| anonim_4396 a întrebat:

Azi am făcut o tâmpenie împreună cu doua prietene, am fost în Mall și am văzut un stand cu diferite chestii, de la lanțuri pana la jucării, noi văzand niște lănțișoare drăguțe, micuțe ne-am gândit ca le putem fura și asta am făcut, sau cel puțin am încercat, eu eram destul de panicata pentru ca nu avean experienta cu asta și una dintre prietene îmi dăduse un lanț în mana ca să îl ascund în mâneca de la geaca și am reușit, după am prins curaj și am luat singura un lănțișor și l-am băgat în buzunar și dintr-o data o aud pe vânzătoare "ce faci acolo, ce ai luat acolo?"(spune zâmbind) dar nu cu un glas nervos, ci cu un glas amuzant de parca glumea cu mine și m-am panicat pe moment asa ca fără sa spun nimic am scos lănțișorul din buzunar, l-am pus la loc și mi-am cerut scuze si ne-a zis "ok, gata, acum plecați" și am plecat. Când m-a întrebat acele lucruri nu țipa dar nici nu vorbea incet, vorbea destul de calm și chiar a fost foarte înțelegătoare adică putea sa cheme direct paza când a văzut încercarea mea de a fura, ba chiar ne-a și lăsat sa plecam fără sa ne ceara prea multe explicații (și-a dat seama ca și ele erau complice). Problema cea mai mare e ca am pus la loc doar lănțișorul pe care l-a văzut ca l-am ascuns, adică al doilea, pe primul nu l-a văzut deci a rămas la mine, mi-a fost frica sa îl scot și pe ala și sa îl pun la loc. Dacă ne-a lăsat sa plecam fără sa ne certe, sa tipe sau sa ne amenințe în vreun fel exista posibilitatea sa se uite pe camere în momentul în care am furat? Dacă da, ce se va întâmpla dacă se vede și lănțișorul de dinainte le care l-am ascuns și nu l-am dat înapoi? Acum mi-e foarte rușine și mi-a fost învațare de minte și mi-e foarte frica. Poate vine politia la mine sau o sa apar la televizor de pe camerele de luat vederi surprinsa în timp ce ascundeam lănțișoarele.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o valoare prea mică si nu vei păți nimic.
Dar ar fi frumos să duci inapoi ce ai furat, ar trebui să ai acest curaj, mai ales că vânzătoarea era bună.
Sau să duci banii.
Dar dacă așa prietene ai tu poate ar trebui să nu mai umbli cu astfel de fete.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce aș face eu în locul tău.
Aș lua lănțișorul cu mine și aș merge la mall. Aș merge de mai multe ori până aș găsi în tură pe aceea vânzătoare și aș restitui lânțișorul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, exista varianta sa se intample si ce ai descris mai jos (:

| CostinAlamariu a răspuns:

Imi place ca pe tine te deranjeaza daca te-a vazut sau nu camera, nu faptul ca ai furat ceva.

Am o intrebare. Ai constiinta impacata? Nu te chinuie un pic constiinta ca ai luat ceva ce nu e al tau? Daca toata lumea am incepe sa furam tot ce prindem, in ce societate am trai? Ma indoiesc ca ti-ar placea.

Cel mai corect lucru ar fi sa te duci inapoi cu acel lantisor si sa-l pui la loc. Nu trebuie sa spui nimanui, doar te duci acolo si pui inapoi in secret lantisorul ca si cum nimic nu s-a intamplat.

Si nu de camere sau de politie sa-ti fie frica ci de propria constiinta. Nu poate politia sa te chinuie cum o sa te chinuie propria constiinta. Nu stii ca oamenii care fura înnebunesc? Cunosc multe cazuri.

Du-te te rog sa pui ce ai furat inapoi si sa nu mai faci asa ceva niciodata ca nu merita riscul si consecintele pentru niste prostii de lanturi.

| NotNamed a răspuns:

Orice varianta este posibila. Ti.as spune ca meriti ce e mai rau, adica sa vina politia si dupa sa te "altoiasca" tac.tu dar cred, sper ca ti.ai invatat lectia. Sunt atatia tigani care fura, idolatrizezi cumva tiganii? Fi om cinstit si vei avea de castigat, nu imprumuta skill-urile tiganilor.