| Anonimuuuussssss a întrebat:

Bun TPU! Ce ati raspunde la inrebarea : ce ar fi fost lumea daca nu existau cartile?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

O lume fara carti ar fi fost, in primul rand, o lume fara cultura. Daca nu sunt carti, atunci de unde ar fi invatat oamenii? Cum ar fi fost transmise informatiile mai departe? Poate ar fi fost folosita metoda viu-grai, dar cum lumea evolueaza si bagajul de cunostinte se tot mareste de la o generatie la alta(sau, ma rog, asa sunt pretentiile), metoda asta ar fi cedat la un moment dat. Deci, lumea fara carti nu e o lume prea dezvoltata(avand in vedere ca informatiile erau pastrate in scris inca din vremuri stravechi, cand egiptenii scriau pe papirus etc. )

6 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nimic.
Lumea n-ar fi nimic fără muzică și cărți, nimic altceva decât o adunătură de oameni...
O seară frumoasă!

| Wøodenpints a răspuns:

Ce-i și acum, când există doar că n-are cine să le citească.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca am fi si acum foarte aproape de momentul in care am descoperit roata si focul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putea să fie. Am fi fost suspect de involuați. Totul a pornit de la un papirus, până am ajuns să tipărim noi pe TPU în final.
Ca să faci un microfon, trebuie să faci și niște calcule ce țin de fizică și nu știu dacă reușești doar scriind pe nisip.
Multe secrete nu ar reuși să persiste, lumea uită. Dacă nu îți știi o parte din istorie, poți deveni ușor o oaie socială.
Și gândește-te câți mureau dacă nu se învățau anumite informații, anumite coduri ce nu pot fi ținute minte, pur și simplu nu ai cum să le transmiți doar prin viu grai.

| irbis96 a răspuns:

Un taram pustiu plin de oameni fara imaginatie~

| justmebi a răspuns:

Daca nu existau carti erau si mai multi inculti, agramati si analfabeti.