane decat sa accepti in final natura lucrurilor, la fel cum eu am facut dupa pierderea ambilor parinti, in special a mamei mele, care ne-a parasit la numai 48 de ani.
Fii tare

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Condoleanțe, hai în tm sa îl auzi

| FreddieM explică (pentru RAY):

Daca vin in TM sa stii ca te caut. Ofer eu berea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, și eu am albit aproape complet în câteva luni, din motive similare.

| Drimmero a răspuns:

O ruda de-a mea a albit complet intr-o zi in urma unui incident cand cazuse un morman de ceva, nu mai stiu sigur ce si il ingropase acolo, a fost salvat insa de atunci albise din cauza socului. Nu stiu ce sa zic dar asa mi s-a povestit, mi-e totusi greu sa cred ca albesti chiar asa intr-o zi...

| FreddieM explică (pentru Drimmero):

Pare incredibil, de aia caut marturii. Dar si ce a patit sadrian46, valeu, chiar naspa.

| SilentRain a răspuns:

Nop

| ShaOfHatred a răspuns:

Da, tatăl meu are un prieten care la vârsta de 14 ani a albit complet peste noapte deoarece era să fie mâncat de lupi

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Cât este lumea asta de mare orice este posibil.Fiecare în parte este diferit, însă totul ține de tine și cât de puternic ești psihic.Da, ne afectează ce se întâmplă în jurul nostru este ceva normal, însă să nu te lași doborât.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Nu am cunoscut pe nimeni care să albească atât de repede. Eu știam de alt sindrom interesant, tot legat de păr, ci anume "Sindromul Rapunzel ". Din cauza asta oamenii diagnosticați își jumuleau părul din cap, îl înghițeau și în cele din urmă mureau. Se formau ghemotoace de păr prin intestine sau nu sunt chiar sigură cum provoca obiceiul ăsta decesul. Bine, unii se mai trag de păr ca urmare a nervozității sau stresului, dar să-l mănânci e de următorul nivel.