| Christiana03 a întrebat:

Buna accesatori ai acestui site! Am si eu o intrebare care imi macina curiozitatea.Deci,eu sint din Republica Moldova,de la Chisinau.Ce parere aveti voi despre aceasta tara, despre acest oras? Vreau sa aflu parerea celor de afara.Multumesc!
P.S.Pentru cei care se cred "smecheri" si posteaza raspunsuri fara valoare,prin care-si arata "cultura":nu va mai formati o imagine atit de proasta in fata altora.Cel putin,la intrebarile mele, nu indrazniti sa va includeti. Sper ca ati inteles pentru ce categorie de oameni este adresat acest scurt mesaj.

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Chisinau? Chisinau este capitala MD, oras foarte frumos, poreclit "Orash din piatra alba"

Traiesc aici. Fetele sunt frumoase, patsanii sunt klassnie happy

| Christiana03 explică (pentru 0x11111051):

happy Iata un limbaj mai ''moldovenesc''.te cred ca traiesti in MD.Respect!

9 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Despre Chisinau nu stiu prea multe lucruri, desi din cate am vazut e un oras destul de frumos. Cat despre tara, pot sa zic o opinie obiectiva, fara sa tin cont de legaturile istorice ale Republicii Moldova cu Romania. Din pacate, adevarul e ca Moldova e o tara foarte saraca, iar de aici apar multe alte probleme de natura sociala, economica sau politica. Statisticile arata ca Moldova e cea mai saraca tara din Europa, si detine aceasta pozitie inca din 1991 de cand si-a obtinut independenta, devansand Albania, care detinea locul 1 la saracie pana in acel moment. O mare problema a Moldovei e lipsa unei educatii de calitate. Majoritatea moldovenilor au "uitat" sau n-au stiut niciodata ce nationalitate au, si ce limba vorbesc. Nu exista lucruri precum nationalitatea moldoveneasca, sau limba moldoveneasca. Identitatea romaneasca a Basarabiei a fost stearsa cu buretele din mintile moldovenilor timp de 2 secole de catre imperiul Rus si mai tarziu URSS. O alta consecinta a ocupatiei rusesti a fost diversificarea etnica a teritoriului actual al Republicii Moldovei. In consecinta, azi tara este divizata. Pentru o tara asa de mica, e mult prea divizata. Nu e divizata doar politic intre comunisti si pro-occidentali, dar e divizata si teritorial mai mult sau mai putin pe criterii etnice. In sud avem Gagauzia, o regiune autonoma pro-rusa, care nu va accepta apropierea de Romania sau de Uniunea Europeana. In est avem Transnistria, unde situatia e mult mai grava. Transnistria e Coreea de Nord a Europei. E ultimul loc din Europa care a ramas ca vremea sovieticilor. Pana si Belarusul a progresat mult din acest punct de vedere. Transnistria e gaura neagra a Europei, o regiune cu un conflict inghetat, si unde mafia e la putere, iar comunitatea romaneasca e asuprita in mod sistematic. Moldovei ii va fi greu spre imposibil sa rezolva problemele astea de una singura. Practic, Rusia ocupa malul stang al Nistrului, fara ca Moldova sa poata face ceva. Iar Gagauzia nu face altceva decat sa agraveze situatia si mai mult. Asadar, sunt multe obstacole foarte greu de trecut pentru ca Moldova sa poata ajunge in sfarsit sa fie o tara cu adevarat, iar populatia ei sa isi cunoasca identitatea, si sa traiasca in pace toate etniile tarii. Daca va creste nivelul de trai, aceste lucruri sunt posibile.

| justsummer a răspuns:

O data ce treci de vama unde eu ca si persoana de sex feminin maa simt tratata de vamesii vostri ca ultima chestie ( serios chiar stau cu frica pana fac vama ). Ca si plus-uri bomboane foarte bune, baieti simpatici si vin bun, ca si minusuri chiar e nevoie sa stea armata in parcul central si sa vina sa te verifice la ce poze ai in aparat e totusi loc public. Imi place muzeul de stiinte ale naturii, dar mi se par extrem de stresante autoritatile voastre.

| xrapalexx a răspuns:

.o parere destul de buna.

| FGirl a răspuns:

De ce? La ce iti foloseste parerea celorlalti?
Eu cred ca orice tara e frumoasa si are particularitatile sale care o fac deosebita. De asemenea, fiecare tara are neajunsurile sale. Oameni de calitate si oameni de joasa speta sunt peste tot in lume.
Republica Moldova este la fel de speciala ca oricare dintre celelalte tari ale lumii.

P.S. Personal nu iubesc stereotipurile si consider ca fiecare persoana ar trebui apreciata pentru actiunile sale si nu pentru tara careia apartine.

| Christiana03 explică (pentru FGirl):

Dragul/draga mea, eu, traind in aceasta tara, nu pot aprecia acest loc la justa valoare, pentru ca deja m-am deprins cu particularitatile acestei tari.Sint constienta ca situatia economica nu e foarte buna, dar vreau sa vad cum vad si altii aceasta tara. Daca ai probleme cu intrebarea mea, nu te include.

| FGirl a răspuns (pentru Christiana03):

Imi pare rau daca ai inteles gresit, dar nu m-a deranjat deloc intrebarea ta. Mai citeste o data mesajul meu. Voiam doar sa subliniez faptul ca oriunde te-ai afla pe planeta asta exista avantaje si dezavantaje si parerile altora nu vor schimba situatia. Si italienii si francezii se,, sperie" de romanii care le viziteaza tara pentru a castiga ceva mai multi bani, dar parerea lor despre romani in general nu ma va impiedica niciodata sa ma bucur de tara mea si sa o iubesc asa cum este ea.
Incercam sa iti arat partea buna a lucrurilor.
Imi pare rau daca ai inteles altceva.

O zi buna.

| Christiana03 explică (pentru FGirl):

OK, sorry, m-am grabit nitel cind am citit.Si da, ai dreptate, oamenii nu au dreptul sa-i judece pe ceilalti conform nationalitatii persoanei.

| fg0503 a răspuns:

O tara saraca ancorata in trecut. Dezorientata ca un carabus.