| Erdamone a întrebat:

Buna! Acum am dat examenul national si notele nu-s prea stralucite laughing. Dirigu' ne-a dat ceva foaie pentru ceva echivalare la limba engleza/franceza. Ma poate lamuri cineva cum sta treaba cu aceasta echivalare? Am avut media 10 la engleza in toti anii de gimnaziala... Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Nu. Sub nicio forma. Nu are niciun impact asupra mediei tale de admitere. E doar ceva optional, daca mergi la bilingv sau intensiv, insa tot trebuie sa ai media de admitere (80% media notelor de la EN si 20% cea a mediilor anuale) necesara. E oarecum ca BACul pentru o facultate cu examen de admitere. Iti da posibilitatea sa urmezi o facultate. Daca il promovezi poti merge la facultate daca vrei, daca nu nu poti merge deloc. Chiar daca tu il iei cu 10 la toate probele (cum tu ai luat 10 prin echivalare), daca iei 2 la examenul de admitere nu are niciun beneficiu nota de 10 de la BAC. La fel, bravo, ai echivalarea, poti pune codul unei specializari cu regim intensiv / biling al unei limbi straine, insa daca nu ai media necesara nu te ajuta la nimic cat ai luat tu prin echivalare. Chestia aia doar te lasa sa treci cateva coduri in plus pe care altfel nu le-ai fi putut trece.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Dirigu' ne-a dat ceva foaie pentru ceva echivalare la limba engleza/franceza? Ma poate lamuri cineva cum sta treaba"

mai deranjează-l odată pe diru tău pentru lămuriri

| Erdamone explică (pentru sierra1):

Daca imi raspundea nu intrebam aici.

| sierra1 a răspuns (pentru Erdamone):

Mai deranjează-l odată, TELEFONIC

| isemilia a răspuns:

Din cate stiu trebuiau completate pana acum. De mult timp. (noua ni s-au dat in saptamana in care ne-am inscris la Evaluarea Nationala.) Daca insa se mai iau in considerare, ai doua fise : una de echivalare cu mediile si alta cu un examen la limba straina recunoscut de Ministerul Educatiei. De nivel minim A2. Completezi fisa aceea si ai rezolvat. Trebuie dusa la secretariatul scolii dupa. Esti sigur / sigura ca nu trebuiau completate pana acum?

| Erdamone explică (pentru isemilia):

Le-am completat si inapoiat, dar intrebarea e alta, cu ce ma ajuta acele echivalari. Multumesc anticipat

| isemilia a răspuns (pentru Erdamone):

Oh. Intelesesem altceva, scuze. Te ajuta sa mergi la o specializare intensiv / bilingv X, unde X este limba straina echivalata. Cu alte cuvinte, ai mai multe optiuni, insa daca alegi intensiv / bilingv vei face mai multe ore de engleza / franceza / germana / ce alta limba echivalezi tu. (la bilingv se face si istoria si geografia tarii - Anglia (pentru engleza), Franta (pentru franceza), Germania (pentru germana) etc - in limba straina, din cate stiu). Daca nu ai echivalarea nu poti alege acele licee unde limba straina se face in regim intensiv / bilingv. La asta ajuta aceste echivalari.

| Erdamone explică (pentru isemilia):

Ah am inteles, dar sa zicem ca eu am media 8.30, iar la liceu respectiv iti trebuie media 9 si ceva pentru a intra, daca eu am avut media 10 in 4 ani de generala, se face medie cu echivalarea asta? sau?

| Erdamone explică (pentru isemilia):

Mersi!

| isemilia a răspuns (pentru Erdamone):

Nu. Sub nicio forma. Nu are niciun impact asupra mediei tale de admitere. E doar ceva optional, daca mergi la bilingv sau intensiv, insa tot trebuie sa ai media de admitere (80% media notelor de la EN si 20% cea a mediilor anuale) necesara. E oarecum ca BACul pentru o facultate cu examen de admitere. Iti da posibilitatea sa urmezi o facultate. Daca il promovezi poti merge la facultate daca vrei, daca nu nu poti merge deloc. Chiar daca tu il iei cu 10 la toate probele (cum tu ai luat 10 prin echivalare), daca iei 2 la examenul de admitere nu are niciun beneficiu nota de 10 de la BAC. La fel, bravo, ai echivalarea, poti pune codul unei specializari cu regim intensiv / biling al unei limbi straine, insa daca nu ai media necesara nu te ajuta la nimic cat ai luat tu prin echivalare. Chestia aia doar te lasa sa treci cateva coduri in plus pe care altfel nu le-ai fi putut trece.