| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a întrebat:

Am o intrebare a unei prietene: "vreau sa ma ajutati si pe mine. mi-a facut zilele astea matusa mea manichiura si ea are hepatita b iar in timp ce imi taia pielitele cu foarfecuta ei mi-a dat sangele. vreau sa stiu daca se poate transmite? am intels ca doar 24 de ore sta microbul iar ea nu s-a mai taiat cu ea.va rog sa-mi dati raspunsuri concrete! va multumesc". mersi

1 răspuns:
| Unique a răspuns:

Cauzele hepatitei B

Hepatita B este o problema globala grava de sanatate si orice persoana care nu s-a vaccinat se poate infecta.

De fapt, doua miliarde de oameni sunt infectati cu virusul hepatitei B. 1 Aproximativ 90% dintre ei prezinta forma acuta a bolii care va evolua spontan catre vindecare completa. 2 Totusi, aproximativ 350 milioane sunt infectati cronic cu virusul hepatitei B, ceea ce insemna ca pot prezenta boala pentru tot restul vietii. 3 in fiecare an, la nivel mondial, mor mai mult de un milion de persoane din cauza complicatiilor acestei boli. 4

Cel mai mare numar de cazuri de hepatita B s-au descoperit la persoanele cu varste cuprinse intre 25 si 44 ani, urmate de persoanele cu varste cuprinse intre 15 si 24 ani. 5 in plus, barbatii sunt de trei ori mai supusi riscului de infectie cu virusul hepatitei B decat femeile. 6

Hepatita B este mai raspandita in unele zone geografice ale lumii. in zone precum Africa, Asia si unele regiuni din sudul si estul Europei, 10% din populatie poate fi infectata cronic. 7

in alte zone ale lumii, precum America de Nord si nordul Europei, un procent mai mic din populatie este infectat cu virusul hepatitei B. Aceasta se datoreaza faptului ca majoritatea persoanelor din aceste zone sunt vaccinate la nastere cu vaccinul impotriva hepatitei B. 8

in plus, in Europa, numarul cazurilor diagnosticate de hepatita B este de aproximativ 15 milioane. 9 in Romania, medicii estimeaza ca aproximativ 6% - 7% din populatie este infectata cu virusul hepatitei B. Cele mai frecvente cai de transmitere sunt: contactele sexuale neprotejate, transmiterea de la mama la fat in timpul nasterii, folosirea seringilor nesterilizate de catre consumatorii de droguri, utilizarea instrumentarului nesterilizat in unele cabinete stomatologice si in saloanele de infrumusetare.

Oricine se poate infecta cu virusul hepatitei B. Din moment ce hepatita B se transmite de la o persoana la alta prin sange si fluide corporale, exista mai multe cai prin care o persoana se poate infecta. Modalitatile de transmitere a hepatitei B pot include:• La nastere de la mama care sufera de hepatita B la fat. O femeie insarcinata care are hepatita B trebuie sa solicite informatii medicale despre vaccinarea copiilor nou-nascuti pentru a-i proteja impotriva acestei infectii.
• Persoanele care au contacte sexuale neprotejate cu o persoana infectata. Este posibil ca persoanele care au hepatita B sa nu para bolnave si de aceea este important sa folositi intotdeauna prezervativ.
• Persoanele care consuma droguri si folosesc in comun aceleasi ace sau seringi.
• in unele tari exista persoane care pot contracta virusul hepatitei B in timpul unei vizite la frizer, in cazul in care acesta nu foloseste lame de ras curate, necontaminate.
• Persoanele care locuiesc in aceeasi casa cu persoanele infectate. Daca locuiti cu o persoana infectata, trebuie sa actionati cu prudenta si sa nu folositi aceleasi obiecte personale, precum lame de ras sau periute de dinti.
• in unele cazuri, persoanele se pot infecta cu virusul hepatitei B in timpul unei internari in spital, in unele tari.
• Exista riscul de a contacta virusul hepatitei B si in cazul personalului medical dar acestea trebuie sa respecte masurile de protectie adecvate.