| Adry05 a întrebat:

Ați stat vreodată în chirie cu persoane necunoscute? Povestiți experiențele voastre. big grin

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

Am stat cu un scârbos de 40 de ani care se dădea la mine și apoi își suna soția și copiii și se purta de parcă nimic nu s-a întâmplat. Vorbind cu taică-miu total întâmplător, m-am scăpat și i-am zis că mi-e greață de tipul ăsta, că se poartă aiurea laughing n-am detaliat, dar și-a dat seama despre ce era vorba și încă regret, că a fost terorizat o perioadă de gânduri, avea coșmaruri și nu știa ce să facă săracul să mă scape de el. Odată eram singură cu el acasă și m-a chemat pe hol și se tot apropia periculos de mine, începuse să întrebe prea multe despre sex, și îi tot ziceam să-și ia mâna de pe mine și că vreau să plec, nu înțelegea, noroc că aveam telefonul și i-am zis prietenului meu și m-a sunat, m-am dus în cameră și am vorbit la telefon o oră până a venit cineva acasă și în tot timpul ăla a stat la ușa mea și a fluierat, ca să știu că mă așteaptă. Când venea cineva acasă, se ascundea în cameră ca un șobolan, ieșea doar pe întuneric.
Am stat cu un pușcăriaș și nu aveam încuietoare la cameră, mi-era constant frică să nu-mi dea în cap (bea și o lua razna uneori) sau să-mi fure de prin casă când sunt la muncă, pentru că nu-i plăcea să-și miște fundul de pe canapea și mai stătea și pe banii noștri, fmm, încă are bani să-mi dea, dar nici nu mai vreau să-i văd, l-aș plăti numai să stea cât mai departe de mine. Omul era foarte mândru că făcuse pușcărie, că i se luase permisul pentru că a condus beat, se simțea șmecher că a comis ultraj, se dădea mare inclusiv cu faptul că nu avea educație, mereu se victimiza că el are doar 8 clase, că a început școala vieții devreme când el abia descurca să meargă singur la magazin.
Am mai stat cu un cuplu care acum se iubeau, acum se băteau. Bătai ca lumea, dădea și el, dădea și ea. Venea poliția des. Aveau ochii vineți tot timpul. Adică... mai mult el, că ea era mai drăcoasă. Mă rog, nu asta era problema, problema era că vaca îmi consuma tot detergentul în 2 zile laughing)) și nici nu cumpăra altul. Nu erau chiar necunoscuți, dar când stai cu un om în chirie îl cunoști altfel.
Nu știu ce povești așteptai, dar ale mele nu cred că-s normale rolling on the floor. Nu-i fun să stai cu necunoscuți. Caută să stai NUMAI cu fete. Și să te înțelegi cu proprietarul, că-s multe acrituri cu blocuri vechi care nu știu cum să te bage mai repede la cheltuială. Să-ți cunoști contractul, să știi pentru ce semnezi, să-ți știi drepturile că unii sunt șmecheri rău.
Dar prietenii mei au povești mai amuzante, cu colegi care făceau kaka în chiuvetă rolling on the floor... ok, nu cred că vrei să știi. Sper că alții au avut experiențe mai frumi și nu te-am speriat.

| Nemessys a răspuns (pentru Dalmore):

Am ras, am avut pielea de gaina si era sa vomit cand ti-am citit povestea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Ferească sfântul ce creaturi...mi-e rău.
Dar eu nu înţeleg ceva.Cum de ai avut curajul să te muţi în chirie cu un bărbat necunoscut? Mai ziceam de era fată/femeie cu toate că şi alea pot fi duse, nu ştii peste ce nebune dai, dar un bărbat...
Şi mai ales după ce a început să se dea la tine.Eu cred că fugeam pe uşă imediat cum aveam ocazia.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a fost alegerea mea, m-am trezit cu ei în casă, mi-i iau adus colegii pe cap. Aveți grijă cu cine vă mutați, dacă nu e comunicare, înțelegere și fiecare face ce are chef, iese haos. Trebuie să aveți un set de reguli de la bun început și dacă vedeți că-s neserioși și nu le respectă, fugiți mâncând pământul. Dacă nu-și băga puțin taică-miu coada și nu afla toată lumea, mai trăiam o vreme în teroare, că mie mi se părea că exagerez eu. Mi-am dat seama că nu exagerez când m-a sunat prietenul la faza aia și era mai speriat decât mine. Mna, după ce s-a aflat i s-a dat termen până la care să se mute. Dar după vreo lună nu știu cum ne-am întâlnit și își făcea planuri pentru luna de miere cu mine rolling on the floor făcea pe prostul efectiv, zicea că nu știe de ce îl urăște toată lumea, că nu știe ce le-am zis. Știe foarte bine, că i-a făcut taică-miu o educație când a pus mâna pe el de l-a luat dracu, 3 ore l-a sechestrat laughing))). Acum mă gândesc cât am fost de norocoasă. Puteam s-o pățesc rău. La început mi se părea inofensiv că doar vorbea aiureli, dar după o vreme mi-am dat seama că tipul nu înțelegea cuvântul ''nu'', nu avea nicio reacție la el, era creepy af. :-& Ioi, scuze că am scris atâta și că vă oripilez cu prostiile astea.

| Nemessys a răspuns (pentru Dalmore):

Partea buna este ca povestesti desprea asta intr-un mod in care acum te amuza, chiar daca atunci te-a terorizat.

| Dalmore a răspuns (pentru Nemessys):

Important e că ai râs puțin laughing

| Dalmore a răspuns (pentru Nemessys):

Da, sincer, am trecut prin foarte multe rahaturi și nu pot să zic că nu m-au marcat, dar nu vreau să mă consider o victimă și să-mi plâng toată viața de milă pentru că nu e deloc o atitudine constructivă. Asta e. Facem haz de necaz laughing.

| Nemessys a răspuns (pentru Dalmore):

Si cand le vezi pe unele ca plang si o saptamana pentru faptul ca a murit personajul lor preferat din nu stiu ce serial... Ce? Cunosc cazuri rolling on the floor))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Lună de miere......mor,bă,mor. rolling on the floor
Ce gânduri are un bărbat de 40 de ani însurat şi cu copii,vai şi-amar.
N-aveai cu ce să exagerezi din moment ce omul continua să se tot dea la tine ca un obsedat nefiind în stare să accepte un refuz.Şi da, chiar ai fost norocoasă, bine că n-ai păţit ceva, uite aşa se întâmplă grozăviile.
Mi se pare chiar bine că ai povestit atâtea, poate mai învaţă şi alţii din toate astea.

| Nemessys a răspuns (pentru Dalmore):

Siiiiiii. Ce altceva mai ai sa ne povestesti? ^_^ Ar trebui deschis pe TPU o categorie de povesti. Un fel de blog sa spune. Unde fiecare poate sa adauge un titlu si sa povesteasca ceva. Fara sa ceara pareri / raspunsuri / ajutor. Doar sa lase acolo ca ceilalti sa citeasca si poate sa invete ceva sau sa se si amuze. O sa fie multi trolli care povestesc ceva ireal sau care mai infloresc numai ca sa fie interesant/ amuzant, dar aia e.

| Dalmore a răspuns (pentru Nemessys):

Can't relate laughing))))). Ar fi fain, dar ar apărea imediat cârcotașii și tot în TPU-ul basic s-ar transforma. Aș avea multe de povestit. Timp să am.

| Adry05 explică (pentru Dalmore):

Wow, ce experiențe laughing nu intenționez să mă mut cu necunoscuți, dar urmează să mă mut cu prietenu meu în altă parte și ne-am pus problema de a lua și cunoscuți cu noi (ieși mult mai bine cu apartamente de 3 camere și să mai ai o persoană) și nu găsim dintre cunoscuții noștri cam pe nimeni, și mi-a trecut și varianta asta prin cap și mi-am amintit că am văzut ceva video mai demult pe Youtube despre colega de apartament nebună a uneia și am zis să văd ia, românii ce experiențe au cu colegii de apartament laughing
să știi că de multe ori și cunoscuții te dezamăgesc, poate mai mult decât unu cu care n-ai avut nicio tangență când te-ai mutat

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Daa, păi în ideea de hai să ne amuzăm cu niște povești sau la ce să avem grijă dacă intenționăm să luăm o astfel de decizie am deschis topic-ul ăsta

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Eu am dat si follow la intrebare laughing

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Vreau funcția de ador ca pe Facebook pentru comentariul ăsta

| Nemessys a răspuns (pentru Adry05):

Ai dat-o deja cu acest raspuns laughing.

| Adry05 explică (pentru Nemessys):

Stiu, aia a fost si intentia. Dar chiar ar fi fain, un echivalent a lu amuzant, fara valoare ca puncte, doar ceva de apreciere

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Presupun ca s-a intamplat cat timp erai in strainatate corect?
Ce te-a impins ca fata sa mergi in strainatate la lucru? Imi imaginez "fata de cartier" numai cu haine de firma, insa 0 bani., si eh sa te afirmi ca poti si u ca fata sa castigi bani multi...
Asa e romanul daca castiga 1000 de lei nu-i ajunge dar se descurca cum poate. Daca castiga 2000 de lei la fel., daca castiga 5000 de lei La fel. Cum e faza asta cu descurcatul.

Eu am plecat de la 0 desi provin dintr-o familie cu radacini, cu neamuri avand joburi bune Am fost abandonat total ca un caine pe strada. Am plecat de acasa., cu banii castigati in Romania mi-am luat acoperis peste cap. Si am economii pentru zile negre.
Altii care castiga la fel, sau mai bine se plang ca nu le ajunge de pe o luna pe alta.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost plecată și din țară, dar am stat cu niște rude atunci. Și cu ei am avut peripeții, dar nu așa. Mi-e ok in Ro, nu știu dacă am stat 6 luni in străinătate că acolo n-ai mai mult de 3-4 ore pe zi pentru tine pe zi, n-ai timp sa trăiești, doar muncești și dormi laughing eram mica pe atunci, nu le aveam eu cu hainele de firmă, nici nu m-aș mai întoarce acolo. Oamenii au multe vicii și nu știu să zică "nu", cam asta e sursa multor probleme. Dacă ești cât mai "pe cât propriu" te descurci de multe ori mult mai ok, chiar și dacă ai cheltuieli mai mari.

| Dalmore a răspuns (pentru Adry05):

Nu-i o idee rea dacă stai cu al tău. Dacă erai singură era mai aiurea. Eu n-am dat de tipe chiar așa nebune. Prietenele mele se plâng tot timpul de igiena colegelor. De aia trebuie stabilite niște chestii de la bun început, să nu te trezești că nu fac curat după ele sau să te trezești ca o prietenă, fără net, că nu a știut colega unde se plătește factura și o durea gura să întrebe rolling on the floor. Oricum oamenii o să te uimească mereu. Și da, nici cu persoane cunoscute nu e viața roz, știu și eu multe prietenii de-o viață pe care le-a stricat o chirie.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta romani din uk care impart o casa cu 10 camere sa vezi cum traiesc

| Endoryus a răspuns:

In Romania aveau ai mei casa deci nu am stat cu chirie. In Italia am stat si mult si bine cu chirie. Ia sa vedem. Un cuplu pe la 40 de ani. El avea o fata din alta casatorie, ea un baiat din alta casatorie. Baiatul era foarte defavorizat, fata era preferata. EL avea un MP3. El dormea cu parintii in camera.Ea? Heheh, avea camera ei. Micuta dar era toata a ei. Avea telefon, tv, pc. Invatau ambii la fel de bine deci clar erau niste mitcani acei parinti sa faca astfel de difernte intre cei 2. Oricum, dupa ceva timp am aflat ca baiatul furase 17000 de euro din casa (banuiala mea a fost ca s-a saturat sa se simta ca un sobolan si a vrut si el mai multe chestii ). Ce a facut cu banii? Si-a cumparat laptop, telefon. A scos toata clasa lui la pizza (i-a dus cu taxiul) si dupa i-a dus la film. Pentru cateva zile a reusit sa isi minta parintii ca a castigat banii dar cum am zis, nu a durat mult si a aflat tatal ca au disparut mai multi bani ( app, ei strangeau banii astia pentru casa in Ro ). Eh, banuiesc ca stii ce s-a intamplat dupa. A batut ala copilul pana a venit politia. A fost bagat la inchisoare. Fata a fost luata de o casa de copii ( uitasem sa zic, ambii erau minori). Mama a vrut sa o tina si pe fata dar nu a vrut cea mica. Ii era frica " ca atunci cand o sa iasa tasu sa nu o bata ca vezi domne de ce a stat cu mama ei cea vitrega. Dupa m-am mutat pentru putin timp in afara ROmei (cred ca 4 luni). Mi-a placut enorm acolo. Chirie ieftina unde stateam cu inca o familie dar era un palat, nu casa. Tin minte ca ma uitam la laptop cand observ miscare in partea stanga. Cand ma uit nu era nimic. Dupa cam 5 minute observ un porc mistret, era pui. Cand ies afara am observat ca de fapt erau 3 porci mistrei mai mari ( 2 maro si unul alb, alpha dupa presupunerile mele ) si cam 7 pui. Citisem oricum ca se sperie de sunete repetate si am inceput sa dau cu piciorul de ciment, culmea, chiar s-au speriat si au plecat. Dupa 2-3 zile intindeam rufe in spate si vad din nou un pui. Era cam la 30m distanta. Ma uit la el, se uita la mine. A dat sa ma atace al naibi dar pana sa ajunga la mine am pus mana pe o matura si am inceput sa tip sa il speriu. Spre norocul meu a functionat din nou, l-am speriat. Mai trebuie sa zic ca ma simteam ca Hercule? laughing. Au mai trecut cateva zile si vecina mea mi-a zis ca porcul cel alb ( cel mai mare ) e in spatele casei, posibil mor ca nu se mai miscase de cam 2h.Uit sa mentionez ca aveam un ciobanesc german, foarte frumos caine. Cum sunt curios din fire, m-am dus in spate sa vad si eu. Eram eu, cainele si acea femeie. Ne-am apropiat incet incet. Cand eram cam la 3m langa, uite "minune", se scoala porcul. Cand ma uit in spate, cainele si femeia erau deja in casa ( laughing fugisera fara mine ). Eu inca nu stiam ce sa fac, sa fug sau nu, inca privind porcul. Cred ca era ceva in neregula cu el pentru ca nu a incercat sa ma atace si observasem ca se misca cam incet. Porcul a plecat in voia lui, incet incet. Dupa cam o saptamana am aflat ca au fost vanati. Pacat ca nu am apucat sa mananc carne de porc mistret, e chiar foarte buna. Sa nu mai zic doar acolo s-au mai intamplat multe + multe alte locuri dar astea se spun la o cafea, nu pe site. Urasc sa scriu la tastatura, fie ea telefon sau pc.