| anaMARIA a întrebat:

Buna all againbig grin Mai am o rugaminte la voi :-s Acum cativa ani mama mergea la un preot, Marian, care deschidea cartea (pentru cei care nu au mai fost sau nu stiu la ce ma refer, mergeai la el, te punea sa dechizi cu mainile tale Cartea Sfanta si in functie de unde deschideai iti spunea anumite lucruri despre viata ta.si despre trecutul tau, si despre prezent, si despre viitor). Stiu ca mergea undeva pe la Eroilor, de la cimitirul Belu pe linia unui autobuz (nu isi mai aminteste ce autobuz, deoarece mergea cu masina nu cu transportul in comun) aprox 2 statii si dupa aceea se faceau mai multe stradute cu case la curte. Undeva pe acolo statea si acel preot.Mai mult nu isi aminteste, nu a mai luat nici legatura cu el si nu stie cum sa mai ajunga acolo sau macar daca acest parinte mai deschide cartea. Daca cumva stiti despre cine vorbesc poate imi spuneti si mie cum as putea sa dau de el, pentru ca era chiar foarte adevarat tot ce spunea. Sau daca stiti alt preot care face acest lucru, anuntati-ma si pe mine va rog big grinSi mai am o rugaminte. nu-mi dati raspunsuri de genul "du-te la vrajitoarea X " ca imi e frica de asa cevabig grin si nici nu ma complic cu astfel de oameni.Prefer sa stau acasa linistita.Va multumesc frumos :* O zi buna!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu esti constienta ca si preotul ala tot magie neagra facea si ca o data ce ai apelat la el ai renunta definitiv la credinta crestina, nu?

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De "vrăjitoare" ţi-e frică, dar de popă nulaughing. Interesant.
Măcar vrăjitoarele plătesc impozit la stat acum, popii încă nu.

| anaMARIA explică:

Din cate stiu eu, nu e magie neagra ceea ce facea el.Doar ca trebuia sa fac nu stiu cate canoane, sa tina post negru nu stiu cat timp pentru ca atunci cand deschidea cartea isi facea in primul rand el pacate, si le lua asupra lui si pe cele ale oamenilor care apelau la el.si erau destui

| Dunnamite a răspuns:

@Brigaela. esti tu userul anului si rank 1, da' pe cuvant, debitezi niste idei, mama, mama! "ai renuntat definitiv la credinta crestina!" uaaaaaaaaau! obs ca lumea nici nu gandesc anumite raspunsuri.

magie neagra. si daca era alba era bine? care este magia alba?
e posibil sa aiba har, da' sunt sanse 99% sa fie un sarlatan!
ca te-ai dus sau nu, e treaba ta. fiecare isi alege singur drumu spre "inaltare", iar la capat fiecare da socoteala, singur, fara "avocat", vietii pe care a trait-o si pentru alegerile pe care le-a facut.

astfel de "optiuni"(mersu la deschis cartea si la vrajitoare) sunt doar pentru cei pe a caror creier patineaza musca!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dunnamite, eu nu sunt foarte bisericoasa, dar cred in Dumnezeu. Si sunt convinsa ca in clipa in care apelezi la magie, chiar daca "magicianul" e un sarlatan, faci un pact cu Diavolul, iti vinzi sufletul. Chestie care nu este deloc reversibila.

| Dunnamite a răspuns:

@Brigaela. de unde stii tu ca nu este reversibila?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca simt ca Raul exista si este puternic. Trebuie doar sa-l inviti.

| Dunnamite a răspuns:

@Brigaela. asta nu este un ras. "Fiindca simt ca Raul exista si este puternic"

tu zici asta pentru ca asta ai invatat de la popi si inchinatorii la icoane. de la babele care traiesc cu frica restul viatii ca se vor duce in iad. se inchina si dracuie in acelasi timp.

sigurul lucru ireversibil este varsarea de sange! c-ai apelat la magie, poti sa te intorci din drum. trebuie sa vezi cu ochii tai ce e gresit in asta, da' deja incep sa cred ca este o greseala sa fiu ignorant la multe lucruri doar pentru ca biserica mi-a zis ca nu e bine. Dumnezeu mi-a dat minte sa gandesc si pentru mine insumi, cerceteaza si adevarul te elibereaza. cercetez si pe zi ce trece aflu tot mai multe lucruri interesante si socante. biserica spune sa ne inchinam la icoane si sa le pupam pentru ca e bine asa, da' in Biblie spune sa nu ne inchinam la pietre si lemne. ce este asa de deosebit la un lemn pictat? tot lemn ramnane. biserica inainte omora oamenii care sustineau ca pamantul e rotund (sfera).
Dumnezeu nu doreste pieirea omului, ci indreptarea lui.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dunnamite, nu spun de la babe inchinatoare, ci din experienta mea de viata. Si eu cred ca moartea este lucrul cel mai grav si care este, cu certitudine, ireversibil. Dar pe langa moarte, mai e ceva. Sufletul nostru, care ne reprezinta, poate fi si el omorat sau trimis pe calea cea rea.
Nu sunt o baba habotnica, dar am cunoscut oameni invadati de rau pana in maduva oaselor, care nu pot sa aduca decat suferinta in viata lor si a semenilor lor. Ma tem de magia asta, fiindca simt puternic ca e invitatia pentru diavol sa intre in sufletul omului. Si asa cum am simtit ajutorul unei forte a binelui de multe ori in viata, am simtit si existenta raului.

| Dunnamite a răspuns:

Cand preotul sfinteste ceva tot magie face!
numai cei care nu cunosc nimic despre ea se tem de ea!