| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Ba frate, stau asa si ma gandesc. Ce rost are sa traiesti, serios acum? Pentru ce te zbati in lumea asta daca oricum mori si toata lumea o sa uite de tine. Eu una nu vad placerile vietii, pe zi ce trece eu ma gandesc ca sunt mai aproape sa mor... sau mai dau un exemplu, iti faci o casa, o familie, si dupa da cancerul in tine si mori, ce faci? Toate alea s-au dus, o sa fii un cadavru mancat de gandaci si putrezit in pamant. VIATA N-ARE NICIUN SENS!

Vreau sa aflu si eu parerile voaste, voi nu v-ati gandit niciodata la asta? Si ca efectiv traiti degeaba? Si nu ma luati cu " lasi ce ai facut tu copiilor tai " asta nu e un motiv. Ce sens are?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Viata are un singur scop absolut: viata (asadar scopul este recursiv). Restul sunt doar conventii sociale care se perpetueaza sau schimba in timp si/sau spatiu. Cu cele ce se perpetueaza, stii cum e: si o minciuna repetata 2000 de ani devine adevar in cele din urma.

Privind la nivel relativ, universul (sau multiversul) nu e impactat catusi de putin de viata (unui om sau a intregii omeniri). Nici macar galaxia, nici soarele. Privit la acest nivel, viata nu are nici un sens.

Plecand insa de la mic spre mare, pentru parintii, fratii, familia, prietenii tai si o parte (mai mica sau mai mare) din societate, viata ta are sens. Unii te iubesc pentru ca esti sange din sangele lor si vor sa stie (instinctiv) ca pot fi putin "nemuritori" daca tu traiesti dupa ce ei nu vor mai fi. Altii te urasc, dar si vietii lor dai un sens. Copiii tai te vor iubi neconditionat (mai putin cazul in care vei fi un parinte degenerat, dar uneori chiar si asa).

Pe scurt, la nivel macro, viata nu pare sa aiba sens.
La nivel micro insa, da, are sens. Iti alegi singur(a) sensul tau - e cu alegere multipla, nu trebuie sa fie unul singur.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ba da, de aia macar sa faci cat mai mult ce-ti place ca sa gasesti totusi o farama de placere sa traiesti laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Niciunul.
Dacă stai bine să te gândești, pe lângă faptul că mori și după nimic: https://youtu.be/iJY3y5_k0do

| Sn4k3 a răspuns:

Sa te bucuri de ea. Vorbesti numai de munca, familie, tu nu vrei sa faci nimic pentru tine? Nu vrei sa te distrezi cumva(ex: calatorit, sa cunosti persoane noi, sa ai experiente noi etc)? Normal ca o traiesti degeaba daca nu faci ce-ti place si muncesti toata viata. Lumea nu e numai in alb si negru, poti face multe, dar depinde de tine. Daca e important pentru tine sa te tina minte lumea, fa ceva important atunci. Toata lumea moare, ce rost are sa te gandesti la asta? Nu e mare lucru, conteaza doar ce faci pana atunci. Daca n-ai niciun vis, nici o ambitie sa faci ceva anume, cred si eu ca ti-e urata viata, dar nu te gandi ca e asa urata pentru toti.

| mastadont a răspuns:

Viața are sensul pe care i-l dai tu. dacă tu vrei să lupți pentru viitorul copiilor tăi sau pentru a face lumea mai bună atunci acesta va fi sensul vieții tale. Dacă te decizi că viața nu are nici un sens atunci vei trăi în suferință și dezolare pentru că nu crezi în nimic, nu ai nici un principiu moral și nici un țel după care să te ghidezi. Să nu uităm că viață conștientă avem doar noi, oamenii, deci este scopul nostru să-i găsim un sens.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Daca o sa continui sa gandesti asa normal ca nu vei fi fericita, din ce am citit eu aici se vede clar ca esti o persoana anti sociala care are doar vreo 2-3 prieteni si care abia iese din casa, am dreptate? Am cont pe site-ul.asta de mai bine de 2 ani si am vazut zeci de intrebari de genul asta aici.
Incearca si tu sa fi mai placuta de cei din jurul tau, o sa te dea lumea la o parte daca nu vorbesti cu cei din jurul tau, macar gandeste-te si tu la ai tai, tie ce iti lipseste? n-ai bani? n-ai tableta sau laptop? stai intr-un sat plin de pensionari fara persoane de varsta ta? parintii te bat? daca raspunsul la toate intrebarile astea este DA te inteleg daca e NU atunci ai niste probleme si nu stiu ce sa iti spun mai mult, daca tu nu vrei sa fi ajutata atunci nu poate nimeni sa te ajute.

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Dap, ai dreptate la faza cu anti sociala si cu 2-3 prieteni, nici atat happy

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

Imi pare rau

| Justme1997 a răspuns:

Eu cred că merită să trăiești pentru micile bucurii ale vieții și persoanele dragi: familie, prieteni etc. Dacă te simți așa des, este posibil să ai o depresie și un psiholog te poate ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios acum, cei ca tine chiar n-au auzit de sfoara, aruncat pe gemulet etc?
Viata nu trebuie sa aiba un sens, trebuie sa il dai tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata are sens, dacă nu ar avea nu ai maici existat, poți Facebook grămada de lucruri superboom vaiata, trebuie doar sa te deschizi și sa crezi, viața asta, mai ales in Romania, e super, cel puțin îmi place mie!

| Danielaadani a răspuns:

Pai daca tu vrei de ex. sa faci un liceu bun {daca nu l-ai fc deja} si o facultate buna {daca nu ai fc si pe asta} si ai o meserie buna in care castigi, iti intemeiezi o familie. Faci un copil, dupa ce imbratanesti te pensionezi. Dar pe parcursul vietii roaga-te lui Dumnezeu. Dupa, o sa mori dar copiii / copilul tau nu te va /vor uita niciodata. Tu esti sensul vietii. Nu mai gandi asa ca nu gandesti bine. Sper ca ti-a fost de ajutor raspunsul meu.