| NewChangeSociety a întrebat:

Ați observat că a început să se fure din magazine de când cu scumpirile și inflația asta care nu se mai termină? Acesta este un semnal de alarmă că românii sunt foarte săraci, chiar și cu acel ajutor social. Salarii și pensii ca în Africa. Nu se mai poate trăi așa. Din moment ce oamenii fură din magazine, este clar că fură de nevoie, pentru că nu mai ajung cu banii, și pe bună dreptate. După o viață de muncă, să nu poți să îți permiți să iei un salam de la magazin sau o ciocolată pentru nepot sau nepoată, nu este de strigat la cer? Nu este strigător la cer că de 35 de ani ieșim la vot și am ajuns să trăim mai prost decât înainte? Am mai pus astfel de întrebări tot aici, în speranța că putem contribui la schimbarea acestei societăți și a felului în care este construită, deoarece este total greșit. Sunt convins că oricine, dacă se gândește îndeajuns de mult, va vedea că este construită greșit. Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem o societate care să prospere.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți scriu și aici că sa fie clar, că și la restul intrebarilor. Așa vor românii să trăim. Vreo 6 milioane au zis ieri că le convine așa, alți 8 milioane au zis că nu le pasa. Revolta ta nu are sens, populația a arata ieri că asta își dorește.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"că a început să se fure din magazine"

" am ajuns să trăim mai prost decât înainte?"

"Am mai pus astfel de întrebări tot aici, în speranța că putem contribui la schimbarea acestei societăți"

elanul tău se bazează pe trei (aici cel puțin) afirmații FALSE!

Hai noroc

| StoicAnalysis a răspuns:

Majoritatea romanilor care se plang de saracie sunt tot aia care au ultimele modele de telefoane, haine, imprumut de case peste puterile lor, masini scumpe, iesiri in restaurante de bogati... Si tot ei ori nu au un venit al lor, ori au venit de la parintii plecati in afara, ori au un venit minim sau mediu.
Pai e si normal ca faci foamea, daca spargi banii aiurea si nu ai niste notiuni de economie de baza.
In mod normal iti ajustezi stilul de viata dupa veniturile tale. Daca lucrezi pe un salar mediocru, e clar ca nu ar trebui sa-ti permiti chestii scumpe de care nu ai nevoie. Si la capitolul mancare, daca te duce capul si ai cunostinte minime de bucatarie, poti trai chiar bine cu mancarea gatita acasa si cu alimente cumparate inteligent.

Daca te plangi ca vrei sa traiesti o viata de lux, pai pune mana tata si munceste/invata mai mult pentru a produce mai multi bani. Lumea nu are nevoie de plangaciosi care vor sa traiasca bine.

| Standt a răspuns:

Toti se plang de preturile mari si salariile mici. Dar 95% dintre romani fumeaza pe rupte si beau alcool in loc de apa. Tigarile nu sunt scumpe? Da, berea e mai ieftina decat apa. Nu si tuica.
S-a schimbat societatea si uite unde am ajuns.