| LeeJiEun a întrebat:

Am o intrebare,sunt curioasa.
Cum e la facultate? E la fel ca in liceu,clase,banci,colegi, profesori? Cate ore sunt pe zi? E greu/usor? La ore trebuie sa scrii sau doar sa aculti?

Răspuns Câştigător
| andyeyes99 a răspuns:

Nu prea mai e ca in liceu. Orele nu mai sunt de 1 ora pe ceas, exista cursuri, seminarii si laboratoare, fiecare are cate 2 ore pe ceas.La cursuri doar ti se preda, la seminarii se fac probleme si aici mai tine cont profesorul ca ai fost activ si iti mai da niste puncte pentru examen si mai sunt si laboratoarele la care pui in practica ceea ce ai invatat, faci diferite experimente.Sunt clase, dar fiecare clasa e a unui anumit profesor, deci nu aveti clasa proprie, o sa va tot mutati de colo colo depinzand ce materie aveti. Orele depind, poti avea si un singur curs pe zi sau chiar de la 8 dimineata pana la 20 seara, poti sa ai pauze intre cursuri de la 2 ore pana la 4 sau depinde, nu este un orar fix.La ore depinde de profesor, de obicei nu te obliga nimeni sa scrii, dar esti rugat sa nu deranjezi, atata timp cat nu deranjezi poti sa te duci si la cursurile de la alte facultati, daca nu ai ce face.Nu pot sa spun ca e greu, acum depinde de tine. Aici nu mai ai teste sau sa te trezesti a doua zi ca te asculta si iti pune nota.Se dau niste partiale(care sunt niste teste care date din jumatate din materia de examen si de aceea se dau si pe la jumateatea semestrului)care te ajuta la examen, daca promovezi acel partial la examen o sa ai doar cealalta jumatate de materie. Sper ca ai inteles ceva laughing