| Biancasata a întrebat:

Buna. am ajuns foarte foarte rau nu stiu ce sa mai fac incotro sa o iau … toti oamenii ma alunga si ma privesc cu rautate dupa ce m desp de fostul meu anul trecut m-am inchis un mine si am trecut si cred ca sunt inte o depresie. m-a ajutat financiar cu o chirie si bani dupa aceea mi-a zis sa ma duc in afara la nasii mei ca sa muncesc si sa mi castig niste bani insa s au dovedit si ei a fi niste dusmani si s-a terminat cu scandal apoi m-am dus cu chirie singura in buc insa m-am simtit singura imi gasisem un loc de munca acolo dar eram foarte singura si am plecat iar acum ma aflu in orasul meu natal si aici stau cu chirie dau 500 de lei si muncesc la carrefour la o cofetărie insa e foarte greu … si mama mea s-a angajat recent la curetenie tot aici insa ne e foarte greu cu banii … în momentul actual eu acum numai am niciun ban nici macar de o paine … mi e frica sa mu ajung rau. deja am ajuns fața de cum eram. cand eram cu fostul meu eram si eu in sfarsit bine pe mine nu m-au ajutat părinții doar mama. Ai mei sunt despărțiți. ma chinui singura si numai stiu ce sa fac cateodata imi vine sa-mi pun capăt zilelor fiindca am multe lipsuri. iar acum… am ajuns si fara bani de mancare fara nimic sunt distrusă nu inteleg ce rau am facut eu tot ce imi doresc e sa mă îmbolnăvesc si sa mor fiindca eu nu sunt menita sa traiesc. n-am cu ce sunt un nimic o amarată neajutorată. Nu cer mila … nu cer decat aa fiu si eu fericita si sa fiu bine odata dad nu. Dumnezeu nu ma vrea

3 răspunsuri:
| Biancasata explică:

Scuzați,greșelile gramaticale…

| Cinic a răspuns:

Asculta aici la mine! Eu am trecut pri toate mizeriile pe care le poate arunca viata in cineva. Am pierdut tata, bunici, unchi. Am fost tradat de oameni pentru care eram dispus sa fac orice si nu imi venea sa cred ca este posibil asa ceva. Am fost tradat si inselat de femei ( aici imi asum ca nici eu nubam fost chiar usa de biserica). Saracie, stress, alergatura... tot! Acum la 38 de ani ma simt mai puternic si mai barbat ca niciodata si mai ales linistit si impacat cu mine insumi. Sunt bine din orice punct de vedere! Stiu oameni care au avut niste avantaje imense in viata fata de mine si au ajuns rau de tot. Eu m-am scos din mizerii, eu mi-am indreptat propriile greseli, eu m-am ridicat de cate ori am cazut si mai ales eu m-am indepartat de oamenii falsi si rai. As mintii sa zic ca nu am cicatrici, am! Dar sunt bine! Ce vreau sa iti zic este ca trebuie' sa accepti suferinta, tradarea si umilinta si sa mergi mai departe. Nu ai nevoie de nimeni pentru a realiza asta! Stang, drept, stang, drept si mergi tot in fata. Viata este despre supravietuire, nu despre fericire sau implinire. Nimeni nu are asta in mod total. Capul sus si pieptul in fata!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Buna
Am tot vazut problema ta legata de situatia financiara, chirie si locul de munca.
Sunt enorm de multi oameni care se descurca cu banii astia si nu inteleg pe ce-i cheltuiesti.

Uite un exemplu, un prieten :
2500 salariul si 800 bonuri.
sta in chirie
dă 1000 lei chiria pe luna cu utilitati 500.
isi face de 2 ori mancare pe saptamana de cate 100 lei = 800 lei mancarea lunar (bonurile ) si ce mai cumpara el pe langa mancarea gatita de vreo 200lei ...deci 1000 lei mancarea pe luna.
si ramane cu 800 pentru el. iese in oras cu prietena, isi mai ia cate 1 chestie de imbracat pe luna...

Tu cum faci de nu reusesti?