| bommie24 a întrebat:

am nevoie de putin ajutor dau funda promit
De ce la tiparire la masina rotativa hirtia trece prin valt cu viteza mare, iar hirtia este umezita si suflata in aer?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Prin frecare hartia se incinge foarte tare, de aceea este necesara umezirea si trecerea prin curentul de aer. Prin convectie fortata (curentul de aer), se realizeaza evaporarea rapida a apei, ceea ce are ca efect racirea hartiei. Acelasi efect il simti la iesirea din bazin daca bate un pic de vand, mai ales daca si cerul este acoperit (altfel, radiatia solara atenueaza un pic acest efect).
P. S. hartia se poate incinge pana la punctul de autoaprindere, au fost cazuri de incendii la tipografii cauzate de acest efect.

| bommie24 explică (pentru Zenithf):

Iti multumesc iata deja am aflat!

1 răspuns: