| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a întrebat:

Am inteles ca la facultatea de medicina se fac disectii pe cadavre.Asa e? Si daca da din ce an se incepe. Dar la medicina dentara tot asa se face? Multumesc.
Ps: M-ar interesa mai ales daca in Cta (la Ovidius ) se practica acest lucru.

Răspuns Câştigător
| alexam a răspuns:

Stundentii la medicina incep sa lucreze pe cadavre pentru a putea invata despre corpul uman in totalitate inca din anul 1, probabil si in al doilea an... sincer la stomatologie nu stiu daca se practica, sau ce anume - probabuil doar gura, efectiv. ca altfel! big grin

5 răspunsuri:
| BlueHusky a răspuns:

Am un prieten foarte bun care e la stoma si e anul 3 in buc si face disectii pe cadavrea (nu stiu daca el sau doar asista ca nu am fost foarte atent).

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică:

@ BlueHusky -multumesc mult

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Studentiii mei de la stomatologie fac disectii in primii doi ani (la anatomie), iar in anul doi asista la o necropsie la anatomie patologica. NUtiu daca cei de la Constanta merg la necropsie, dar disectii pe cadavre fixate in formol fac cu certitudine, atat medicina generala cat si stomatologia.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din anul I se fac astfel de lucruri, de aceea străinii fac facultatea la noi!
Pa, pa.