| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani si sunt din focsani. din cauza familiei mele am ajuns si sa beau, sa fumez si sunt in depresie de vreo 3 luni.sad nu ma mai inteleg deloc bine cu mama cateodata simt ca ma inebuneste pshihic. acum vreo luna m-a batut de era sa ma bage in spital deoarece am iesit afara cu o fata care nu o place.sora mea de 24 de ani mi-a spus sa ma duc la protectia copilul sau la politie dar nu am avut curaj. mai nou vrea sa ma trimita in spania la tata ca zice ca nu ma mai suporta.ma tine inchisa in casa ca o prizonieracrying. eu una ma gandesc sa fug dar nu stiu daca e o decizie buna... voi ce parere aveti ajutati-ma va rogcryingcryingcrying

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Crede-ma ca nu are nici un rost sa te autodistrugi din cauza nimanui.chiar crezi ca cineva merita sa iti faci rau din cauza lui? eu zic ca nu! niciodata, nimeni nu va merita asta.nu uita ca cine te iubeste nu iti va face niciodata rau, cine te merita cu adevarat nu te va face niciodata sa plangi.
renunta la baut! nu vei face nimic cu asta decat sa inrautatesti lucrurile. da, pe moment e foarte bine si uiti de tot, dar in momentul in care te trezesti realizezi ca ai cu o problema mai mult pe cap.ma repet: nu merita nimeni sa iti faci asta!
probabil cea mai buna solutie este sa pleci de acasa. da! poate ar trebui sa mergi la protectia copilului. oricat de parinte ar fi cineva nu are dreptul sa isi maltrateze copiii.am avut noroc sa am niste parinti care au inteles ca, cu violenta nu se rezolva nimic, insa daca as fi fost in locul tau as fi plecat de acasa demult. m-as fi indepartat de tot. poate asta e solutia.incearca sa pleci de langa parinti o vreme.incearca sa te muti singur sau singura(nu stiu daca est fata sau baiat)
ai incercat sa vorbesti cu parintii tai? ai incercat sa rezolvi problema pe cale amiabila? comunicare este foarte importanta intr-o familie.comunicand se pot rezolva aproape toate problemele.eu zic sa incerci prima data asta. daca nu rezolvi nimic cu vorba buna atunci apeleaza la protectia copilului. daca stiu bine ei te vor lua si te vor tine intr-un centru de plasament pana la varsta de 18 ani. dupa asta va trebui sa pleci de acolo si iti contruiesti o viata proprie.
stiu ca iti este greu, dar decat sa iti faci rau singur sau singura mai bine te indepartezi de parinti.de ce nu vorbesti cu sora ta? ea poate te va ajuta.