| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Aveti idee ce inseamna expresia:"a lua pe cineva la pachet"? Il intrebasem pe admininstratorul caminului privat in care am locuit daca in camin pot sta doar studenti sau si alte persoane si a zis:"Doar studenti"; eu:"In luna martie ma intalnisem c-o doamna a zis ca sta in acest camin si nu este studenta"; el:"Era doamna o exceptie ca asa am cumparat caminul cu tot cu ea"; eu:"Cum asa?; el:"Iete-asa. Am luat-o la pachet!"

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Probabil a cumparat caminul cu obligatia de a o caza pe acea doamnă. Un fel de uzufruct viager pentru doamna respectiva.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Lioana):

Da, asa este, dupa ce a zis ca a luat-o la pachet, a mai zis"Da, Hai, asta-i singura care ramane, care sta", iar eu zic:"A, bine, la revedere", interesant, nu?

| iulia0514 a răspuns:

Când a cumpărat clădirea în contract era inclus sa o cazeze și pe doamna respectiva deci a cumpărat clădirea la pachet cu doamnahappy simplu ca bună ziua!