| R0R0 a întrebat:

Aveți obiceiul de a va razbuna pe cei care v-au facut rau?

Răspuns Câştigător
| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Am avut obiceiul acesta, insa acest lucru s-a sfarsit, caci mi-am amintit de Dumnezeu care ne-a iertat pacatele.
Noi de ce sa nu iertam?

38 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu, nu am acest obicei.
In tinerete aveam in gand sa ma razbun pe cineva care ne-a dat "in primire" la serviciu.dar mi-am dat seama ca nu procedez corect si a ramas asa.
Acum. la 45 de ani, pe departe acest gand.
O zi buna happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu vorba, da. Niciodata cu fapta.

| R0R0 explică (pentru Salontanul):

Adica le spui in fata tot ce ai de spus?

| Salontanul a răspuns (pentru R0R0):

Da. Si eventual fac cate-o remarca aspra, acida la greselile lor.

| R0R0 explică (pentru Salontanul):

Uneori fac si eu asta.

| Salontanul a răspuns (pentru R0R0):

E mai bine decat sa dai cu parul.

| R0R0 explică (pentru Salontanul):

Mult mai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Trebuie sa fii prost sa faci asa ceva.Pentru ca poate duce la conflicte mult mai mari.

| RAY a răspuns:

Nu, pur si simplu le ignor, le dau o sansa ipotetica ca sunt ingerasi fara aripi, apoi vad ca sunt dracii cu coarne, si le dau ignor, acuma cu bataia de joc cei drept traiesc in Romania e ceva normal asa ceva, singura razbunare e indiferenta, te iert dar nu te uit niciodata

| OnuOnulică a răspuns:

Da, din păcate sunt foarte răzbunător.

| Drimmero a răspuns:

Nu, nu sunt genul care sa se razbune. Le las sa se rasfranga toate in trecut, dau totul uitarii.

| R0R0 explică (pentru Drimmero):

Dar cand le dai tu un pumn pe care scrie si Arsenal, sunt sigura ca nu o sa iti mai greseasca.

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

E, na. Acum sa-i fac si ''tunari'' ( tunarii= fanii Arsenal, vine de la o porecla gunners'', deoarece emblema lui Arsenal este un tun). Nu am treaba, nu sunt agresiv.

| R0R0 explică (pentru Drimmero):

Nici nu pari.batting eyelashes

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Nici nu ar trebui sa fiu, prefer de vorba buna sa rezolv ceva!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ne, chiar nu ma razbun. Daca imi fac rau, consider ca ei au o problema... De ce sa le mai fac si eu alta? happy

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Nu?
Ai dreptate.batting eyelashes

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Nu. Adica eu cred ca nu ma razbunlaughing. Poate o fac fara sa imi dau seama...
Tu te razbuni?

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

batting eyelashes
Si eu fac ca tine. Fara sa imi dau seama laughing laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

; D

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

love struck.

| Fatamuntilor a răspuns:

Iert,nu uit, dar nu ma razbun!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pe mine mai uitat?

| RainmakerX a răspuns:

Nope. Iert dar nu uit... Nu conteaza cat bine imi faci dupa ca sa te recompensezi...

| R0R0 explică (pentru RainmakerX):

Deci nici daca ii pare foarte rau, nu conteaza?

| RainmakerX a răspuns (pentru R0R0):

Cum imi dau seama daca ii pare rau sau daca se preface?
Am spus "iert dar nu uit". Daca am tinut mult la acea persoana atunci trec cu vederea greseala respectiva chiar daca nu ii pare rau... Totusi, nu uit ca s-a intamplat... De exemplu sa zicem ca ai un prieten si ii spui un secret dar dupa afla toata lumea. Sa zicem ca regreta si ca tu tii la el ca prieten.

O sa-l iert pentru asta, este normal dar nu o sa uit ce a facut deci pe viitor nu ii mai spun lucruri de genul.
Cam asa merg lucrurile la mine. La mine merg lucrurile altfel, nu e ochi pentru ochi, dinte pentru dinte. Pentru un ochi trebuie sa dea vreo 3, sa regrete cu adevarat... nu doar asa, de forma.

| R0R0 explică (pentru RainmakerX):

batting eyelashes Inteleg.

| RainmakerX a răspuns (pentru R0R0):

winking Pana la urma asa ai o certitudine ca nu o sa te mai tradeze. Daca ar fi ochi pentru ochi atunci poate ca ar crede ca e "worth it".

| R0R0 explică (pentru RainmakerX):

batting eyelashes Ok.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu. Il las pe Dumnezeu sa decida!

| gemeni6226 a răspuns:

Nu ma razbun doar altul nu mai stau de vorba niciodata cu ea, el in viata asta.

| Idkidk a răspuns:

Nu, nu am acest obicei, asta e, Dumnezeu îl vede, El îi decide pedeapsa.

| cristintza94 a răspuns:

Nu