| xSilentHeart a întrebat:

Am o mica problema la scoala. Azi cativa colegi au aruncat de la geam o cutie de lapte pe o masina din curtea scolii. Si a vazut proprietarul si a venit cu directorul. Si ne-a pus pe toti sa scriem numele colegilor care au aruncat. ( ca el nu stia cine ). Si eu si cu o colega am scris numele unui coleg, ca ni s-a parut ca el a aruncat, dar de fapt el nu a facut nimic. Doar statea la geam ( ca era inghesuiala ). Si acum el si cu ceilalti care au fost scrisi au probleme. Din cauza mea si a colegei baiatul acela are probleme. Si nu putem sa recunoastem, ca deja am zis ca nu noi am scris. Si ne e frica sa nu ceara colegii biletelele ca sa vada cine a scris ( sa recunoasca dupa scris ). Si apoi cand se afla vom fii injurate ca am mintit si ca l-am scris, ca toti colegii sunt de partea lui. acum. Ce sa facem? Nu spuneti ca trebuie sa zicem adevarul, ca nu mai putem.

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Poate ca adevarul doare,dar elibereaza. Daca ai putut recunoaste ca ai gresit aici,pe un site public, si fiindca pari a regreta ca din cauza voastra acel coleg are probleme, inseamna ca sunteti niste copii cu inima buna.Mergeti pana la capat si spuneti adevarul.Pana la urma, oricine poate gresi, iar unde-i greseala dar si cainta exista si iertare.Numai bine.