| MarianneEngel a întrebat:

Buna. Am o mare problema. Va rog sa nu radeti de mine sau sa ma considerati nebuna. Eu imi doresc sa-mi moara mama ( mama mea ma iubeste foarte mult imi ofera tot si sear da viata pentru mine. ) insa eu imi doresc sa moara. Ex: ca sa ma uit la calcurator, ca sa fiu libera sa plec de capul meu etc) cu toate ca ea imi da libertate. Zic ca nu conteaza daca raman orfana. Chiar imi doresc sa mor ca sa nu mai trec prin dorintele astea. Am luat in calcul si ideea sinuciderii. Dar sunt prea lasa. Vreau sa ma chinui si ea sa nu se uite la mine ( stiu ca nu ar face asta ) ca sa vad ce inseamna sa fiu singura. Va rog din suflet ajutati-ma. NU MAI POT. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NebuniKkdeea a răspuns:

Am sa-ti dau un sfat bunica mea sia pierdut mama de tanra si mama bunici mele era foarte sufocanta simtea bunica mea ca nu o mai suporta dar sincer mai bine asa ii spui sa o faci sa inteleaga sa nu te lasa chiar ori ce sau sa-ti dea mai multa libertate sunt sigura ca ar intelege dar decat sa traiesti fara ea e mai bine sincer n-o sa mai aiba cine sa te linguseasca mama ta e ca o prietena te inv te ajuta dar cine o sati mai arate toate astea daca tu vrei sa moara sau tu sa te sinucizi gandeste-te ca m-am ta va suferiii mult si nu ar mai vrea sa raiasca mie chiar imi [plc sa am asa mama decat sa o pierd as vrea so tin langa mine tot restul vieti nu e usor sa traiesti fara mama sau fara tata incearca sa discuti cu ea si sunt sigura ca va intelege

12 răspunsuri:
| SoNiA123 a răspuns:

Cred ca ai o mama foarte autoritara(ca si mine de altfel), care totusi nu-ti da destula libertate si practic 'iti sta in gat'. Stiu... insa tu stii cum e sa n-o mai ai? Nu apreciezi o pers indeajuns decat dupa ce n-o mai ai, crede-ma. Ti-a murit vreodata un amic, o ruda la care ai tinut mult? Daca da, aminteste-ti cum e, dar pune-o pe mama ta in locul acelei pers. daca nu, incearca un exercitiu de imaginatie...
Ai grija de tine!

| anna01 a răspuns:

Facand putin haz de necaz, la tine chiar ia o conotatie macabra injuratura:"Sa moara mama!" Mai, oricum va muri, din pacate...la un moment dat.Sa inteleg ca esti atat de urgisita de mama ta? Ai zis ca-ti ofera totul.E o problema atunci."ca sa vad ce inseamna sa fiu singura."-asta-i motivul? Pai, vei creste, vei intra in lumea mare si sa vezi cat de singura te vei simti, mai rabda cativa ani de dragoste cu sila.

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Buna.
Deci in legatura cu povestea ta nu inteleg de ce vrei sa ramai orfana doar pentru a ramane de capul tau. Nu! Nu poti sa iti doresti sa moara cea care ti.a dat viata. Te rog nu te mai gandi la asta. Daca te ajuta vorbeste si tu cu un psiholog poate te va ajuta, poate nu te vei mai gandi la asta.
Daca mama ta iti da libertate atunci de ce sa vrei sa moara?

Si stai putin mai jos ai scris ca tu ai vrea sa mori? thinking nu inteleg.
Oricum si tu si mama ta traiti-va viata ca si asa ii scurta.

Cu problema asta nu te pot ajuta. Imi pare rau.

Sau poate e o glumaa thinking
PaPa PuP

| 30stm a răspuns:

Nu trebuie niciodata sa iti doresti asta...trebuie sa intelegi ca este doar o idee stranie si ca nu e venita din inima.Tu nu poti nici macar sa iti imaginezi cum e o viata fara parinti.Incearca sa scapi de ideea asta.Incearca sa vezi viata mai frumoasa, sa te bucuri de mama ta care este ca un inger pazitor pentru tine.Chestiile astea cu libertatea sunt fleacuri.O sa ai destula libertate cand o sa te faci majorawinking dar nu asta e important.Sinuciderea NU este deloc o solutie.Ai o singura viata pe care trebuie sa o traiesti din plin.Indiferent de greutati va rasari si soarele pe strada ta.Incearca sa scapi de ideea asta stranie cu moartea unei persoane dragi. Poti sa petreci cat mai mult timp cu mama ta...pana la urma parintii nu sunt nemuritori si trebuie sa ne bucuram din plin pentru ei

| fanaa a răspuns:

Ma fataa o sa ai nevoie da mama taa mai incolo. cand nu o sa mai ai prieteni:diti garantezsadstai cuminte:*te iubeste mama ta extrem de mult:ssi tu ce faci? baftaa gandeste-te ce faci.

| IuLyuTzZikA a răspuns:

De ce vrei ca mama ta sa moara?

Nu ai motive.

Nu te sinucide ca aici pe Pamant este mult mai bine decat in iad unde o sa fi chinuita si atunci o sa iti dai seama de ce greseala ai facut.

Cel mai bine e sa nu te mai gandesti la probleme, cel mai bine este sa ai mintea limpede. Vorba lui Ben Carson : Gandeste Cutezator.

Gandeste-te la alte lucruri cum ar fi scoala sau altele nu te gandi ca la o varsta atat de frageda sa iti moara mama sau sa te sinucizi.Viata merge mai departe si cu bune si cu rele toti avem monente grele in viata si credem ca nu mai avem scapar dar daca vom avea incredere in Dumnezeu si in puterile sale vom trece cu bine peste aceste probleme.Du-te la biserica si roaga-te pentru familia ta pentru tine pentru mama ta in special pentru ca ea este fiinta care tie ti-a dat viata si ea nu ar dori sa ti se intample ceva rau chiar daca este mai autoritara, parintii iti vor doar binele si nu te supara daca uneori parintii te refuza cu anumite lucruri deoarece in vremurile acestea nu se poate totul dar eu cred ca ei sunt foarte mandrii de tine pentru ca au pe cineva care sa fie alaturi de ei, ei muncesc din greu doar pentru ati asigura tie un viitor foarte bun si pentru a avea un adapost si hrana.

Gandeste-te inainte sa faci ce nu trebuie pentru ca in iad o sa iti fie mult mai greu decat aici pe pamant.Sinuciderea este un pacat mare si se pedepseste cu intrarea in iad si de acolo nimeni nu mai are scapare indiferent daca se roaga pentru tine si fac fapte bune in cinstea ta.
fundita te rog? Sper ca te-am ajutat.

| Deny1333 a răspuns:

Scuză-mă, dar tu chiar ești debilă!
după ce nu o s-o mai ai pe mama ta, chiar vei vrea să mori.winking

| NeverSayNever a răspuns:

Nu.mi revin inca din ceea ce ai spus,in primul rand eu cred ca esti o copila rasfatata,cum poti sa te gandesti la asa ceva,altii ar da orice sa mai traiasca mama lor macar o zi...o ora...,nu stiu ce e in mintea ta o sa realizezi atunci cand nu o sa o mai ai, o sa vezi cat de dureros e, mai ales ca ea ti.a daruit viata.

| elaria30sexy a răspuns:

Esti nebuna zauuu!

| Gabica a răspuns:

Chiar daca mama ta ti se pare o povara, daca nu ai mai avea-o ar fi foarte rau.Rau e cu rau, dar mai rau fara rau. Daca vrei sa vezi ce inseamna sa faci totul de capul tau du-te la o prieteni si stai acolo cateva nopti fara sa mai iei legatura cu mama ta.Vei vedea ca iti va fi dor de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti da libertate, daca si-ar da si viata pentru tine, daca te iubeste! De ce vrei sa moara? Este persoana care te-a adus pe lume cu toata dragostea si doar pentru un experiment tampit din capul tau, tu ii doresti moartea! Din ce ai scris tu ea pare o mama minunata care merita si ea iubire din partea ta, dupa cum a zis si NeverSayNever : ''altii ar da orice sa mai traiasca mama lor macar o zi...o ora...'' Te rog din suflet mai gandeste`te la asta, pentru ca nu ai motive sa iti doresti moartea ei sad

| emiishalala5 a răspuns:

Ce crezi ca ar face mama ta daca ar vedea ce ai scris u aici? eu zic ca ar muri pe loc si tu te ai multumi straight face NU e bine DELOC! incearca sa te schimbi... nu i bine sa ramai asa cand ea va muri vei ramane fara prieteni (din diferite motive) si te vei simti f singura si o vei vrea inapoi si nu vei mai avea ce face sad sincer imi pare rau pentru mama ta