| anonim_4396 a întrebat:

Aveam o profesoară în generală care râdea de foștii ei elevi care au ajuns să lucreze la Carrefour, ca ospătari, bucătari. Voi ați întâlnit asemenea persoane?

8 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Sincer nu e ceva rau sa lucrezi la Carrefour sau ca ospatar.
Nu e rusine sa muncesti dar sa furi sau sa dai in cap da asta e mai mare rusinea.
Profesoara ta are un caracter foarte prost si a demonstrat ca nu are ce căuta in invatamant, un om normal nu ar fi ras de cineva care munceste ba ar fi apreciat ca acei elevi muncesc.
Si sincer e si vina ei ca acei elevi au ajuns sa lucreze pe salarii mici...
Daca ar fi predat mai bine sau si-ar fi sustinut elevii poate aceia despre care rade ajungeau mai bine in viata.

| anonim_4396 explică (pentru LordCristobal):

Decând suntem mici suntem păcăliți cu "ai carte, ai parte", dar de fapt nu e mereu așa. Normal că un profesor n-o să le spună elevilor să nu-nvețe, că interesul lor e să aibă câți mai mulți elevi note de promovare la examene.

| CleanHeart a răspuns:

Macar muncesc plus ca si profesorii se lupta pentru un trai mai bun asa ca poti sa fii profesor, avocat, inginer daca nu stii educatie financiara tot sarac esti cu tot jobu din lume de renume ca aici a batut profesoara, exista profesori minunati dar si care nu au o larga viziune
Dezvoltarea personala nu trebuie sa se opreasca niciodata chiar si daca un copil lucreaza la carrefour, mai tarziu poate sa fie sef la propia afacere daca face lucrurile cum trebuie si are educatie necesara

| sammie a răspuns:

Cam rea, sinceră să fiu.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Da. Am întălnit.
Dacă vrei să-i spui ceva pe măsură. Spune-i că meseriile respectivilor elevi sunt rezultatul educației dănsei.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Cel mai bun raspuns in acest caz!

| Smmo a răspuns:

Da. Probabil era stilul ei de a va mobiliza sa invatati, dar nu este bine. Profesorii mai au si ei cate o scapare, ii mai mananca limba cateodata. Ii mai apuca si disperarea, pentru ca au trecut prin niste examene si stiu ce ii asteapta pe elevi. Tu ce ai face daca ai vedea pe unul la 17-18 ani care nu stie sa scrie si sa socoteasca? Dar daca ar fi vreo 20?
Toate meseriile au si parti grele, nu trebuie dispretuite. Eu n-as putea sa fiu bucatar pentru ca nu fac fata la stressul ala, nici ospatar pentru ca mi-ar cadea farfuriile, nici merchandiser pentru ca nu pot sa car greutati, nici femeie de serviciu, pentru ca nu suport gandacii. Asa ca ma bucur ca exista oameni care pot si sunt dispusi sa faca aceste lucruri.

| Continchiscontsters a răspuns:

Dacă hoți care fura milioane din fondurile Europe și spun de milione de euro nu de 100 200 de lei vorbim de sume imense de mari ar fi avut grija de dreptul accestor oamenii care au educat și învățat o grămadă de elevi și de studenți azi nu ar mai fi colo acești oamenii importați pentru educația copiilor elevilor și studenților pe cei de la conducere îi doar în bască de oamenii lor de toți oamenii din românia de asta nimic bun nu se alege nu se face ca nenorociți ăștia care mai de care sa fure ăștia trebuie băgați în închisoare toți pe viață și tot ce au furat ei până acum sa fie investit în școli spitale...