| kitisupercool a întrebat:

Buna,ajutati-ma repede va rog! Am facut la scoala poeziile Lacul de M. Eminescu si Izvorul noptii de L.Blaga,si ne-a spus sa facem o compunere in care sa prezentam cum este infatisata iubirea in cele doua poezii.Dar nu am nici-o idee. Funda

1 răspuns:
| Delilahhh a răspuns:

Cauta temele si motivele din text. La Eminescu, de exemplu, concentreaza-te pe elementele naturii. Ce ar simboliza ele in cotrast cu iubirea? Asa si la "Izvorul noptii", de altfel inca o poezie frumoasa. Te descurci, sunt sigura. La Bac nu iti va da nimeni raspunsurile pe tava, asa ca incearca sa te concentrezi putin. Spor!