| MirceaCal a întrebat:

Ati observat ca unii oameni repeta mereu aceleasi povesti. Cred ca toti avem in familie un unchi din asta. Oare de ce fac asta? Avand in vedere ca sigur isi dau seama ca au mai povestit-o. E imposibil sa nu isi dea seama. De ce doar unii oameni sunt asa?

Răspuns Câştigător
| SirenicaCuMomite a răspuns:

Majoritatea care fac asta cred că-s bătrâni.Depinde şi despre ce povesteşte. Poate înâmplarea respectivă a fost marcantă pentru ei sau li s-a părut ceva foarte amuzant etc. şi pentru că-s bătrâni, senili şi egoişti, au impresia că pentru toată lumea, întâmplarea aia trebuie să însemne acelaşi lucru şi nu conştientizează cât de enervant e să tot auzi aceleaşi poveşti obosite.Sau e ceva pentru care sunt foarte mândri, cumva momentele lor de glorie şi simt nevoia acum la bătrânețe de puțină validare.Şi poate nici nu au prea multe astfel de realizări, iar atunci normal că le tot repetă.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu își dau seama, foarte putini sunt conștienți..majoritatea sunt senili,demenți,retardați mintal,amnezici,psihotici,schizofrenici,sau traumatizati. Acestor persoane li se par că relatează pentru prima dată un dialog cu interlocutorul,pot coexista și foarte multe sindromuri,boli mintale pierderi de memorie,funcția cognitivă sa fie grav afectată din cauza drogurilor,a alcoolului,a unor șocuri emoționale majore,patologii neurologice, Alzheimer,sunt foarte multe cauze, cert este că ei în momentul ăla nu realizează, dar sunt puțini care realizează ulterior după ce au stat la discuții cu cineva, poate fi și o deficienta intelectuala.
Sunt oameni extrem de inteligenți care au înnebunit, și dezbăteau aceleași subiecte ori de câte ori se întâlnea cu anumite persoane cunoscute.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi că se ia...
Peste vreo 20 de ani, nepotul tău va pune altora, aceeasi intrebare despre unchiul lui.