| sabin89 a întrebat:

"Binecrescut" sau "bine crescut"? - despre cineva educat și manierat.

Răspuns Câştigător
| 4blaire4 a răspuns:

Bine-crescut.

| sabin89 explică (pentru 4blaire4):

Ești chiar așa sigură?

| 4blaire4 a răspuns (pentru sabin89):

Da. Ti-au zis si altii acelasi lucru, cati oameni vrei sa iti mai spuna ca sa te convingi?

8 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Legat niciodată. Cu cratimă, bine-crescut, sau bine crescut

| sabin89 explică (pentru Madaxo97):

Într-o propoziție de genul: "Glumele copiilor au binedispus-o pe doamna învățătoare" - e corect cum am scris sau trebuia "bine-dispus-o"?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Bine-crescut

| sabin89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Dar binedispus, bine dispus sau bine-dispus? - despre cineva vesel, mulțumit.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Este binedispus. Și are sens dacă stai să te gândești; nu avem verbul "a bine crește", decât "a crește bine" (care e cu totul altceva), dar avem "a binedispune".

| simplaexsistenta a răspuns:

Bine-crescut: Despre o persoana manierata