| miha67532 a întrebat:

Buna, am la scoala o colega care ma jigneste imi pune desene cu prostii in geanta, ma exclud din grupurile lor iar daca aceasta le zice colegilor mei sa nu mai vorbesca cu mine nu o sa mai vorbeasca, din cauza ei nimeni nu mai vorbeste cu mine iar fata respectiva ma demoralizeaza. Adica ma jigneste iar acest lucru ma face sa nu pot face probele de sport, cand ele se joaca pe mine nu ma baga in jocul lor, imi vorbeste cu fa, are mult tupeu dar eu nu am ce sa ii fac ca sunt slaba si din cauza emotiilor nu ma pot stapani si incep sa plang dar eu chiar nu vreau sa plang. Va rog sa imi ziceti ce sa fac deoarece daca ii zic unui profesor ea va minti ca nu e adevarat, va rog sa imi dati un sfat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca totul se intampla la scoala, te sfatuiesc sa iei desenele cu prostii si sa le prezinti dirigintei, spunandu-i tot ce ne-ai spus si noua aici, despre jigniri, atitudine, injosire etc.
Mai departe, va fi problema dirigintei sa discute cu colega ta, sa o puna la punct sau sa-i cheme parintii la scoala, ca sa o linisteasca.
Daca nu iei atitudine acum, mai tarziu va fi prea tarziu, pentru ca toti isi vor bate joc de tine, considerandu-te o lasa, ca sa nu spun o proasta.
Hai, nu mai plange, ca totul se rezolva in favoarea ta, daca azi te duci hotarata la scola, sa vorbesti cu diriginta!

| miha67532 explică (pentru Violleta2022):

Nici părinții ei nu o sa o liniștească fiindca mereu gaseste o minciună iar ei fiind părinții ei o sa o asculte pe ea. Multumesc si o sa tin cont de ce mi-ati spus. Fata respectiva nu vorbește nici cu o colega din clasa mea careia ii face la fel ce imi face mie deoarece zice ca nu o suporta dar acest lucru este de mult timp Cand cineva i-a zis sa o lase in pace ca sa nu îi zică doamnei dirigintă ea a zis ca nu îi pasă ce zice doamna dirigintă. Cu câteva luni în urmă i-am zis doamnei dirigintă dar degeaba ca dupa cateva săptămânii tot ma excludea din grupurile lor. Doamna mi-a zis ca daca am vreo nelămurire sa o anunt dar daca o sa ii zic o sa o fac degeaba ca primele saptamani o sa vorbeasca cu mine dupa nu si o sa continue la fel

| Violleta2022 a răspuns (pentru miha67532):

Daca diriginta nu rezolva problema, pot veni parintii tai sa discute cu ea, sau pot escala problema la directorul scolii.
Un copil rebel poate fii pus la punct cu usurinta, de un profesor sau directorul scolii, ca in caz de obraznicie i se scade nota la purtare si daca continua asa, poate fii exmatriculata.
Nu mai pleca tu urechea la ce spune colega nesimtita, ca nu-i pasa de diriginta, ca de va vedea nota 4 la purtare si amenintare de exmatriculare, ee va cumintii instantaneu.

| miha67532 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc! Asa o sa fac dar nu cred ca o sa faca ceva directorul școlii deoarece este într-o relație bună cu ea si cu mama ei, adică se cunosc cel mai bine din scoala. Ma indoiesc ca o sa îi scadă nota la purtare sau sa fie exmatriculata deoarece ea are pile la director iar diriginta este buna si nu o sa ii scadă nota la purtare dar poate o va cuminți. Multumesc inca o data!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!