| ĐǿŁŁY a întrebat:

Am luat 7 la o materie pe care nu o inteleg aproape deloc. Si pana acum am avut numai note de 9, 10. Mai rar 8. Si acum nu stiu, in fiecare zi ma gandesc ca sunt o proasta fiindca am luat 7 si nu mai am incredere in mine absolut deloc. Stiu ca sunt in clasa a opta, dar ma simt foarte urat din cauza acestei note, pe care n-am avut-o pana acum.

Cum sa-mi ridic media, sau macar cum sa imi recastig increderea in mine? straight face

Răspuns Câştigător
| Dade01 a răspuns:

Aha, deci asa sta treaba. sa-ti povestesc de ce nu ar trebui sa te temi.
1) Vorbesc din propria experienta, si poate ma vei crede poate nu eu am avut numai 10 in gimnaziu pana acum ( a 7-a ) si stiu ca nu pot fi perfect.
2) Du-te si vb. cu profesoara de chimie sau profesorul sa te asculte in fiecare ora (dar sa si inveti happy ) sa iti mareasca nota. AMavut un coleg in clasa care a luat 4 in test la engleza si i-a iesit media 10 cu 12 sau 13 de zece
3) Daca nu iti iese media calumea, nu dispera. Un 9 sau 8 la medie nu strica asa mult mai ales ca e semestriala. calculeaza si o sa vezi. Oricum cele mai mari medii de intrare la cele mai bune licee din tara sunt 9.70 9.65 etc.
4) @ primul meu raspuns
Sper ca te-am ajutat big grin

3 răspunsuri:
| lalalalallll a răspuns:

Toată lumea pățește așa, nu te îngrijora.
Doar învață mai bine și stai mai puțin pe internet.
Știu că e greu, dar asta e viața, mereu întâmpini obstacole, nimeni nu e perfect. Și eu mă chinui de ceva timp, dar deși nu îmi place, tot o fac. Nimeni nu face ce vrea.

Baftă!

| Dade01 a răspuns:

De pinde ce materie... mate, romana... ca atunci poti lua 5 X10 sa iti iasa media sau teza. in fine. nu crede despre tine ca esti o proasta. gandeste-te cat trudesc altii pentru un amarat de 5, 6 si tu ai luat un 7.

| ĐǿŁŁY explică (pentru Dade01):

La chimie am luat. Nu prea o inteleg straight face

| Dade01 a răspuns (pentru ĐǿŁŁY):

Aha, deci asa sta treaba. sa-ti povestesc de ce nu ar trebui sa te temi.
1) Vorbesc din propria experienta, si poate ma vei crede poate nu eu am avut numai 10 in gimnaziu pana acum ( a 7-a ) si stiu ca nu pot fi perfect.
2) Du-te si vb. cu profesoara de chimie sau profesorul sa te asculte in fiecare ora (dar sa si inveti happy ) sa iti mareasca nota. AMavut un coleg in clasa care a luat 4 in test la engleza si i-a iesit media 10 cu 12 sau 13 de zece
3) Daca nu iti iese media calumea, nu dispera. Un 9 sau 8 la medie nu strica asa mult mai ales ca e semestriala. calculeaza si o sa vezi. Oricum cele mai mari medii de intrare la cele mai bune licee din tara sunt 9.70 9.65 etc.
4) @ primul meu raspuns
Sper ca te-am ajutat big grin