| Delia898 a întrebat:

Ați simțit vreodată că viața e nefolositoare?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate este nefolositoare pentru puturosi, carora le este lene sa o traiasca ori sa manance, ori sa faca ceva in vita, ca pentru toti ceilalti care o traim la maxim, chiar este superfolositoare, frumoasa si fericita mai ales cand ai cu cine sa o imparti.

| NLS a răspuns:

Nu cred ca am simtit asa ceva,
dar cu siguranta am simtit ca ceea ce fac eu in viata nu este (suficient de) folositor pentru ceilalti, sau chiar pentru mine.

Viata pamanteasca nu are un sens sau un tel prin definitie.
Sensul i-l putem gasi si oferi fiecare dintre noi, in aproximativ tot atatea feluri cati indivizi suntem pe aici.

Pentru cineva, implinirea in viata reprezinta sa isi intemeieze o familie, si sa aiba urmasi.
Altii nu vor copii deloc, prefera sa faca cariera, sa ajunga cat mai bine vazuti in societate, vor sa vada cat mai multe locuri unice din lume, etc

Exista oameni care spun ca si-au atins scopul in viata, atunci cand vad zambete pe chipul celor din jur, nothing less, nothing more.

O alta categorie doreste cate putin din toate, dar sa nu uitam ca exista si destui care nu isi fac procese de constiinta, si traiesc pur si simplu, fara sa se intrebe de ce, sau daca are vreun rost.

PS: ai primit nota pe proiect?

| VoidEternal a răspuns:

E exact atat de folositoare cat o faci sa fie.

| Miruna333 a răspuns:

Nu, viata o ai cum ti-o faci