| atianin a întrebat:

Ati simtit vreodata ca aveti nevoie sa va relaxati asa de tare incat sa nu va mai pese de nimic absolut pe lume pentru cateva minute?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

De cateva ori. E greu sa le incadrez cu exactitate intr-un cadru temporal. Vara trecuta ultima oara. E destul de greu de atins aceasta stare. Vara trecuta am avut conditiile necesare. E ceva de genul '' Un geniu se naste odata la 100 de ani ''. Aceste momente sunt foarte rare si trebuie pretuite la maxim. Stiu ca probabil vor trece ani buni pana sa mai retraiesc o stare de relaxare, de impacare cu mine si cu lumea din jur.

| gabrielgypps a răspuns:

Nu numai pentru cateva minute, chiar si mai mult. e bine sa faci chestia asta cat mai des ori sa incerci sa constientizezi ca suntem vii doar pentru o clipa in istoria omenirii, asa ca nu merita sa alergam si sa ne zbatem fara oprire pana ne stingem, inainte de a ne oprii sa ne bucuram de faptul ca existam, pe o planeta minunata, ca avem prilejul, sa vedem, sa auzim, sa mirosim, si sa atingem tot ce ne inconjoara.
si uneori chiar daca pierdem absolut tot, trebuie sa gasim puterea de a ne detasa de tot, si sa spunem ca atata timp cat mai avem viata, suntem norocosi, si mai avem timp sa facem ceva bun.
stresul este boala secolului nostru iar cei ce se pot deconecta de probleme de zi cu zi, vor traii mai mult si mai sanatos, si spune proverbul, cine rade la urma rade mai bine...

| mhg a răspuns:

Da si nu doar o data.Insa nu am reusit nici macar pentru cateva secunde, intotdeauna trebuie sa intervina un gand care strica totul, acel gand care imi impune parca sa nu mai incerc sa imi golesc mintea.
Oricum este ciudat, adica chiar daca uneori incercam sa nu ma mai gandesc la nimic, sa nu-mi pese de nimic, parca atunci mintea imi era si mai incarcata din cauza subconstientului, evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nevoia de relaxare e data de un anumit stres indiferent ca survine din cauza efortului fizic indiferent ca are cauze mentale. Dar in momentul in care nu-ti pasa de lume mai mereu nu are cum sa te atinga stresul pentru ca esti relaxat mereu.

| blueYurble a răspuns:

Da, pentru asta s-au inventat drogurile big grin laughing.