| anonim_4396 a întrebat:

Azi m au prins controlorii pe ratb pentru a doua ora(prima data le am dat banii pe loc pentru ca nu aveam deloc bilet si mi am asumat greseala) asta pentru ca eu nu prea calatoresc cu ratb dar ajung in Bucuresti cu alte mijloace de transport.Sa revenim, acum insa eram cu 2 fete si am avut un card cu 6 calatorii.Am apropiat cardul de aparatul ala cand m am urcat in tramvai de 3 ori insa nu m am uitat ce scria pe aparat. Dupa aia vine un mucos de controlor cu inca o tanti si sustin ca ultima validare pe cardul meu a fost acum o luna(ceea ce era imposibil) nu aveam nici buletinele ca sa ne legitimeze si ne au amenintat ca daca nu le dam 150 lei pe loc cheama politia...noi ajunsesem deja la capatul liniei si a oprit tramvaiul noi fiind sechestrate practic.Vazand ca nu rezolv nimic daca ma cert cu ei le am zis ca suntem de acord sa le dam 100 lei si dupa aia ne au lasat in pace...
Lasand la o parte chestia cu cardul nevalidat care e cusuta cu ata alba, ei chiar pot sa cheme politia si sa tina omul sechestrat sau sa il duca cu forta la sectie? Nu se numeste privare de libertate? Sau sa ne perchezitioneze si sa ne oblige sa le aratam buletinul? Au ei dreptul sa faca asta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au tot dreptul sa cheme politia care te poate duce si la sectie si te poate si perchezitiona.

mereu si mereu aud aceleasi povesti de la cei prinsi fara bilet, ca sunt amenintati cu politia, ca sunt retinuti samd... bre da unu nu va asumati dracu greseala sa platiti amenda, doar va plangeti

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am pus cardul ala de 3 ori si nu s a validat nici macar o data dupa parerea lui.Pe unde mai pus faptul ca eu am cumparat cardul acum 3 saptamani si am mai mers ocazional si l am validat de mai multe ori si el imi spune ca ultima data l am folosit acum o luna? Erau multe persoane care nu aveau deloc card de calatorie si tocmai pe noi s au gasit sa ne jegmaneasca de bani...

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Aaa si nu contest ca politia ne poate duce la sectie insa ei nu ne pot obliga sa merge la politie si nici macar nu cred ca ar fi venit politia iar pentru asta ar fi trebuit sa blocheze circulatia tramvaielor lasandu ne pe noi sechestrate acolo...

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Te duci atunci si faci o reclamatie la ratb, sigur pe card se pot vedea toate validarile

| MskDesign a răspuns (pentru suntserios):

Sunt curios daca le-au facut chitanta pentru cei 100 de lei.

| Bondarel99 a răspuns (pentru MskDesign):

Eram 3 fete si ne au pus sa platim 100 lei dupa care ne au dat 2 carduri cu suprataxa si din cate stiu eu trebuie sa faca procesul verbal in fata noastra dar probabil or fi vrut doar sa isi rotunjeasca salariul din moment ce nu au ripostat si au negociat cu noi amenda.